\T°. 2355. Maandag Ao. 1867. 14 October. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 ra.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 8 u, 85 m.; 6 it. 9 m.; S u. 35 ra.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 45 m.; 11 u. 45 ra.; 2 u. 41 ra.; 4 56 m.; 7 n. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag oohtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- AmsteL) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u.f overige dagen 'saam. te 2 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar [Gouda: dagelijks voorna, n. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondag» buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u- 45 ra., 10 u. 45 m.; 3 a. 85 m.; 7 u. 85 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 3 uren 'sen. tot 9 aren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 a. 'sra. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-arehitect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren-,van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Het Fransche keizerrijk. 's Keizers gloriezon verbleekt ook door natuurlijke oor zaken. Allengs ontvallen hem de steunsels zijner regee- ring. Elke regeeringsvorm heeft, om te blijven bestaan, behoefte aan uitstekende staatslieden, die 's lands belangen voorstaan en behartigen. De constitutioneele regeerings vorm in eene kweekschool voor zulke mannen en de ver tegenwoordiging is het kompas, dat de richting voor 's lands bestuur aanwijst. Maar het Fransche keizerrijk is eene vrucht van hybridischen aard, en het moge enkele be kwame staatslieden hebben voortgebracht, eene kweekschool is het in den laatsten tijd stellig niet. Zijn de be kwaamste regeeringsmannen van het keizerrijk niet het product van de constitutioneele regeering onder Louis Philippe? Zijn zij niet gevormd onder de Juli-monarchie? Zoo is het keizerrijk in het bezit gekomen van een De Morny, den bekwamen leider van het wetgevend lichaam, die, toen hij het wereldtooneel verliet, door niemand kon worden vervangen. Zoo werd de leegte, ontstaan door den dood van den weisprekenden en talentvollen Billault, slechts aangevuld door een der mannen van een vorig bestuur. Zoo heeft het keizerrijk thans Fould door den dood ver loren, zonder dat het een man kan aanwijzen, die met hem in finantieele bekwaamheden kan wedijveren. De dood van dezen financier is ook uit een ander oog punt een slag voor het keizerrijk. Fould was herhaalde malen minister, zoowel onder den prins-president als onder keizer Napoleon. Hij was een man van orde in het finan- tieel beheer, eene deugd, die eene groote zeldzaamheid was onder de ministers van financiën die het keizerrijk gehad heeft. Eene buitensporige verkwisting, alleen mogelijk ge maakt door het gemis aan voldoende controle, was dan ook jaren lang de chronische kwaal. Fould maakte ge durende zijne laatste ministerieele loopbaan een einde aan de stelselmatige af- en overschrijvingen van het eene hoofdstuk der begrooting op het andere. Fould was een man des vredes, en in de raadzaal des keizers was voorzeker eene stem, die zich voor den vrede liet hooren, niet steeds over tollig. En Fould bleef ook na zijne aftreding de raadsman des keizers. Waar zal deze nu, als bij behoefte heeft aan zulk een man, dien vinden? Waar zal hij, als hij behoefte heeft aan zijne vredespolitiek of aan de uiting daarvan, een man opsporen, wiens naam, in zoover dit onder het moderne Cesarismus denkbaar is, een programma kan worden genoemd Fould behoefde slechts door het 'gerucht als uieuwe minister van financiën gedoodverfd te worden, en de beurs van Parijs ondervond er de weldadige uitwerking van; en dat Fould, ware zijn leven gespaard gebleven, weer minister zou geworden zijn, is zeker. De noodzake lijkheid zou vroeger of later er toe geleid hebben. Het keizerrijk, om ten slotte met een enkel woord onze gedachte uit te drukken, wordt oud. Het moet door fris- sche instellingen verjongd worden, en dit kan alleen geschieden door de invoering van den zuiveren constitutio- neelen regeeringsvorm, die met alle de gebreken en leem ten, daaraan verbonden, alleen vermag aller rechten en belangen het krachtigst te handhaven en te bevorderen. BINNENLAND. LEIDEN, 12 October. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 121 tot 140 volwassen personen en van 61 tot 72 kinderen. Wij hebben eene circulaire van heeren commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord gelezen, waarin een beroep wordt gedaan op den welda digheidszin van het Nederlandsche volk, dat nooit ten achteren blijft om, wanneer het op het weldoen van onge lukkig geworden natuurgenooten, zonder onderscheid, aan komt, thans bij het vijftigjarig bestaan der Maatschappij van Weldadigheid daarvan blijkt te geven bij de algemeene collecte, die ten behoeve dier Maatschappij van 14 tot 21 October door geheel Nederland zal gehouden worden. Wij hopen dat de Nederlandsche natie en vooral ook onze stadgenooten, de hoop der commissarissen dier Maat schappij niet zullen beschamen, maar door ruime bijdragen blijk zullen leveren, dat zij belang stellen in eene inrich ting, die op dit oogenblik aan 358 huisgezinnen, uitma kende eene bevolking van 2100 personen, werk en brood verschaft. Door de afdd. der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs van het ontwerp-wetboek van strafvordering de heeren De Brauw, Geertsema, Van Eek en Wintgens. Omtrent het bij de Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie kunnen wij nog mededeelen, dat de vermeerdering van het maxi mum zoowel voor de sterkte der militie als voor elke lichting geen reden zal zijn om nieuwe regimenten op te richten. De te groote uitbreiding der bestaande bataljons zou vermeden worden door het oprichten van reserve-kom- pagnieën met een klein kader. De vrijstelling der eenige wettige zoons wil het voor stel beperken tot hen, die tevens eenig kind zijn, terwijl slechts aan de kleinere helft van een oneven getal broe^ ders vrijstelling wegens broederdienst toegekend mag den. Voorts wordt voorgesteldafschaffing der nur verwisseling en beperking der plaatsvervanging, indie dat de plaatsvervanger tusschen 21 en 25 jaren oudf zijn en den broeder van den vervangene niet melj vrijstellen, terwijl de aansprakelijkheid van den lot LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 8 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-ê regel» 0.75; iedere regel meer ƒ0.184. Geboorte-, huwelijks- en doodberiohten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. (Slot.)

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1