De heer Leydekkers, een Nederlander te 's-Hage gevestigd, die lang alle bijzonderheden van den tuin bouw in België heeft bestudeerd, zal dezen winter, ge heel belangeloos, voor tuinbazen en tuiniers een cursus houden over teelt en behandeling van ooftboomeu en ooft. Het nieuwe stelsel, dat met veel succes in Frank rijk en Engeland wordt toegepast en dat vooral bestaat in het concentreeren van alle kracht der boomen op de vruchtvorming, is door dien heer reeds in verscheidene tuinen te 's-Hage met verrassende uitkomsten aangewend. De prov. Friesche Courant verneemt uit 's-Hage, dat de begrooting van koloniën geen kans heeft van aan genomen te worden en dat men in dat geval ontbinding der Kamer of wijziging van 't ministerie in liberalen zin verwacht. In goed onderrichte kringen meent men, vol gens dien correspondentvoor buitenlandsche zaken den heer Torbecke; voor binnenlaudsche den heer Geertsema; voor justitie de heeren Godefroi of De Pintovoor kolo niën den heer Duymaer van Twist; voor financiën den heer Yan Bosse; voor oorlog de heeren Knoop of De Boo van Alderwerelt; voor marine zou de minister Pels Bijeken aanblijven. Een voornaam badgast, die geruimen tijd op het badhuis te Scheveningen is gelogeerd geweest, heeft voor zijn vertrek eene volledige verzameling speelgoed, bestemd voor schoolgebruik, geschonken aan de bewaar school. Dat dit geschenk niet weinig vreugde bij de kleine schooljeugd verwekte, laat zich begrijpen. Dezelfde edel moedige gever schonk te gelijker tijd eene aanzienlijke som voor het fonds tot ondersteuning van de betrekkin gen van verongelukte visschers. De begrooting der enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten van de provincie Zuid-Holland, voor den dienst 1868, beloopt f 507,510.60, die der uitgaven een gelijk bedrag. Ontvangsten wegens vroegere diensten zijn uitgetrokken tot een beloop van 49,408. De opbrengst van belastingen en heffingen is geraamd op 145,003. In de Staatscourant worden alle personen die als landverhuizers naar Amerika wenschen te gaan, gewaar schuwd zich hiertoe niet te vervoegen tot zekeren A. Strauss te Antwerpenop wiens schepen men slecht wordt behan deld en zich liever van Hollandsche agenten te bedienen. Te Botterdam is gisteren niemand door de cholera aangetast of daaraan overleden. Gisterenmorgen heeft de nieuwbenoemde hoogleeraar Dr. Grinwis te Utrecht zijne betrekking aanvaard met het houden eener redevoering //over de beoefening der wis kunde in verband tot de physica." Onder de drie candidatendie den 12den dezer met goed gevolg bij de provinciale commissie van Noord-Hol land het examen in het handteekenen hebben afgelegd, was éene kweekeling van de industrieschool voor vrouwe lijke jeugd te Amsterdam de eerste, die zich sedert het bestaan dier inrichting voor een examen had aange meld. De afd. Letterkunde der Kon. Academie van Weten schappen heeft Maandag 11. te Amsterdam hare gewone vergadering gehouden, waarin Prof. O. van Bees eene bij drage voorlas betreffende de denkbeelden over kolonisatie, voorkomende in de Nederlandsche geschriften der zeven tiende eeuw. De heer Koenen vestigde de aandacht der vergadering op een door den Berlijnschen bibliothe caris Pertz aan den heer Groen van Prinsterer geschre ven brief, waarin de Duitscher staande hield, dat een aantal Nederlandsche soldaten zich in den slag van Waterloo lafhartig hadden gedragen. De najaars-paardenmarkt te Nijmegen is Maandag 11. druk bezocht geweest, vooral door Saksische kooplieden. Er waren ruim 600 paarden aan de lijn. Behalve de Bevue Britannique en de North British Beview zal nu ook de Bevue Moderne een artikel wijden aan den Max Havelaar van Multatuli. Te Lemele in Overijsel bezorgt tegenwoordig de beetwortel-suikerfabriek van de heeren Blikman Kikkert c. s. een groot aantal menseken, wier gewone arbeid met het najaar slapper geworden is, vast werk, terwijl de vooroor- deelen die bij vele onkundigen tegen die fabriek bestonden, gaandeweg overwonnen worden. Door eenige ingezetenen van Zwolle, Kampen en Almelo is, zegt men, concessie aangevraagd voor het aanleggen van een spoorweg tusschen eerst- en laatsge- noemde stad. Te Groningen zijn geen cholera-gevallen meer voor gekomen sinds den 27sten September. In de vorige week seinde de Nederlandsche consul te Gothenburg naar Harlingen, dat aldaar was opge bracht het schip //Elisabeth", kapitein J. Zeven van Pe- kilat, 't welk men, door het volk verlaten, in zee had ge- vónden zonder dat van de equipage iets bekend was. Den yolgenden dag liep het schip te Harlingen binnen en haaste de kapitein zich de Gothenburgsche dépêche te logen straffen. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten een aëroklinoscoop nabij den vuurtoren te plaatsen, gelijk dit ook te Amsterdam, Botterdam, Ylissingen, Hellevoet en Den Helder zal geschieden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben bij de hooge regeering het plan aanbevolen tot exploitatie van een spoorweg van Boxtel naar Cleve. Men zegt dat er ook sprake is van een zijtak van Gennep naar Gr oes- fa eek, waardoor Nijmegen met de staatsspoorwegen zou verbonden worden. Z. M. heeft W. A. Cock aaugesteld tot Ned. consul op het eiland St.-Christopher (Antillen). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Wuensdag des namid dags te 5 uren 55°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Donderdag morgen te 5 uren 50°, Z. W., te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 59°, te 4 uren 56°. KOLONIËN. Men schrijft uit Paramaribo, dd. 19 Sept.: Eerstdaags zal de nieuwbenoemde procureur-generaal de heer B. Twiss geïnstalleerd worden. Onze tegenwoordige gouverneur is voornemens vele noodzakelijke verbeteringen aan te bren gen aan wegen en grachten, die er sinds jaren erbarmelijk uitzien. Wanneer hij nu ook middelen uitvindt om ons eene goede straatverlichting te bezorgen, dan zal hij aan de ingezetenen een grooten dienst doen; want wij wan delen hier in een Egyptische duisternis, zoo wij ons niet met handlantarens wapenen. Er is hier eene collecte ge houden voor de ongelukkige slachtoffers van den brand op St.-Kitts, die ongev. 1300 heeft opgebracht en met de collecte in de districten wel ƒ2000 zal bedragen. Men schrijft uit Pontianak, dd. 13 Augustus, dat de laatste berichten betreffende den tocht die ondernomen is om Pangarang Mas Widjaja in zijn schuilhoek op te zoeken, van 3 Aug. waren. Yan Sintang was de expeditie, sterk 150 bajonetten, onder bevel van den kapitein Kruys- boom, en 34 bidars, begeleid door twee gewapende sloepen van den //Admiraal Yan Kinsbergen", naar Nanga-Pinah opgeroeid en verder tot Croab gekomen, waar eenige schoten waren gevallen, zoodat twee der manschappen ge blesseerd werden. Men verwachtte dat men den oproer maker niet anders dan door verraad in handen zou kunnen krijgen. Beeds was een zijner zendelingen doodgeschoten en diens gevolg op de vlucht gedreven. BUITENLAND. Duitschland. In het laatst dezer week zal de Noord- Duitsche rijksdag beginnen te beraadslagen over de wet, welke de verplichting tot den krijgsdienst regelt. Het ont werp van posttarief is in handen eener commissie gesteld, terwijl de vergadering zich heeft vereenigd met een voor stel van den bondskanselier om de pensioenen der officieren van het Sleeswijk-Holsteinsche leger uit de bondskas te beta len. In de zitting van den bondsraad van eergisteren is mede gedeeld, dat het scheep vaartver drag met Italië te Florence geteekend is. De president der bondskanselarij heeft voor gesteld den bondspresident te machtigen, om een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart te sluiten met de republiek Liberia. 't Begeeringsblad van Detmolt meldt, dat de vorst ten gevolge van de militaire reorganisatie en de militaire conventie, met den koning van Pruisen gesloten, goedge vonden heeft de officieren, die in het Pruisische leger overgaan, van den eed te ontslaan. Oostenrijk. Er is een schrijven openbaar gemaakt van den keizer aan den vorst-aartsbisschop Beuscher, in ant woord op het bekende adres der bisschoppen betreffende het concordaat. De keizer doet daarin hulde aan de wel- meenende inzichten der kerkvoogden en verzekert hen, dat hij de belangen der katholieke kerk zal blijven be schermen; maar tevens keurt hij het sterk af, dat de bis schoppen hunne bezwaren openbaar gemaakt hebben in een adres, dat de gemoederen zeer heeft geprikkeld en de oplossing der quaestie slechts kan bemoeilijken. Hij ver trouwt tevens, dat zij indachtig zullen zijn aan de plichten, die hij als constitutionneel regent heeft te vervullen." Men verzekert dat de keizer wel verandering, maar geen volledige afschaffing van het concordaat wil. Het voorbeeld van prins Turn und Taxis, die onlangs met eene actrice in het huwelijk is getreden, is nagevolgd door den aartshertog Hendrik, een neef des keizers. Deze

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2