N\ 231)0. Dinsdag A0. 1867. 8 October. B I iN N E N L A N D. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 35 ca 8 u. 9 m.; 8 n. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; II u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 r. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 's nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 45 ra., 10 u. 45 m.; 3 tt. 35 m.; 7 u. 35 m. eu op Zondag 10 u 35 m. en 3 u. 35 ro. O.-I. Laadpost. 9, 16 en 25 W.-I. Mail 14 en voorlaatsten vttn elke maand. Rijkstelegraaf vau 8 uren tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woeusdag te 12. i BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag vau 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4 LEIDSGH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.(2' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vaü 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Stoomboot Volharding vau Leiden (Haren) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen Ainstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 o. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Heeft reeds de Spectator" menig niet malsch douceurtje aan de Nederlandsche afdeeling der Parijscbe tentoonstel ling gezegd, door //de Gids" wordt zij nog eens duchtig affaire genomen en doorgehaald. De nederlaag der Ne- derlandsche nijverheid te Parijs," onder dit opschrift geeft Dr. W. N. du Rieu in het October-nomraer van genoemd maandschrift den indruk weder, dien de vergelijking van de Nederlandsche afdeeling in het Palais de l'Industrie met de buitenlandsche, zelfs die der kleinste staten, op hem gemaakt heeft. De schrijver meent echter, dat men niet eens zoover behoeft te gaan, om dit oordeel te kunnen handhaven. Hij vergelijkt de Nederlandsche tentoonstelling te Parijs een voudig met die, welke het vorige jaar te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt heeft plaats gehad, en komt dan tot bedroevende resultaten ten aanzien van de rol, die ons vaderland op het Champ de Mars heeft gespeeld. Te Am sterdam waren b. v. meer dan 30 brandkasten en 36 haar den, te Parijs was net een exemplaar van die beide soor ten van voorwerpen geëxponeerd. Terwijl in Noord-Brabant alleen meer dan 600 linnenweverijen bestaan, was die gansche tak van nijverheid te Parijs slechts door vier of vijf firma's vertegenwoordigd. En zoo was 't met alles. En dan het uiterlijke, de rangschikking der voorwerpen treurig, stroef en stijf," ziedaar alles wat Dr. du Rieu er van weet te zeggen, terwijl hij zelf zich ongemerkt laat verleiden, hier en daar aan te wijzen hoe men het had kunnen doen en zeker daardoor aan al zijne lezers een hé ja, dat zou wel aardig geweest zijn", zal ontlokken. Verbeeld u goudsche pijpen, geordend in oudbakken kisten, katrollen en een kabeltouw in een hoek gegooid, visch- netten niet te zien, sigaren smakeloos opgehangen, verf stoffen en chemicaliën eentonig en vervelend in groote flesschen naast eikaar gezetEn dan donderde vierkante ellen onbezet gebleven, kale muren, die, naar de vluchtige aanwij zingen van Dr. duRieu, heel aardig geutiliseerd hadden kun nen worden. En eindelijk last not least de nationale costuums van den Markenseben boer, van de Noord-Hol- landscbe- en Brabantsche boerin, de Scheveningsche vis- schersvrouw, het Amsterdamsche weesmeisje, enzniet anders tentoongesteld dan op een schellingsprentHol- landsche traagheid en onverschilligheid, hollandsche stijf heid en smakeloosheid ziedaar wat men volgens Dr. du Rieu op het Champ de Mars heeft kunnen zien. Wij raden ieder aan, al is hij geen industrieel, het be- belangrijk en geestig Gidsartikel te lezen. Meermalen heeft men het betreurd, dat de ingezeteneu van Lei den, die gaarne van tijd tot tijd eene opera zien, daartoe bijna niet in de gelegenheid zijn. Wij hebben een voortreilëlijken schouwburg, maar de uitvoering van groote opera's, zooals La Juive, Les Huguenots enz., schijnt hier niet mogelijk te zijn. Men kan naar 's-Hage gaan, maar aan zulk eene expeditie zijn groote kosten verbonden, daar men altijd met een rijtuig moet terugkeeren, iets dat bovendien in den winter veel van 't ge not beneemt. Wij ontvingen dezer dagen een brief over dit onderwerp. De schrijver acht het niet onwaarschijnlijk, dat de directie der Holl. ijzeren Spoorweg-Maatsch. genegen zal zijn, twee malen in de maand bijv., 's nachts om 12 uren een extra trein te laten rijden, indien men maar voor een bepaald getal per sonen instaat. Hij houdt zich overtuigd, dat hier zeker een ge noegzaam aantal personen te vinden zal zijn, die zich voor zes- of achtmaal zouden willen verbinden. Twee a drie personen zouden ook te zamen voor zoovele malen kunnen teekenen op eene lijst, die men daartoe ergens ter teekening zou kunnen leggen. Hij wenscht dat enkele personen hiertoe het initiatief zullen nemen. Wij meenen aan zijn verlangen te voldoen door den inhoudJvan zijn schrijven door ons blad tot aller kennis te brengen, en hopen dat zijn denkbeeld bijval zal vinden. Wij willen deze zaak gaarne ondersteunen, door bijv. ons bureau voor een inteeken- lijst ter dispositie te stellen, en met de directie der Spoorweg- Maatsch. iu onderhandeling te treden, zoodra het blijkt dat vele ingezetenen den wensch van dezen briefschrijver deelen. Een bewijs, dat hieraan behoefte bestaat, levert ook de advertentie van den heer Enkelaar in ons nornmer van Zaterdag 11., waardoor voor sommigen de gelegenheid wordt opengesteld de opera te 's Hage te bezoeken. LEIDEN, 7 October. Aan de Middelstegracht, op de hoogte der Groenesteeg, viel hedenmiddag een wagen met paard en voerman iu het water. De man werd spoedig, het paard niet zonder moeite gered. H. M. de koningin is Woensdag-avond te Parijs aan gekomen. De audiëntie van den minister van financiën, voor za ken van eeredienst, zal op Dinsdag 8 Oct. niet plaats hebben. Men heeft de volgende opmerking gemaaktYoor het materieel der artillerie en draagbare wapenen werd op de begrooting van dit jaar f 491,575 uitgetrokken, dat is nog f 34,167 meer dan voor de professoren en al de weten schappelijke instellingen, verbonden aan de hoogescholeu te LeidenUtrecht en Groningen te zamen. Voor 1868 wordt f 765,525 gevraagd, behalve f 500,000 voor geweren. Te Rotterdam zijn Zaterdag 11. door de cholera aan getast 3, daaraan overleden 2 personen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft openbaar gemaakt een programma der tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouwte houden in het PaliyAxJWH Volksvlijt te Amsterdam, met medewerking^lfan de afife> Amsterdam. Wederom zijn een groot aantaP goudeü eu zilveren medailjes uitgeloofd. f Uit Utrecht wordt gemeld, in tegenspraak met het geen door sommige dagbladen is medegedeeld) als zoude Dr. Zaalberg naar Leiden vertrekken, dat hij zich aldaar zal

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1