De Staatscourant meldt, dat in de week van 2228 t September zich geen geval van veetyphus in het rijk heeft I voorgedaan. Gisteren zijn toegelaten de volgende artisten voor i de comédie-vaudeville aan den Kon. Franschen Schouwburg te 's-Ilage: de dames Didier, première soubrette-Déjazet Levasseur, premier röle grande coquette; de heeren Didier, jeune premier, jeune premier röleLingépère noble finan cier et des premiers róles, en Richard Yerret, premier et second amoureux. Morgen zal in den kon. Franschen Schouwburg te 's-Hage worden opgevoerd de opéra-comique Le Voyage en Chine". Gisteren zijn te Rotterdam door de cholera aan getast 2, daaraan overleden 1 persoon. Gisterenavond heeft in de Place des Pays-Bas te Rotterdam de voorstelling plaats gehad, die het genoot schap Vriendschappelijke Letteroefening" gegeven heeft ten behoeve der choleralijders of nagelatene betrekkingen van hen die aan die ziekte daar ter stede zijn overleden. Alles is zeer naar wensch afgeloopen. Dezer dagen heeft de Hervormde gemeente te D e 1 f s- haven, ter plaatsing in haar kerkgebouw, een gedenk steen met inscriptie ontvangen van de Protestantsche ge meente te Chicago, in Noord-Amerika, die aldaar een nieuw kerkgebouw heeft gesticht en aan wie, op haar ver zoek, wederkeerig een gedenksteen uit de kerk van Delfs- haven was toegezonden, ter gedachtenis dat de voorvaderen der tegenwoordige gemeente in Amerika, ten tijde hunner vervolging in Engeland, te Delfshaven een zeer gastvrij onthaal genoten hebben, waarna zij zich later naar Noord- Amerika hebben ingescheept. Te Amsterdam heeft een persoon, bij een bezoek in //Natura Artis Magistra," bij het onvoorzichtig voor houden van een peer aan een der beren, een beet ont vangen in de linkerhand, ten gevolge waarvan de twee vingers en de duim zijn moeten worden geamputeerd. Het provinciaal gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van F. Munter, de 16jarige ongehuwde moeder, beschuldigd van kindermoord. Het hof heeft haar van die beschuldiging vrijgesproken, doch haar, ter zake van onwilligen manslag door achte loosheid, tot eene gevangenisstraf van twee jaren veroor deeld. De heer Louis de Baecker is officieel door het Fransche gouvernement aangewezen om de plechtigheid bij te wonen der onthulling van het standbeeld van Vondel; het was ook door zijne tusschenkomst, dat de keizer der Franschen voor de oprichting van genoemd standbeeld 1000 fr. bijdroeg. Het beroemd muziekkorps van het regiment la Gen darmerie de la Garde Impériale te Parijs, hetwelk thans een kunstreis door Duitschland doet, zal Zondag a. s. te Arnhem komen en aldaar in gala-costuum een groot concert geven. Gisteren is de lijn T u r n h o u t-T i 1 b u r g geepend en voor het publiek opengesteld. Voorloopig zullen er maar drie treinen daags loopen. De spoorweglijn Zwolle Meppel is gisteren voor het publiek verkeer geopend. Het stations-terrein te Meppel was met vlaggen versierd, en ook vele ingezetenen gaven door het uitsteken van vlaggen hunne vreugde over die gebeurtenis te kennen. Laatstleden Woensdag is te H eer e v e en rechtstreeks van Zwolle een spoortrein aangekomen. Het laat zich aan zien, dat de spoorweg van Meppel naar die gemeente met 1 December gereed zal zijn. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten den te benoemen hoogleeraar voor de geschiedenis en de Nederl. taal- en letterkunde aan het athenaeumbehalve de lessen aan de eerste afdeeling, ook eenige lessen in genoemde vakken op te dragen aan den voorbereidenden cursus dier inrichting. De bevolking der gevangenissen bedroeg op 1 Juli 1867, 3577 waarvan 1698 in de strafgevangenissen, 191 in de huizen van verbetering en opvoeding, 1046 in de huizen van burgerlijke en militaire verzekering, 642 in de huizen van arrest. Het totaal-cijfer bedraagt 139 meer dan op 1 Juli 1866, zijnde voor die laatstgenoemde categoriën 183 meer en voor de strafgevangenissen 44 minder. Het aantal veroordeelden bedroeg 4 meer en het aantal onge- vonnisden 125 meer. De stand der bevolking in de ge vangenissen was op 1 Juli 1867 nogtans gunstig, in verhouding tot het aantal gevangenen, die te gelijk aanwezig waren. Te Middelburg heeft het volgend voorval plaats gehad: Een geblinddoekte stier, die door een boer en diens knecht werd geleid, en bestemd was om met de stoomboot //De Arend" naar elders vervoerd te worden, schrikte toen hij de Bellingbrug gepasseerd was, ontsnapte aan de han den zijner bewakers, liep tegen een kelder van een daar tegenover gelegen huis op, en sprong door een gesloten raam in een der vertrekken van die woning. Het gevolg daarvan was, dat niet alleen raam en glasruitenmaar tafel en stoelen, een étagère met de zich daarop bevindende voorwerpen enz. verbrijzeld of beschadigd en in bonte mengeling dooreen geworpen werden. Het beest schijnt zich nog al ernstig bezeerd te hebbente oordeelen althans naar de hoeveelheid bloed welke hier en daar in het ver trek verspreid lag. Gelukkig waren de bewoners van het huis niet in bedoelde kamer aanwezig, zoodat in dit op zicht geen ongelukken zijn voorgevallen en men met den schrik is vrijgekomen. De bewakers van den stier waren dezen op de hielen gevolgd, grepen hem en leidden hem uit het vertrek door den gang en de voordeur naar buiten. Hij is voorloopig in de nabijheid op stal gebracht. Naar wij vernemen heeft de boer zich reeds tot het vergoeden der schade bereid verklaard. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Ned. Leeuw ben. den heer J. Kalff, kapit. bij het korps ing., min. en sap.; bekrachtigd de benoe ming van F. H. Bulaeus Brack, burg. van Reeuwijk, tot secr. dier ge meente. De Staatscourant herhaalt dit berichttot verbetering eener mis stelling in den naam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 53°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Woensdag morgen te 5 uren 50°, W. te 8 uren 53°,'s middags te 12 uren 58°, te 4 uren 56°, N. W. BUITENLAND. Pruisen. De Rijksdag heeft, na langdurige debatten, het wetsontwerp betreffende de belasting op het zout aangenomen. Oostenrijk. In eene der uiterste wilsbepalingen van wijlen keizer Maximiliaan gedenkt hij dankbaar de ge trouwen, die hem hunne goede diensten hebben gewijd. Aan zes hunner is een levenslang jaargeld vermaakt. De Hongaarsche kok, die getuige geweest is van het ter dood brengen des keizers, is te Weenen aangekomen. Het bericht dat keizerin Charlotte den winter op het eiland Madera zal gaan doorbrengen, is van allen grond ontbloot. Volgens de Corr. Schweizer, heeft de vice-admiraal Von Tegethoff de overtuiging verkregen, dat hij in zijne zending niet zal slagen. Men zal voor de voortzetting der onderhandelingen de goede diensten van de regeering te Washington inroepen. Men begint te spreken van de wederoprichting van een koninkrijk Polen. De beide keizers zouden dit punt besproken hebben op de bijeenkomst te Salzburg. Polen zou een tegenwicht moeten zijn tegen den hand-over-hand toenemenden invloed van Rusland en Pruisen. Frankrijk. De Moniteur meldt dat de commissie, bij decreet van 10 Juli jl. benoemd, tot regeling der Mexi- caansche vorderingen tot schadeloosstelling, in hare zitting van gisteren heeft besloten, dat alle aan haar in te dienen aanvragen en vorderingen tot en met 31 Januari 1868 bij het secretariaat der commissie aan het ministerie van buitenl. zaken moeten worden ingediend. Omtrent het Fransche infanterie-kanon, waarvan zoo veel gesproken, maar welks samenstelliug zulk een diep ge heim is, lekt toch nu en dan eens wat uit. Zooals men beweert, heeft dit draagbare kanon niet de minste over eenkomst met de zoogenaamde kogelspuit, eene slinger machine van Steinheil, maar nadert in constructie en wer king meer de twee exemplaren van Amerikaansche mecha nische kanonnen, die op de Parijsche tentoonstelling geëxposeerd zijn. Bij het Fransche kanon liggen 25 loopen naast of om elkander. Bij het laden wordt de culasplaat, de zoogenaamde stootbodem, verwijderd, en wordt die met 25 koperen patronen geladen, hetgeen in eene minuut 3 a 4 maal geschieden kan, zoodat met dit uitmuntend moord tuig in eene enkele minuut 75 a 100 schoten kunnen ge daan, en dus in het ergste geval, dat alle kogels raken, even veel menschen naar de andere wereld geholpen worden. Het Mémorial Diplomatique meldt, dat de pauselijke nuntius zich Woensdag-ochtend aan het ministerie van buitenlandsche zaken vervoegd heeft, om door tusschen komst van den heer De Moustier aan den keizer den dank van den H. Stoel over te brengen ter gelegenheid van de arrestatie van Garibaldi. De pauselijke regeering erkent, zegt het Mémorial, dat de gelukkige maatregelen, door middel waarvan de tegen den Romeinschen staat beraamde expeditie verijdeld is geworden, te danken zijn aan den invloed van het kabinet der Tuilerieën. Met de wapening der forten in de omstreken van Parijs wordt nog steeds voortgegaan.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2