j\°. '2362. Dinsdag A0. 1867. 22 October. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en ^Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12-. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden] naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; u. 9 m.; 8 u, 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Ara9tel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Latldpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsteu van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeenle-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. LEIDEN, 21 October. Naar wij vernemen, is door sommige leden van de burger-scherpscliuttersvereeniging alhier opnieuw bij het bestuur aangedrongen op de invoering van een uniform. Het bestuur zal eene algemeene vergadering beleggen, om deze zaak nogmaals bij de leden in behandeling te brengen. Het scherpschutterskorps te 's-Hage is reeds zoo aangegroeid, dat de kommandant het noodig heeft geoor deeld de manschappen in verschillende kompagnieën in te deelen. De audieutiën van den minister van financiën zullen Dinsdag en Donderdag a. s. 22 en 21 October niet plaats hebben. Nog algetneener dan Vrijdag 11. in onze stad was Donderdag 11. te Gouda het vreugdebetoon der burgers over de heropening der veemarkt na tweejarige schorsing. Uit alle huizen rondom het aanzienlijke marktplein en verder uit de openbare gebouwen en de woningen van vele bestuurders en belangstellenden wapperden de vlaggen. In de vorige week heeft meu daar een der nieuwe bruggen geïllumineerd, die in die stad de smakelooze, gevaarlijke en enorm hooge bruggen van vroeger hebben vervangen. De gala-voorstelling, Vrijdag-avond te Amsterdam bij gelegenheid der Vondelsfeesten in den schouwburg al daar gegeven, heeft bijzonder voldaan. Het tooneelstuk, door Mr. J. van Lennep voor die gelegenheid vervaardigd //Een dichter aan de Bank van Leening", heeft veel bijval ondervonden. Men bewonderde hierin weder de geestigheid, het gevoel en het wegslepend, echt dramatisch talent van den auteurdie het publiek geheel in de zeventiende eeuw verplaatste en hun een blik liet slaan in het weinige lief en het vele leed, dat Vondel bij zijn leven is ten deel ge vallen. Na de opvoering werd de heer Van Lennep dan ook, onder algemeen gejuich, op het tooneel geroepen. De inzender der advertentie in de N. Utr. Courant, betreffende den roman Circe" van miss Braddon, heeft een schrijven aan de redactie van dat blad gezonden, waarin hij de volgende reden opgeeft voor het inzenden zijner ad vertentie. Een zijner letterkundige vrienden had hem deze ter hand gesteld, nadat hij de zekerheid had verkregen, dat een zijner kennissen deze //prul-roman" in het Hol- landsch wenschte te vertalen. Hij wilde door het plaatsen dier advertentie den uitgever en het lezend publiek een échec besparen. Zijne poging is gelukt: de uitgever heeft den vertaler verzocht zijn arbeid te staken, aangezien hij niet verkoos een werk uit te geven, waarvan men zou kunnen zeggen, dat het slechts quasi Engelsch was." Nu belooft de inzender der advertentie verder aan de redactie een feuilleton, waarin de vermakelijke geschiedenis van dezen) letterkundigen diefstal zal worden uiteengezet." De redactie wil echter niet belooven dit te zullen plaatsen. Literarische executies tegenover vrouwen vallen niet in haren smaak. In een land waar Braga moest uitroepen: Als de diefstal op letterkundig gebied strafbaar was, zou die gegeeseld en die opgehangen worden," wil zij allerminst als beul van vreemden optreden. De ziekte en sterfte onder de hazen neemt, vooral in de provincie Gelderland, zeer toe. Te oordeelen naar de jpositie waarin men verscheidene dezer dieren na hunnen doöd aantreft, moet die ziekte zeer smartelijk zijn. In den loop der maand November zal te Arnhem door de zangvereeniging der Arnhemsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst het oratorium //die Jahreszeiten" van Haydn, met medewerking van den heer Carl Schneider en mej. Gips uit Dordrecht, worden uil-gevoerd. De heeren Dr. Tjaden Modderman en Dr. A. van der Stadt, directeur en onder-directeur der Hoogere Bur gerschool te Arnhem, hebben op uitnoodiging van het dagelijksch bestuur een uitvoerig physisch en chemisch onderzoek ingesteld naar het gas, dat thans door de Arn hemsche fabriek wordt geleverd en tegenwoordig veel beter moet zijn dan vroeger. Men verwacht dat er publiciteit van dit rapport zal gegeven worden. Naar men verneemt, hebben een aantal ingezetenen van Zaandam, bestaande uit de voornaamste gasverbrui- kers, eene overeenkomst gesloten om, in plaats van gas, gedurende dezen winter petroleum te branden; zij achten den prijs van 17 ets. per kub. el, door de gasfabriek vast gesteld, te hoog, en hunne aanvrage om vermindering is tot heden zonder gevolg gebleven. In de week van 612 October jl. zijn in het ge- heele rijk aan de cholera overleden 39 personen, waarvan 16 te Maastricht, 5 te Botterdam, 4 te St.-Jansland, ge meente Oosterland, 2 te Amsterdam, 2 te Arnhem, 2 te Asperen, 2 te Den Helder, 2 te Zwolle, 1 te Delfshaven, 1 te 's-Gravennage, 2 te Vianen, 1 te Hulst en 1 te Etten en Leur. Men verneemt dat bij het tusschen Nederland en Frank rijk te sluiten postverdrag het port der brieven met 10 cents zal verlaagd worden en dus ge bracht op 20 cents. Bij de on derhandelingen, over dit verdrag gevoerd, moet ook het punt ter sprake gebracht zijn van de betaling van het ge- heele port bij onvoldoende frankeering. Men verwacht dat ook hierin op eene gunstige wijze zal worden voorzien. Iedere lading van de kanonnen, welke op het ram- torenschip Prins Hendrik der Nederlanden" aanwezig zijn, vernietigt eene waarde van 300. Zijn er 50 schoten uit die vernielingswerktuigen op groote schaal gelost, dan is de kolossus door zijne eigene kracht onmachtig gewor den en kan alleen als afbraak nog eenige waarde hebben. Zulk een monster-mortier wordt betaald met ƒ36,000. Wel berekend kost dus door elke uitwerping van een vernie- lings-projectiel 1020 aan het nationaal vermogen. Te Enschedé is Vrijdag 11. eene afdeeling van Anti-Dagbladzegel-Ver bond gevestigd. Het opbreken der bijenkorven in de provincie Dre heeft doen zien, dat de bijenhouders aldaar een vrij honig- en wasjaar hebben gehad.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1