waren geweest iets bij te dragen, dat zulk een welverdiend oordeel in het openbaar moest uitgesproken worden. Toch verheugt het ons hier bij te kunnen voegen, dat althans een particulier zijn goeden wil heeft getoond, ofschoon het door hem aangeboden voorwerp voor het doel minder ge schikt was. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van do belanghebbenden, dat tot opleiding voor tele grafist bij den dienst van den rijkstelegraaf, na vergelij kend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen worden toegelaten, om te Amsterdam onderricht te ontvangen. De voorwaarden zijn vermeld in de St.-Courant van 8 dezer. Donderdag en Vrijdag a. s. zullen de audientiën der ministers van oorlog en van marine niet plaats hebben. Het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman wordt met den lOden dezer overgedragen van den kapit.- luit. t/z. I. C. Holtzapffel aan den kapit.-luit. t/z. Jhr. I. E. W. F. van Baders. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- öeDeraal hebben zich gisteren, na afloop der openbare zitting, naar de afdeelingen begeven, deels nog tot het onderzoek van eenige ontwerpen betrekkelijk de staats- begrooting voor 1868 en verder tot onderzoek van de In dische begrooting. Daarna zullen de afdeelingen zich bezig houden met het onderzoek van het ontwerp-wetboek van strafvordering, ten einde vervolgens, na het houden van nog eene openbare zitting, waarin de heer Mr. L. Oldenhuis Gratama als lid der Kamer zal worden beëedigd en toege laten, op reces uiteen te gaan. Waarschijnlijk zal de Kamer eerst tegen half November weder bijeenkomen. In de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs over hoofd stuk IX der staatsbegrooting (departement van koloniën en Indische begrooting) de heeren 's Jacob, W. van Golt- stein, Fransen van de Putte, Blom en Thorbecke. Uit het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer van de Staten-Generaal over hoofdstuk III, buitenl. zaken, der staatsbegr. voor 1868, (jl. Zaterdag bekend geworden) blijkt: dat in alle afdeelingen breedvoerige beschouwingen zijn medegedeeld over het staatkundig beleid van den minister van buitenl. zaken en over de wijze waarop hij de betrekkingen van Nederland tot de vreemde mogendheden in het laatstver- loopen jaar heeft opgevat en bevestigd. Een deel der leden verklaarde, dat zij, vertrouwen stellende in het doorzicht van dien minister, hem bij voortduring wenschten te steu nen. Anderen daarentegen spraken de meening uit, dat de leiding, door dezen bewindsman aan de verrichtingen onzer diplomatie gegeven, strijdig is met de roeping en de belangen van Nederland. Behalve in onze stad heeft de minister van binnenl. zaken ook voor de gemeenten Botterdam, Gouda en Gorcum, met ingang van 15 Oct., het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven. Eenige bewoners der Hoogstraat te Botterdam wenschen, dat de onthulling van Hogend orp" niet op Zaterdag 26 Oct. maar in het midden der week gesteld worde, aangezien een Zaterdag de meeste winkeliers zou verhinderen, door illuminatie als anderszins tot het feest mede te werken, en de burgers, die als schutters onder de wapenen zouden moeten komen, vrij wel zou contrari- eeren. Zondag en Maandag, zamengenomen, zijn te Bot terdam door de cholera aangetast 3 personen, daaraan overleden éen. Sedert het ontstaan der cholera te Botterdam op 9 Aug. jl., zijn aan die ziekte overledentot en met 4 Oct. te Botterdam 328, te Dordrecht 90, te Delft 104 en te 's-Gravenhage 58 personen; tot en met 28 Sept. jl., te Zaandam 96, Amsterdam 35, Vianen 29, Nieuwerkerk a'd. IJsel 25, Delfshaven 24, Bruinisse 23, Bleiswijk 22, 's-Herto- genbosch 19, Pernis 16, Maassluis 15, IJselmonde 14, Schiedam 13 en Coevorden 12 personen. In andere ge meenten, waar de ziekte zich vertoonde, bleef het getal sterfgevallen tot dusverre beneden dat te Coevorden. Te Dordrecht heeft gisterenmorgen in een huis op de Voorstraat eene gasontploffing plaats gehad, terwijl men bezig was eene gaslekkage te onderzoeken. De ont ploffing was hevig; de schade aan koopmansgoed was ge ring, doch het pand zelf is in- en uitwendig zeer bescha digd. De bewoners noch de werklieden zijn gedeerd geworden. Eergisteren is de Fransche militaire muziek onder directie van den heer Biedel, te Arnhem gearriveerd. De burgemeester heette het korps welkom aan het station, en daarna begaf het zich; onder begeleiding der schutterij- muziek en van honderde nieuwsgierigen naar de stad. ^teeds denzelfden avond heeft het in de groote zaal van Musis Sacrum een concert gegeven. De luide toejuichingen van het publiek vielen aan het muziekkorps van den heer Biedel ten deel, en vele stukken werden gebisseerd. Men verneemt dat Dr. J. P. Gildemeester, 23 Sept. jl. door den gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit bij het Athenaeum Illustre aldaar, deze benoeming niet heeft aangenomen. Volgens tijding van Schiermonnikoog zijn aldaar aangespoeld de lijken van 11 Scheveningsche vis- schers, waaronder een vader met drie zonen en van 3 Vlaardingsche visschers. Vrijdag 11. werd te Hellevoet sluis onder de equi page van Zr. Ms. stoomschip //Valk" eene aanzienlijke som verdeeld, aan deze bemanning door H. M. onze koningin, bij het verlaten van dien bodem in Frankrijk, gegeven. In den ochtend van den lsten dezer werd voor het strand van Terschelling een schip gezien, hetwelk in nood verkeerdedadelijk werd de reddingsboot afgezonden en ontwaarde men, dat het schip gestrand was. Twee man der equipage waren reeds ten gevolge van de hevige oploo- pende zeeën en hoog over het schip loopende brandingen, over boord geslagenbeiden kwamen echter behouden aan het strand. Schipper P. T. Krul en elf flinke zeelieden namen het besluit met de reddingsboot te beproeven, de man schappen, die zich nog aan boord bevonden, te redden; dadelijk stak men dan ook van wal. Twee malen werden deze moedige lieden door de hevige brandingen terugge slagen. De derde maal mocht het gelukken de reddings boot langs het gestrande schip te krijgen en werden de overige schepelingen, vijf in getal, behouden aan wal ge bracht. De genoemde schipper heeft deze redding met het grootste beleid bestuurd en ook de overige helpers, zijnde: S. Drijver, J. Drijver, C. Drijver, J. S. Drijver, K. Knop, K. Bakker, H. de Haan, IJ de Beer, B. Klein, P. Bos en D. Buil, verdienen lof voor hunnen betoonden moed. De nieuwe reddingsboot, welke bij deze gelegenheid voor het eerst werd gebruikt, heeft bijzonder voldaan. Het ge strande schip is de Fransche brik Dorade, kapt. Allain, met hout van Zweden naar Frankrijk bestemd. Schipper D. N. de Boer en de opvarende loodsen en kweekelingen van de loodsboot N°. 1 van Terschelling, begaven zich op 25 Sept. met zwaar stormweder naar eene op lager wal van het Vlie in nood verkeerende Neder- landsche kof. Na twee vruchtelooze pogingen kwam men in hare nabijheid. Er viel echter aan geene redding meer te denken, daar de kof. in de zware branding wegzonk. Slechts met de grootste moeite gelukte het de loodsboot weder behouden in de haven van Terschelling binnen te brengen. "Wegens de zware stortzeeën had de geheele be manning der boot zich aan touwen vastgebonden en werd zelfs de loods P. W. Boda over boord geslagen, maar gelukkig met een teruggaande zee gered. BUITENLAND. "Volgens de bij den Noord-Duitschen rijksdag inge diende stukken, worden de kosten voor de verschillende regi menten en bataljons der bonds-armee begroot als volgt: Voor een regiment infanterie 107,711 th.; voor een regiment infanterie der garde 130,000 th., zijnde hiervan uitgezonderd het eerste garde-regiment te voet, hetwelk 40,000 th. meer kost; voorts een regiment cavalerie van linie 57,000 th.; een regiment cavalerie der garde 60,000 th., met uitzon dering van een regiment garde du corps, hetwelk 30,000 tb. meer kost; een regiment veldartillerie 144,727 th.; een bataljon pionniers 24,000 th.; een trein-bataljon 21,000 th.; de manschappen van het depot van een landweer-bataljon 2206 th. De gezamenlijke traktementen der troepen van den bond bedragen 23,907,918 th., waaronder 13,324,641 th voor de infanterie, 4,361,153 th. voor de cavalerie, 2,941,299 th. voor de artillerie, 323,788 th. voor de pionniers en Z. M. heeft ben. tot burgem. der gem. Kerkwerve G. van der Cingel te Groesbeek J. J. M. Kolfschoten; tot comm. der orde van den Ned. Leeuw J. C. Willerase, admin. voor de zaken der R. C. eeredienst; tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtb. Ie Winschoten Mr. D. de Ruiter Zijlker, proc bij die rechtb,; tot lsten offlc. van gez. 1 te kl. (rang van kol.) den lsten oflic. van gez. 1ste kl. (rang van luit.-kol) Dr. G. A F. Quarin Willemier; tot lsten apoth. (rang van maj.) den apotb. 1ste kl. J. van Rijn van Alkemade; tot apoth. 1ste kl. (rang van maj.) den apoth. lste kl. (rang van kapit.) J. Alma allen van gemeld personeel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namid dags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Dins dag morgen te 5 uren 44°, Wind: Z. W., te 8 uren 44°, 's middags t# 12 uren 46°, N. W., te 4 uren 44°. Pruisen. De koning en de koningin zullen zich den lOden van Weimar naar Baden-Baden begeven.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2