des huizes, die met hare dochter alleen te huis was, eenig geraas vernemende, zich oogenblikkelijk naar de voorka mer begaf, had de dief zich reeds uit de voeten gemaaktde vrouw hoorde alleen nog dat hij van eenige trappen viel. Weinige dagen later begaf zich weder een persoon in eeue andere woning van diezelfde straat, en nam alleen uit de binnenkamer eenige schoorsteen-versieringen weg. Het is de vraag, of men hier aan iets anders dan aan baldadig heid heeft te denken, want de dieven stellen zich met bijzonder weinig tevreden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 131 tot 143 volwassen personen en van 63 tot 73 kinderen. De minister van justitie zal Woensdag en Donder dag a. s. 23 en 24 Oct. geene audiëntie geven. Bij de Tweede Kamer is een adres ingekomen van S. E. W. Boorda van Eysinga, zich noemende //ontslagen en verbannen ingenieur 2de kl. bij de (ontbondene) com missie tot de vervoermiddelen op Java", waarbij hij nog maals zijne grieven tegen de regeering blootlegt en de Kamer verzoekt uitspraak te doen in zijne zaak, gelijk door haar beloofd is den 19den December 1864. Den 15den November en volgende dagen zullen aan het departement van financiën te 's-Hage de examens worden afgelegd voor kommies der posterijen door de surnume rairs, welke in 1865 zijn aangesteld. Men meldt uit 's-Hage, dat de luit.-kol. F. A. T. Delprat, chef der afdeeling artillerie bij het dept. van oorlog, officieel door den minister naar de Parijsche ten toonstelling is gezonden, om daar de vorderingen en nieuwe uitvindingen op het gebied der wapenkunde, vooral der artil lerie, te onderzoeken. De inspecteurs en adj.-inspecteurs voor het genees kundig staatstoezicht zijn door den minister van binnen- landsche zaken tegen den 22sten dezer te 's-Hage bij eengeroepen. Eergisterenavond hield de vereeniging Licht, Liefde, Leven" te 's-Hage eene vergadering, waarin door Ds. Hoevers aan de in grooten getale opgekomen leden de ernstige vraag werd voorgelegd, of de jeugdige stichting moest ophouden te bestaan, dan wel of men haar voor goed wilde bestendigen. De reden tot het stellen dier vraag lag niet daarin, dat de vereeniging weinig sympathie ondervond, of wel dat hare uitgaven in de twee verloopen jaren de inkomsten te zeer hadden overtroffen, maar de oprichting der bewaar- en naaischolen, wier instandhouding overigens niet moeilijk viel, had nog steeds een tekort van 8000 in de kas gelaten. Hier baatte geen halve maatregel, zeide de spreker. Kon men de f 8000 niet in eens door vrijwillige bijdragen der leden bijeenbrengen, dan was het beter de vereeniging nu een eervollen dood te laten sterven, dan haar langzamerhand te doen weg kwijnen. De treffende bewoordingen, waarin spreker ten slotte het nut schetste, dat de vereeniging reeds had ge sticht, maakten zulk een indruk op de toehoorders, dat aanstonds voor aanzienlijke bijdragen werd ingeschreven. Het laat zich voorzien, dat de vereeniging zal kunnen blijven bestaan. Het schijnen niet alleen de Iersche Fenians te zijn, die bij eene ontmoeting met de politie terstond de rol van aanvallers gaan spelen en van hunne wapens gebruik maken. Gisterennacht kwam de politie te Botterdam op de Kruiskade in aanraking met eenige onbekende per sonen en werden aan een der agenten ernstige messteken toegebracht. De daders worden met allen ijver opgespoord. De directeur der stedelijke gasfabriek te Schiedam, Joseph Bryan, die in den nacht van Yrijdag op Zaterdag 11. door een getralied raam het stadhuis schijnt verlaten te hebben, heeft een valsch kasboek en een kas-tekort van ongeveer een halve ton gouds achtergelaten. Beeds in 1862 bestond er een tekort van 12,000 in zijne kas. Aan zijne laatste balans ontbrak een specifieke staat van diverse de biteuren, ten bedrage van ruim ƒ39,000, welke eindelijk werd overgelegd, maar opgevuld bleek met louter gefin geerde posten. Met ingang van 20 October a. s. zal het verbod tot het houden van veemarkten enz. ook te Woerden op geheven zijn. Eenvoudig maar aangrijpend was het woord, dat gis teren door den voorzitter der commissie, den heer Mr. J. van Lennep, bij het graf van Joost van deD Vondel, in de Nieuwe Kerkte Amsterdam gesproken is. Sierlijk en kernachtig was de rede, waarin hij, aan den voet van het standbeeld, Vondels groote verdiensten jegens onze moedertaal en ten opzichte van vrijheid, ontwikkeling en veredeling van geest en gemoed schetste. De burgemeester der stad, de heer Fock, aanvaardde met woorden van warme hulde het geschenk, haar door den heer Van Lennep namens de hoofdcommissie overge dragen. Ook de minister van binnenlandsche zaken nam het woord, overhandigde namens Z. M. den Koning aan den verdienstelijken voorzitter het kommandeurskruis van den Nederlandschen Leeuw, en verder namens den koning- groothertog aan den heer Nolet de Brauwere van Stee land, president van de Brusselsche commissie, het kruis van kommandeur der Eikenkroon en aan de heeren Mr. H. P. G. Quack en Maurits H. van Lee, secretarissen der beide commissiën, dat van ridders der beide laatstge noemde orden. Eindelijk antwoordden de vertegenwoordi gers van de Fransche en de Belgische regeering in wel sprekende taal op den dank, door den voorzitter aan hunne souvereinen toegebracht. Men heeft gisteren geene andere verstoring der feeste lijkheden te betreuren gehad, dan alleen dat de eerste praalwagen bij het afgaan der Amstel Sluis omgevallen is en het beeld der faam zijn hoofd heeft verloren. Men heeft zich getroost met de gedachte, dat Vondel vooral sinds hij een standbeeld heeft gekregen, de loftrompet der faam wel kan missen. De onthulling van het standbeeld van Joost van den Vondel te Amsterdam is o. a. bijgewoond door ver schillende leden van het kabinet, alsmede door den voor zitter der Tweede Kamer. De minister van justitie is door eene ongesteldheid verhinderd geworden aan zijn voorne men gevolg te geven, om ook bij de plechtigheid tegen woordig te zijn. De heeren Groenewegen en C°. en J. C. Krook, bloemisten te Amsterdam, zijn belast met de regeling van eene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw, die in het volgend voorjaar van den 4den tot den 9den April in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal ge houden worden, met medewerking van de afdeeling Am sterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De inzending en mededinging staat vrij aan alle liefhebbers van planten en alle bloemkweekers zoowel in als buiten ons land. De commissie, door het Departement Arnhem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid", belast met het beheer eener in 1868 binnen Arn hem te houden tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, heeft reeds voorloopig eene circulaire gezonden aan heeren industrieelen en beoefenaars van schoone kunsten, om huu mede te deelen dat ten dienste dezer tentoonstelling ge schikte lokalen, gezamenlijk bedragende meer dan 3200 vierkante Nederlandsche ellen oppervlakte, opzettelijk zul len worden opgericht in de onmiddellijke nabijheid van het door de commissie gehuurde gebouw en park Musis Sacrum. Voorts dat deze tentoonstelling zal plaats hebben in de maanden Juli, Augustus en September 1868, en dat een programma zoo spoedig mogelijk zal verschijnen, waarin o. a. de wijze van bekroning zal worden omschreven. De commissie heeft de zaak lang van te voren aangekon digd, omdat zij de deelneming zoo algemeen mogelijk wenscht te zien worden en omdat zij tevens hoopt, dat alle belanghebbenden haar die ondersteuning mogen verlee- nen, die alleen in staat is de tentoonstelling naar eisch te doen slagen. "Wij voegen hier nog bij, dat Dr. L. Mulder te Arnhem voorzitter en de heer J. Nagel Jr. aldaar eerste secretaris der commissie zijn, die uit twintig leden bestaat. Naar men verneemt, is wederom de lendentyphus onder de paarden uitgebroken bij den landbouwer J. F. Wuytack, in de gemeente Koewacht, nabij Axel, en zijn daaraan reeds 4 paarden bezweken. Het stoomschip Candia, medebrengende de mails van Oost-Indië, China, enz. is den 15den dezer te Suez aan- ekomen. BUITENLAND. Z. M. heeft eerr. ontsl. als ontv. der dir. bel. enz. te Zutfen den heer H. Queyaen en te Vlissingen den heer F. F. van Suchtelen ben. te Zutfen den heer G. W. van der Gronden, prov. dir. dier bel. in Zeeland en te Vlis- ingeu den heer P. H. Maertens, control, te Hellevoetsluis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 54°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 48°. Zaterdag morgen te 5 uren 49°, te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 57°, te 4 uren 52°. Pruisen. De Noord-Duitsche rijksdag heeft bij de be handeling van het wetsontwerp op den verplichten krijgs dienst, paragraaf 1 aangenomen, in dien zin geamendeerd, dat een weerplichtige niet geremplaceerd kan worden, met uitzondering der leden van regeerende of zoodanig geme- diatiseerde huizen, die krachtens overeenkomst of bijzondere rechtstitels, van de verplichting tot militairen dienst zullen zijn vrijgesteld. Den 26sten October hoopt men nog steeds

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2