vaandels, muziek en fakkellicht begaven de leden zich te ten uren van de Gehoorzaal naar de sociëteit Minerva. Zaterdag 11. is te Scheven in gen de oude red dingsboot en wagen van de N.- en Z.-H. reddingmaat schappij publiek verkocht en een eerste welgelukte proef genomen met de nieuwe reddingsboot en haren wagen. De onthulling van het standbeeld van graaf Yan Hogendorp is door den gemeenteraad van Rotterdam op den 26sten dezer vastgesteldde heer Mr. G. A. Mees zal de feestrede houden. Men rekent vast op de tegenwoordigheid van Z. M. den koning; aan het dage- lijksch bestuur is een krediet van 7000 toegestaan ter bestrijding der onkosten. In het Engelsche blad //the Standard", dat de Ne- derlandsche afdeeling der Parijsche tentoonstelling bespreekt en zich daarover in 't algemeen niet zeer gunstig uitlaat, wordt echter onder de voorwerpen die bijzonder vermel ding verdienen, genoemd de brandspuit, die tentoongesteld is door de heeren A. Bikkers en Zoon te Rotterdam, van welke eene uitvoerige beschrijving is gegeven. De politie te Rotterdam is zoo gelukkig geweest, eindelijk den dader op het spoor te komen van verschei dene diefstallen, reeds sinds eenigen tijd bij het expeditie kantoor van Yan Gend en Loos gepleegd. Twee personen, J. J. B. en F. I. de B., in dienst der administratie, bij welke men verscheidene der gestolen voorwerpen gevonden heeft, en die hun misdaad reeds bekend hebben, zijn aanstonds naar het huis van bewaring overgebracht. Het onderzoek duurt echter nog voort. Zondag en Maandag is te Rotterdam éen persoon door de cholera aangetast en geene personen zijn daaraan overleden. Men weet dat er op het Champ de Mars te Parijs éene bekroning voor voortbrengselen van industrie enz., maar telkens herhaalde bekroningen voor producten van land- en tuinbouw plaats hebben. Zoo is nu weder bij den 13den wedstrijd, dezer dagen gehouden, o. a. de heer C. A. Dudok de Wit van Amsterdam bekroond voor zes trossen Malaga-druiven. De heeren Dr. Chanfleury van IJselstein, Dr. Tila- nus en Dr. Barnouw hebben hunne verschillende benoe mingen aan het athenaeum te Amsterdam aangenomen. De kamer van koophandel te Utrecht heeft den minister van binnenlandsche zaken verzocht, dat ook voor die stad, althans voor 1 November, het verbod tot het houden van veemarkten zou opgeheven worden. Wie had ooit gedacht, dat men, na het invoeren der spoortreinen, de vroegere diligence zou betreuren Toch is dit bet geval aan de stations tusschen Eindho ven en Breda van den staatsspoorweg. De dienst moet zoo ongeregeld en lastig voor de reizigers zijn ingericht, dat men reeds weder spreekt van een nieuwe diligence tusschen die twee plaatsen. De commissie, die tijdens den veetyphus te 's-Her- ^.ogenbosch benoemd was om toezicht te houden op het nvoeren van vleesch is op de meest eervolle wijze ont slagen. Of het de oorlogzuchtige berichten uit Italië zijn die tegenwoordig in ons land nieuwe vereenigingen van volksweerbaarheid in het leven roepen? Anders kunnen wij dit feit als een bewijs aannemen dat zij, die thans door het enthusiasme der volkswapening worden aangegrepen, het doel van dien maatregel beter inzien dan zij, die, nu algemeen van vrede sprake is, hun eersten ijver laten varen. Wij constateeren daarom met genoegen, dat in de gemeente Ter borg het plan tot oprichting van zulk eene vereeniging vastgesteld en reeds eene commissie benoemd is tot regeling der voorloopige werkzaamheden. Men meent nu als zeker te mogen aannemendat de lijn Meppel-Heerenveen met 1 December voor het publiek opengesteld zal kunnen worden. Heden werden de lessen aan de landhuishoudkundige school te Groningen geopend en zal ook de heer Jaco- metti zijne populaire lessen over ooftboomteelt aanvangen, t erwijl voorts Dr. C. de Gavere dezen winter voordrachten zal houden over de inlandscne dieren in betrekking tot den landbouw. BUITE N L A N D. De quaestie van het tolverbond, die tegenwoordig han gend is, zou wel eens kunnen uitvallen op eene wijze, die den band tusschen de Zuid-Duitsche en Noord-Duitsche staten losser maakte. Want, mocht het tolverdrag, 't zij in Beieren, 't zij in Wurtemberg, niet aangenomen wor den, dan schijnt de Pruisische regeering voornemens te zijn die beide staten van het tolverbond uit te sluiten. En hiervoor bestaat wel eenige vrees, aangezien de eerste kamer van Beieren niet ongezind zou zijn het tolverdrag te verwerpen, om hierdoor den minister-president, prins Yon Hohenlohe, te doen vallen. Na zijne terugkomst te Parijs zal de keizer eerst den doorluchtigen Oostenrijkschen vorst ontvangen en mis schien Compiègne tot eene tweede editie maken van Salzburg, om daarna met een troonrede de nieuwe zitting der kamers te openen Niemand weet er iets be paalds van. Het is zeker, dat wanneer de vorstelijke rede naar niet meer te zeggen heeft dan dat het vrede en nog eens vrede is, dat dan alle Franschen, met uitzonde ring misschien van een paar kleine speculantjes op de beurs, hem gaarne die redevoering zullen schenken. En mag men den Constitutionnel gelooven, die beweert, dat er hoegenaamd geene verandering in de keizerlijke politiek Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch Mr. I. J. M. Laurillard, adv. aldaar; eerv. ontsl. J.P. Snoep als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Zeeland, en ben. tot plaatsverv. lid van dien raad J. de Vries, heel- en vroedm. te Sta- venisse; tot lid van den geneesk. raad van Gelderland en Utrecht A. W. Hartman, apoth. te Utrecht; tot plaatsverv. lid vau den geneesk. raad van Friesland en Groningen Dr. S. Posthuma, te Harlingen tot apoth. van de 3de kl. bij de landmacht in Oost-Indië den heer Dirk van Beu- ningen van Helsdingen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namid dags te 5 uren 53°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48®. Dinsdag morgen te 5 uren 46°, Z. O., te 8 uren 51°, 's middagste 12 uren 63°, te 4 uren 58°. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. In de laatste jaren zijn er hier te lande allerbelangrijkste verzamelingen zoowel van boeken als van handschriften onder deu hamer gebracht, die niet alleen in Nederland, maar ook in den vreemde zeer de aandacht heb ben getrokken. We behoeven slechts te herinneren aan de bibliotheken van Van Voorst en Tydeman, aan de manuscripten uit de nalatenschap van De Groot en Limborch. Van 9 tot 14 Dec. zullen de boekhandelaren Mul ler en Nijhoff echter eene veiling houden, die, naar wij raeenenalle vo rige nog in waarde overtreft. De zeker eenige en bij alle bibliophilen en vele mannen van wetenschap bekende collectie van de familie Enschedé zal helaas publiek verkocht worden. Helaas! zeggen wij; want wie zal het niet met ons betreurendat deze voor de geschiedenis der boekdrukkunst en de beoefening onzer letterkunde zoo merkwaardige verzamelingweldra uit elkaar wordt gerukt; dat zoovele kostbaarheden, met moeite en geduld bijeengebracht, eerlang voor altijd voor ons verloren zullen zijn? Want groote geldsommen zullen er noodig zijn om hier te behouden, wat nim mer van onzen bodem naar elders zou mogen verhuizen. Of mogen wij geen prijsstelten op het Abecedarium, door Laurens Jauszoon, vol gens de beschrijving van J. Enschedé, voor zijne kinderen met beweegbare letters gedrukt, een unicum van onschatbare waarde! Waar elders dan hier zal men het oudste handschrift van Boendales Der leken Spieghel zoeken? Moet de Leidsche bibliotheek niet den statenbijbel bewaren, ge drukt met stereotypen, door den Lutherschen predikant I. Muller te Leiden uitgevonden. We durven nauwelijks verwachten dat de regeering eene be hoorlijke som tot aankoop beschikbaar zal stellen en op particulieren re kenen wij bijna in 't geheel niet. Het geslacht vau mannen die met oor deel en kennis van zaken in de vorige eeuw deze schatten bijeenbrachten heeft plaats gemaakt voor liefhebbers en knutselaars, die meerendeels voor nietsbeduidende kleinigheden en prullen het geld uitgevendat zooveel beter aan een enkel zeldzaam werk besteed zou zijn. Wij meenen genoeg gedaan te hebben met op deze verkooping de aan dacht te vestigen. Aan het opgeven van enkele nummers valt niet te den ken. Bijna alles verdient de aandacht. Bovendien, wij vertrouwen dat de catalogus, verrijkt met een portret van Johannes Enschedé en uitstekend gereüsseerde facsimilè's van het Abecedarium en den statenbijbel van 1718, eene plaats zal vinden in de bibliotheek van alle bibliophilen. Wij houden ons overtuigd dat ook zij die niet in staat zullen zijn zich een deel van dezen schat te verwerven, toch de kijkdagen, den 6den en deu 7den Dec., niet voorbij zullen laten gaanzonder aan de stad Haarlem een bezoek gebracht te hebben. Belgie. Volgens het officieele Journal de Lióge kan de zending van den heer De Beaulieu naar Nederland alleen dienen om de goede verstandhouding tusschen België en Nederland te versterken. Duitschland. Heden wordt te Berlijn de conferentie geopend over een postverdrag van Pruisen met Beieren, VVurtemberg, Baden, Oostenrijk en Luxemburg, dat vooral eene vermindering der tarieven ten doel heeft. Pruisen. De ex-hertog van Nassau zal zich te Frank fort metterwoon vestigen en heeft daartoe het paleis dat aan den baron Anselm von Rothschild toebehoort en door hem aan den keurvorst van Hessen verhuurd was, van dezen overgenomen. Frankrijk. Keizer Napoleon heeft Biarritz reeds ver laten en met den keizerlijken prins, wiens gezondheid, trots allerlei ongunstige berichten, vrij goed blijkt te zijn, eene revue gehouden over het garnizoen van Bayonne.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2