Het schijnt te Zwolle maar heel lastig te zijn, om de verschillende spoor weglijnen en spoorwegdirecties, die elkaar daar ontmoeten, met elkaar in harmonie te brengen. Niet alleen heeft men zich reeds lang te beklagen gehad over de weinige overeenstemming, welke te dien aanzien tussc'nen de inrichting van den staatsspoorweg en die van den centraalspoor bestond nu de lijn Meppel-Zwolle er is bij gekomen is het kwaad nog veel erger geworden. Reist men b. v. met den eersten trein van Meppel naar Zwolle, dau moet men daar bijna drie uren wachten voor men per centraalspoor naar Utrecht kan komen. Met den tweeden trein komt men precies tien minuten te laat aan. Gaat men te 1 uur 10 min. van Utrecht naar Zwolle, dan komt men te Zwolle 2 uren 55 min. te laat en weder 2 uren 50 min. te vroeg om naar Meppel door te reizen. De stedelijke Harmonie van 's-Hertogenbosch zal dezer dagen in de schouwburgzaal van het Casino een volksconcert geven, om aan den kleinen burgerman een aangenamen avond te verschaffen en tevens eene weduwe met hare kinderen te kunnen ondersteunen. In den jare 1862 had de minister van oorlog op verzoek van den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom verboden, om op het glacis dier vesting, dat beplant en tot openbare wandelplaats aangelegd is, te mogen jagen ten einde ongelukken te voorkomen. Sinds dien tijd is dat verbod streng gehandhaafd. Maar nu die vesting aan den minister van financiën is overgaan, heeft de tegen woordige minister van oorlog uitsluitend aan militairen vergunning verleend daar te mogen jagen, zoodat het pu bliek van die wandelplaats niet meer kan profiteeren. Men verwacht echter, dat zoowel de gemeenteraad als het bestuur der domeinen tegen dit besluit zullen protesteeren. Ten gevolge der slechte opbrengst der tabakscultuur in die streken, is besloten om de tabaksplantage Willem III, nabij Rh en en, met 1 Januari 1868 op te heffen. Daardoor worden verscheidene daghuurders van werk be roofd, maar zij kunnen tegen geringe huur op de plantage blijven wonen en zich aan den landbouw wijden. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Oldeinarkt A. H. Voetelink; bij het wapen der art. tot lsten luit. den 2den luit. J. M. van Druynen; bij den staf van het wapen tot lsten luit. den 2den luit. W. de Man; bij het l9te reg. vest.-art. tot lsten luit. den 2den luit. H. H. P. de Wit, van het korps en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal wor den beschikt. I)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 50°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 45°. Zondag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 58°, te 4 uren 56°. 's namiddags te 5 uren 54°,'s avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 46°. Maandag morgen te 5 uren 41° Z. W., te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 54°, te 4 uren 53°. BUITENLAND. DuitschlAnd. De Noord-Duitsche rijksdag heeft de wet op de militaire dienstplichtigheid Zaterdag 11. met groote meerderheid aangenomen, evenals de portwet, ofschoon deze met eene wijziging, en de wet tot opheffing der beperkin gen van het recht van coalitie. Het ontwerp-budget voor 1867 en een ontwerp over het beheer der schuld van den bond zijn ingediend. Een bericht in de Börsen Zeitung uit Brunswijk meldt, dat de verkoop der gezamenlijke hertogelijke ijzer ovens in den Harz, benevens aanzienlijke ijzeruitgravingen voor 550,000 th. aan Gebroeders Elzbacher te Keulen en te Amsterdam, na verkregen machtiging der stenden des lands, definitief' gesloten is. Vrijdag-avond heeft de kamer van afgevaardigden van het groothertogdom Baden het Badensch-Pruisische alli antieverdrag van 17 Aug. 1866 met bijna eenparige stem men goedgekeurd. Pruisen. Terwijl al de andere groote mogendheden zich buiten de Fransch-Italiaansche quaestie willen houden en Engeland het kabinet van Parijs met zijn goeden raad wil dienen, ofschoon het tegen de interventie is, zou Prui sen, dat verklaard heeft eene gereserveerde houding aan te nemen, naar het schijnt niet ongaarne een oorlog tus- schen Frankrijk en Italië zien uitbarsten; sommigen be weren zelfs, dat het kabinet van Berlijn in het geheim Italië tot zulk een oorlog opzet. Op denzelfden dag als de keizer van Oostenrijk te Parijs zal aankomen, wordt de koning van Pruisen, die nog-steeds op reis is, te Berlijn terug gewacht. -r^iDe overeenkomst tusschen den koning van Pruisen en ex-koning van Hanover, waarbij de laatste afstand doét'van zijne rechten op zijne eigendommen, is den 18den dezer geratificeerd. Koning George ontvangt een kapitaal van 16 millioen th., dat echter onder Pruisisch beheer blijft. De naar Engeland uit Hanover gebrachte gelden worden hem terug gegeven. Oostenrijk. Men verwacht te Weenen, dat de keizer tot den 31sten dezer maand te Parijs zal vertoeven. De minister Von Beust zou den vorst reeds daarom niet kun nen vergezellen, omdat hij sedert eenige dagen aan eeu hevige griep lijdt, die hem ook belet zich met regeermgs- zaken te bemoeien. Voor zijn vertrek heeft de keizer nog eenige gunstige beschikkingen genomen betreffende Zuid- Tvrol. Zoo is bij besluit van den ISden dezer ingetrokken de in Februari U. aldaar uitgeschreven schorsing der wetten, welke de persoonlijke vrijheid en het vrije huisrecht be schermen, uit hoofde van de bevredigende opmerking, dat de rustverstoringen opgehouden hebben en er geen gevaar voor de openbare veiligheid meer bestaat. Tevens heeft de keizer bij een schrijven aan den minister van justitie gratie verleend aan vier Italiaansche officieren, die onlangs in Zuidelijk Tyrol gearresteerd zijn wegens het opnemen van strategische positiën enz. Gisterennamiddag heeft te Weenen de plechtige ont hulling van het Schwarzenberg-monument plaats gehad. De keizer werd bij zijne aankomst en zijn vertrek onop houdelijk met de meeste geestdrift begroet. De Dresdener beeldhouwer, professor Hahner, die het monument heeft vervaardigd, is benoemd tot ridder der Leopolds-orde. Frankrijk. Het schijnt wel dat keizer Napoleon door zijne vastberadenheid en zijne flinke maatregelen de leiding der Romeinsche quaestie, zooals ze zich tegenwoordig voor doet, weder in handen heeft gekregen. Vrijdag werden 10,000 manschappen uit Lyon te Toulon verwacht om zich in te schepen; uit goede bronnen werd verzekerd, dat het ministerie van oorlog aan het leger van Lyon het montant der soldij voor de campagne reeds had toege zonden en dat niet, zooals eerst gemeld was, de graaf de Palikao, maar de zevenenzestigjarige generaal de Failly, adjudant des keizers, die zich in Afrika, op de Krim en in Italië bijzonder onderscheiden heeft, met het opper bevel over de troepen belast zou worden. De voorhoede der divisie van den generaal Dumont is, volgens berichten uit Parys en Toulon, reeds gisteren ingescheept. Twee gepantserde vaartuigen en zes andere oorlogschepen werden tot het vertrek gereed gemaakt, de generaal Dumont zelf was reeds in de havenstad aangekomen en men verwachtte, dat het eskader reeds gisterenavond zou uitzeilen. Intus- schen moet de Fransche gezant te Rome uit naam van zijn meester den paus hebben verzekerd, dat, wat er ook gebeuren mocht, de Fransche regeeriug Z Heiligheid zou te hulp komen. De heer Rouher is nog steeds ongesteld. Men zegt dat de keizer den heer Magne de portefeuille van financiën heeft aangeboden, doch dat deze zich bij den keizer we gens den toestand zijuer gezondheid, bij zijne vrienden wegens den finantieelen toestand van Frankrijk heeft ver ontschuldigd. De hertogin van Chartres, oudste dochter van den prins van Joinville, is Woensdag 11. van een zoon be vallen. Al de te Parijs aanwezige leden van het geslacht van Orleans zijn den hertog en de hertogin geluk gaan wenschen. Engeland. Terwijl graaf Derby gefêteerd werd op het feestmaal te Manchester, ter eere der ministers aange richt, was en is de heer Disraeli nog steeds de gevierde man in hooger kringen. Hij is nl. de gast der koningin op Balmoral in Schotland en zijne levensbeschrijving wordt in de straten van Londen voor een penny verkocht. Die Londensche straten zijn zoo druk bezocht en een onbe lemmerd verkeer aldaar is zoo onmisbaar voor den handel, dat eenige der voornaamste firma's uit de City zich tot den nieuw-benoemden lord-mayor gewend hebben met ver zoek om, bij zijne installatie den 9den November, de gewone processie te beperken, ten einde de straten zooveel moge lijk vrij te houden. l)e Morning Post ergert zich aan de wijze, waarop de Iersche verraders en verklikkers der Fenians behandeld worden. Zekere Corydon, die bij den laatsten opstand in Ierland overgeloopen is, reist thans, met twee agenten onder zijne bevelen, per eerste klasse nu hier dan daar heen. En van overal, waar hij gezien is, melden de cou ranten zijne aankomst en zijn vertrek, alsof het een vorste lijk personage betrof. Men verhaalt dat hij, onlangs ergens in kwartier zijnde, vroeg wat hij te soupeeren zou hebben. Een lamscótelet. Altijd lamsvleesch! Geef mij liever fazanten. En het menu werd diensvolgens veranderd. Het schijnt dat de regeering ernstig voornemens is eenige concessiën te doen aan de katholieke kerk in Ierland, ten einde aan de klachten betreffende de voordeelen welke de staatskerk in dat land geniet een einde te maken. In gevolge een besluit van het parlement, heeft de regeering

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2