Donderdag A0. 1867. 17 October. N°. 2368. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leidenj naar 's-GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemeu Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot. Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden.- Maandag-nam. te 2 u. 30 ra., overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 u, 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Postbuslichtillgen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 n. 85 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Laadpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 9—12. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12—1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 urenvan 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Wanneer men bet ontwerp der algemeene politie verordening, dat tegenwoordig bij den gemeenteraad in behandeling is, aan een vreemdeling in banden gaf en hem verzocht, na de geduldige lezing der 370 artikelen, zich een denkbeeld te maken van bet publieke leven on zer stad dan zou bij gewis met allerlei voorstellingen voor den dag komen, waarbij de aloude roem der Hol- landsche zindelijkheid en orde nog geheel zou verbleeken. Mogelijk zou bij er zelfs bepaald tegen op zien eene stad te bezoeken, wier inwoners zoo licht als schuldigen voor den kantonrechter kunnen gedagvaard worden, zonder dat ze juist weten waaromofschoon daar echter weer tegenover staat, dat hij des noods met gesloten oogen langs de straat zou kunnen wandelen, zonder dat hij behoefde te vreezen tegen een mand, een wageneen vastgebonden trekdier of een gespannen touw aan te loopen en met een steen of sneeuwbal ja zelfs met stof en asch in aanraking te komen. Nu la ten we daarbij evenwel in het midden, hoeveel politie-agen- ten, volgens de raming van dien vreemdeling, langs de Leidsche straten en grachten zouden moeten rondwaren, overal naar overtreders rondspeurende' en ieder oogenblik, met het boekje in de hand, gereedstaande om proces-verbaal op te maken bij de overtreding van den minsten tittel of jota van een der 370 artikelen. Dat deze voorstelling allesbehalve met de werkelijkheid zou strooken, weet ieder die Leiden meer van nabij kent; en evenmin als een vreemdeling door de lezing der politie verordening tot eene juiste voorstelling der stad, evenmin zou men door het nauwkeurig bezien der stad tot eene juiste voorstelling der politie-verordening komen. Wij verheugen er ons dan ook van harte in, dat bij een aantal leden van den gemeenteraad bepaald het streven zichtbaar is geweest welke bedoeling zij trouwens herhaaldelijk heb ben uitgesproken en toegelicht om het aantal artikelen uog meer in te krimpen dan dit reeds, naar aanleiding der opmerkingen in de sectiën gemaakt, geschied is, en wij betreuren alleen, dat zij niet altijd even gelukkig ge weest zijn in het doen zegevieren van hun gevoelen, vooral wanneer men nagaat, hoevele bepalingenj.met de meerderheid van slechts óen stem zijn gehandhaafd. Dat de zucht om alles te reglementeeren, zoo terecht eene ziekte genoemd, het vrije verkeer alleen kan belem meren, dat zij de gelijkheid der burgers voor de wet tegen werkt, dat zij de politie-agenten slechts in den waan kan brengen, dat zij niet in de eerste plaats tot handelen ge roepen zijn, en bij de burgers het denkbeeld moet doen ontstaan, alsof er geen orde kan zijn buiten eene ver- ordening, alsof alleen datgene onbehoorlijk is wat bepaald is verboden dat alles en meer nog is bij de discussie genoegzaam aan het licht getreden. Het verheugt ons, dat men het artikel geschrapt heeft, waarbij eene boete was gesteld op het zich in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen op de openbare straat. Want dat dit verbod uitsluitend op den minderen man drukte, blijkt genoegzaam hieruit, dat van hen, die in 1866 wegens overtreding dezer bepaling door den kantonrechter zijn veroordeeld, meer dan vijfzevende de verschuldigde boete met eene gevangenisstraf van eenige dagen hebben ver wisseld, omdat zij te arm waren die te voldoen. Dat van de bepalingen op rij- en voertuigen er niet meer zijn weggevallen, dat ook voorschriften als die omtrent het gooien met sneeuwballen, het oplaten van vliegers enz. niet zijn geschrapt, kan dunkt ons alleen geweten wor den aan eene inconsequentie, welke in ongegronde vrees voor ingebeelde gevolgen haar oorzaak moet vinden. Zoo min mogelijk het vrije verkeer te belemmeren, zoo veel mogelijk te vertrouwen op de ordelijkheid der burgers, iets over te laten aan de persoonlijke voorzich tigheid der wandelaars, en de politie-agenten te doen ge voelen, dat zij bovenal geroepen zijn, niet om kleine over tredingen op te sporen en te doen strafièn, maar om de handen uit mouw te steken en de beletselen uit den weg te ruimen, waar zij bestaan ziedaar, dunkt ons, eenige der groote beginselen, die bij het vaststellen van eene politie-verordening bovenaan moeten staan. Mogelijk zullen dergelijke echt practische beschouwingen de meerderheid der raadsleden nog kunnen nopen, de gansche afdeeling betreflende de vleeschkeuring af te stem men, waarvan in de laatste vergadering het onnoodige bij den tegenwoordigen toestand der volksgezondheid is aangetoond, en ook van de keuring van andere levens middelen alleen het hoog noodige te behouden. Wij hopen nog wel eens op dit onderwerp terug te komen. BINNENLAND. LEIDEN, 16 October. Hedenmiddag te halftwee is door eene commissie uit het korps onderofficieren der dienstdoende schutterij alhier, namens dat korps, aan den luitenant-kolonel De Timmer man bij gelegenheid van zijn vijfentwintigjai'igen schut terlijken dienst een prachtige leunstoel a la Bergère aan geboden. Onze stadgenooten zullen eene circulaire ontv gen hebben van //de centrale commissie^ uit het d tement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Alge EIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12s, Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1