tot wering van schoolverzuim", gedngteekend 15 October, waarin hunne deelneming wordt gevraagd om het school verzuim binnen deze stad te weren. Wij hechten te groote waarde aan goed, geregeld onderwijs dan dat wij niet van harte deze poging zouden toejuichen om een kwaal te doen ophouden, waarvan het geheele verdere leven van zoovele burgers en door hen de gansche maatschappij de treurige gevolgen moeten ondervinden. Wij kunnen dus ook niet anders doen, dan onze lezers tot algemeene deelneming van deze goede zaak op te wekken, en hopen eerlang te kunnen berichten dat er in gevolge de ingevulde biljetten eene vergadering van deelnemers zal plaats hebben, ten einde verder de bepalingen vast te stellen tot uitvoering van het voorgestelde plan. De audiëntie van den minister van marine zal op Yrijdag den 18den, en van den minister van binnenland- sche zaken op Zaterdag den 19den October niet plaats hebben. De gemeenteraad van 's-Hage beeft gisteren den heer Dr. Chanfleury van IJsselstein op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne betrekking van geneesheer-di recteur van het gemeente-gasthuis aldaar. Tevens zijn in gekomen vier adressen, met het verzoek om in aanmerking te komen voor deze vacante betrekking, nl. van de heeren doctoren Wieringe Borski, Meijers, A. J. Vinkhuijsen en Q-. B. van Tienhoven. De begrooting voor 1868 is met al gemeene stemmen aangenomen. De vaderlandsche kunst heeft dezer dagen weder een treurig verlies geleden door den dood van den jeugdigen schilder T. Scheltema, geboortig uit Arnhem, van wien op de laatste tentoonstelling te 's-Hage nog een stukje is aangekocht voor een onzer voornaamste kabinetten van moderne kunst. Den 21sten dezer maand zal door het munt-collegie te Utrecht het examen afgenomen worden voor de be trekking van handels-essayeur. Gisterenmiddag heeft Prof. Halbertsma zijne betrek king aan de hoogeschool te U t r e c ht aanvaard met het houden eener redevoering over de verdiensten der Engel- schen ten opzichte der Gynaekologie en het verband van deze met de andere medische wetenschappen. Heden wor den door het studentenkorps serenades aan de nieuw be noemde hoogleeraren Halbertsma en Grinwis, benevens aan Prof. Donders gebracht. Men verwacht dat te Woerden de groote runder- markt weer als gewoonlijk den 23sten dezer zal plaats hebben. Door het gemeentebestuur dier stad zijn stappen in dien zin gedaan. De heer Kneppelhout van Sterkenburg heeft de ver zameling Indische troepeën in het koloniaal militair in- valiedenhuis op Bronbeek onlangs verrijkt met een vijftal vlaggen, in 1822 op Borneo en Celebes veroverd en afkomstig uit de verzameling van wijlen den toenmaligen gouverneur- generaal, baron Van derCapellen; terwijl de heer K. J. van der Meulen te Brammen eene aanzienlijke collectie boek werken aan dat gesticht heeft afgestaan. De synode der Evangelische Luthersche kerk in Neder land heeft eene opwekking gericht tot de verschillende kerkeraden dier gemeente, om den 350sten verjaardag der kerkhervorming dit jaar bijzonder plechtig te vieren. De uitgevers der N. Utr. Courant zijn, volgens me- dedeeling der redactie van dat blad, in eene zeer myste rieuze zaak gewikkeld. Zij hebben eene advertentie geplaatst van den volgenden inhoudBinnen weinige weken zal verschijnenCirce," een nieuwe roman van miss Braddon, voorkomende in Belgravia" en door Babbington of Bab- bington White aan het Eransch van Octave Eeuillet ont leend," en ontvingen daarop een schrijven van een ze keren B. Marsch uit Londen, blijkbaar een zaakgelastigde van miss Braddon, waarin deze verzocht den naam te mogen weten van den inzender der advertentie en het ori- gineele schrift te mogen hebben, voorgevende dat daar een ongeoorloofd misbruik wordt gemaakt van den naam der schrijfster. De eigenaar van het geïllustreerd blad Belgravia" heeft over dezelfde zaak aan den burgemees ter van Utrecht geschreven, maar uit deze en andere brieven blijkt niet anders, dan dat in die advertentie de naam van miss Braddon //is used most dishonesstly and most offensively." Hoe en waarom? moeten de uitgevers nog steeds raden. Mogelijk wordt miss Braddon in gemelde advertentie beschuldigd een vertaalden Eranschen roman voor een origineel werk te hebben laten doorgaan. De inzender is opgeroepen om nadere inlichtingen te geven. Niet onaardig is, dat de heer B. Marsch zijn verzoek aan de uitgevers gericht heeft in naam der internationale hoffelijkheid" (international courtship). In de week van 6 tot 12 October 1867 deden zich geene gevallen van veetyphus in het rijk voor. In de ge- Bieenten Geervliet en Brielsch-Nieuwland is de ziekte ongelukkig eergisteren weder uitgebroken. Aanstonds heeft men de besmette dieren en de anderen, die er mede in aanraking geweest wraren, afgemaakt. De opening der gewone zitting van de staten van Luxe m- burg is bij besluit van den koning-groothertog vastge steld op den 2Ssten dezer. BUITENLAND. Men behoeft zich niet te verwonderen, dat de dis- cussiën in den rijksdag veel tijd wegnemen wanneer men nagaat hoevele opinies er telkens gehoord moeten worden. De stand der fractiën is n. 1. dezeconservatieve fractie 5S leden, vrije conservatieve vereeniging 31 leden, fractie van het centrum 13 leden, bondsst. constit. vereèniging 21 le den, nationaal liberale fractie 71 leden, vrije vereeniging 13 leden, Duitsche fortschrittspartei 29 leden, Polen 11 le den, tot geene fractie behoorende 41 leden. De groothertog van Baden die zijn oudsten zoon de zelfde opleiding wil geven welke de jeugd op de openbare gymnasia geniet, doch die daartoe een bezwaar vond in het groot aantal leerlingen op de meeste inrichtingen veree- nigd, waardoor het onderwijs werd bemoeilijkt, heeft voorloopig voor den tijd van twee jaren eene school opge richt, waar zijn zoon met een bepaald aantal jongelieden hetzelfde onderwijs zal ontvangen. wr-'- Z. M. heeft ben. tot komm. der orde van den Nederl. Leeuw den heer F. Le Play, staatsraad, commissaris-gen. voor de wereldtentoonstelling van 1867 en tot ridders dier orde de heeren Léon Donnat en P. G. L. Ber ger chefs de service der keizerlijke commissie voor die tentoonstelling tot raadsheer in het prov.-gerechtsh. iu Zeeland Mr. C. J. Pické; tot offic. van justitie bij de arr.-rechtb. te Middelburg Mr. \V. G. de Knokke von der Meulen, tot offic. van justitie bij de arr.-rechtb. te Goes Mr. J. Cohen, tot subst.-offic. hij de arr.-rechtb. te Middelburg Mr. J. A, van Hoek; tot subst.-offic. hij de arr.-rechtb. te Goes Mr. J. van der Lek de Clercq; tot kantonr. te Medemblik Mr. J. P. Huyser; tot griff, hij bet kantong. te Zaandam Mr. C. Visser, tot plaatsv. kantonr. te Helmond K. J. van Meurs, oud-ontv. der reg. aldaar; herbenoemd: den kantonr. te Eist en te Almelo; ben. tot dir. van het postk. te Alkmaar 1). Carba- sius, te Amersfoort; tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. en acc. te Gendringeu Jhr. P. C. van der Does, en te Maastricht P. E. Jansens. Bij de dir. bel. zijn verder o. a. benoemd: tot adj.-control, te Dordrecht H. A. Toewater te Schiedam J. H. de Bruyn te Groningen B. C. Charbon te Zutfen A. Merenste Eindhoven W. F. J. Pastoors. Voorts den offic. van gez. 3de kl. H. C. E. L. Aalsbersberg, bestemd voor den dienst in Oost-Indië, overgeplaatst bij het personeel hier te lande; en eerv. ontsl. Mr. C. J. E. graaf van Bylandtals commies bij het depart, van koloniën. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 57°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52°. Woensdag morgen te 5 uren 50°, Z. O., te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 58°, Z.W., te 4 uren 56°. Düitschland. De Noord-Duitscke rijksdag heeft het voorstel der regeering en der commissie van onderzoek aan genomen, om te bepalen, dat de bondsvlag alleen mag ge voerd worden door schepen die het eigendom zijn van ree- derswelke in den bond zijn gevestigdde vele reederijen in Mecklenburg, waarbij dikwijls 10 pet. van het kapitaal vreemd kapitaal is, zijn derhalve van die categorie uitge sloten. Eergisteren is door den rijksdag met eenige amen dementen een voorstel aangenomen van den heer Schulze tot het wegnemen der verbodsbepalingen tegen de coalitiën van werklieden. Gisteren werd dit votum, na de tweede lezing, door 126 stemmen tegen 71 bekrachtigd. De pre sident en de vice-president zijn herkozen. Pruisen. Volgens de Kreuz-Zeitung heeft de koning zijne sanctie verleend aan de wetten betreffende de belas ting op het zout en de afschaffing der paspoorten. Van de bijeenkomst die tusschen den koning en den keizer van Oostenrijk moest plaats hebben, verklaart het blad niets te weten. Oostenrijk. Het vertrek des keizers is op den 21sten dezer bepaald. Of de keizer zich alleen te Nancy en niet ook, zooals vroeger gemeld is, te Erankfort zal ophouden om aldaar den koning en den kroonprins van Pruisen te ontmoeten, blijkt uit de laatste berichten niet. Vermoe delijk zal de quaestie van het concordaat wel niet voor de reis naar Parijs afgehandeld worden, ofschoon er groote haast bij is, daar zij den toestand tegenwoordig hoogst gespannen maakt. Gisteren heeft de keizer eene deputatie uit den gemeentei'aad ontvangen, die hem een protest heeft aangeboden op het adres der bisschoppen, waarin allerlei voor den raad beleedigende uitdrukkingen voorkwamen. ,De keizer heeft de deputatie allerminzaamst ontvangen en beloofd het protest aan het ministerie op te zenden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2