N°. 2357, Woensdag A0. 1867. 16 October. Prijs dezer Courant. Deze Courant, wordt dagelijksmet uit zondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Iets voor ondernemende lieden. Zoo de kolommen onzer dagbladen bijkans dagelijks op gevuld zijn met beschouwingen en twistredenen over onze O.-I. bezittingen, niet dan hoogst zelden vinden zij gele genheid, ons iets betredende onze W.-I. Koloniën mede te deelen. Van Suriname boort men nu en dan nog wel eens iets, maar van de eilanden wordt zoo goed gezwegen, dat de meeste Nederlanders niet weten zouden, dat zij nog landgenooten op Curasao, St.-Eustatius enz. hebben, die met hen onder dezelfde souvereiniteit en onder dezelfde vlag leven, indien zij het zich niet uit de schooljaren her innerden. Dezer dagen heeft zich echter eene gelegenheid opgedaan om onze kennis van de W.-I. eilanden, die Nederlandsche koloniën zijn, een weinig te verfrisschen. In de Staatscou rant is eene aankondiging opgenomen van een door het gouvernement voorgenomen openbaren verkoop van do meingronden en zoutpannen op het eiland Bonaire. Het is misschien de moeite waard, de aandacht onzer lezers hierop te vestigen. Het eiland Bonaire (Buen Ayre, dus genoemd, naar men beweert, om de gezonde lucht die men daar inademt) ligt in de onmiddellijke nabijheid van Cura9aoin een halven dag kan men het van daar bezeilen. Het heeft eene oppervlaktedie op ongeveer 4.5 geogr. mijlen of circa 25,000 bunders geschat wordt, ruim anderhalfmaal de oppervlakte van de Haarlemmermeer. In het midden is het een weinig heuvelachtignaar de kust loopt het vlak af. Er is eene onbeduidende vlottende bevolking, die in het regeeringsverslag over 1863 op 3250 zielen gesteld werd. Als onderhoorigheid" van Cura9ao wordt het van daar uit bestuurd en beheerd. Tijdens de Engelschen onze koloniën in bezit hadden, werden er gronden verpachtmaar in 1816 werden die verpachtingen ingetrokken. Er schijnen echter nog altijd eenige hoekjes grond voor de particuliere nij verheid afgezonderd te zijn. Doch grootendeels werden en worden nog thans de producten, die het oplevert, geëxploiteerd voor de koloniale kas. De voornaamste tak dezer exploi tatie is de zoutwinning op de kust, die in de laatste acht jaren gemiddeld 'sjaars 51,000 vaten zout opleverde. Dit zout wordt bijna uitsluitend aan N.-Amerikaansche schepen verkocht. Yoorts vindt men op het eiland uitge strekte bosschen, die, behalve veel brandhout, het Braziel hout en de Watapanna peul (divi-divi) opleveren. Ook wordt er eenige veeteelt bedreven, die, naar men beweert, voor veel uitbreiding vatbaar is. De gouverneur baron Yan Kaders heeft in 1837 en volgende jaren zich veel moeite gegeven om Bonaire productief te maken door de invoering op groote schaal van de nopal-cultuur (voor de cochenille-teelt) en van die der aloë; doch deze onder nemingen hebben nooit eenige winst opgeleverd en wor den tegenwoordig nog maar zeer in het klein en met ver lies voortgezet. Het gouvernement wil nu een anderen weg inslaan en de exploitatie van Bonaires natuurlijken rijkdom aan de particuliere nijverheid overlaten. Daartoe zal de aangekon digde verkoop strekken, waarvan wij hierboven gewaagden. Er zullen in vijf kavels van ongelijke grootte te zamen on geveer 11,000 bunders domeingrond, grootendeels boschland, geveild wordenterwijl ook de bestaande zoutpannen en de gronden, tot het aanleggen van nieuwe geschikt, ten ver koop worden aangeboden. De veiling zal plaats hebben in het raadhuis van het gou vernement op Cura9ao, den lsten September 1868. Bovendien worden de gouvernements-etablissementen Guatemala en Amboina en eenige kleine perceelen uit de hand te koop of in pacht aangeboden. Wie meer hiervan begeert te weten, dien kunnen wij verwij zen naar de bovengemelde aankondiging in de Staatscou rant (van 9 October 11.) en naar een beknopt geschrift, dat bij de boekhandelaren Gebrs. Belinfante te 's-Gravenhage verkrijgbaar gesteld is Het ligt geenszins op onzen weg de ondernemingen, waartoe hier de gelegenheid wordt open gesteld, onzen landgenooten aan of af te raden. Om het een of het ander op goede gronden te kunnen doen is eene nauwkeurige studie van het onderwerp noodig. Alleen wil len wij den wensch uiten, dat er onder ons gevonden zullen worden, die zich daartoe opgewekt gevoelen. Men hoort zoo dikwijls klagen dat het meer en meer moeilijk wordt, ka pitalen zeker en voordeelig aan te leggen. Hoevele onzer jongelieden zoeken vruchteloos naar een werkkring, die hun een middel van bestaan oplevert. Welnu, hier wordt een weg voor kapitaal en activiteit opengesteld. Laat het niet aan onze traagheid geweten moeten worden, wanneer de energieke Noord-Amerikanen of andere ondernemende vreemdelingen met eene wellicht winstgevende zaak gaan strijken. BINNENLAND. LEIDEN, 15 October. Gisterenavond had alhier de gewone inauguratie der nieuw aangekomen leden van het Leidsche studenter ditmaal in de stadsgehoorzaal, plaats. In een optpent met UrXl.-V .v:- LEIDSGH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden] naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 ra.; 10 u. 10 ra.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; u. 9 ra.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 ra.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding vau Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst, Van Leiden naar ^ouda: dagelijks voorin, u. 15 ra. Donderdag voorm. 6 u. 15 ra. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek eu Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. 35 ra. en 3 u. 35 m. O.-T. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 ureu; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Het eiland Bonaire (met een schetskaart)|#)j4sj^irtj- ving der kavels en voorwaarden van verkoop en^ji 'rf. Yt'

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1