BUITENLAND. "Tdvektuntiein. Worden gevraagd ten spoedigste één a twee flinkeknappe LOOPJÜiXiilbNS van 12 a 15 jaren. Rasido, die, bij wijze van bedevaartgang naar een door hem op den berg gevonden Hindoebeeld, jaarlijks den tocht maakte, hebben de heeren Dr. Schwartzbach Vriesman en Heijting met eenige Inlandsche hoofden de gevaarlijke reis ondernomen, welke volkomen gelukt is. Het moeielijkste gedeelte van den tocht is het nederdalen van den top van den Ajek-Ajek (9000 voeten), over een srnallen steilen rug tusschen twee diepe ravijnen, naar den voet van den top van de Smeroe (7500 voet). Des morgens te halfacht was op den top de temperatuur 35° Fahrenheit. Den lOden Augustus is de eerste halve sectie van den spoorweg-SamarangVorstenlanden geopend. Men spreekt van nieuwe onderhandelingen over den spoorweg Batavia-Buitenzorg; maar alles bestaat op het papier, en dat wordt voldoende geacht voor Indië, dat half verstikt is onder bergen van papier, beklad met rap porten over suiker- en koffiecultuur, gemeentelijke inrichtin gen, gevangenisstelsel en kustverlicbting. De Javasche Courant behelst het kon. besl., betreffende den vrijen overtocht van Ned. naar Ned. Indië, en omge keerd. Door het Bat. Handbl. wordt op de lacune gewezen ten opzichte zoo van hen die, in Iadië geboren, met ver- of in Ned. aanwezig, aldaar worden gepensioneerd, als In het algemeen van alle Indische verlofgangers, die, zoo ials de heer Keuchenius, in Indië den besten tijd van hun leven hebbende doorgebracht en aldaar hunne relatiën ver kregen hebbende, in Nederland gepensioneerd, hun pensi oen in Indië wenschen te verteren. Men verzekert, dat de spoorweg Batavia-Buitenzorg tot stand zal komenwanneer slechts hetgeen thans door de regeering aan de posterijen op dat traject wordt be steed als vergoeding voor het postvervoer per spoorweg wordt toegestaan. Den 31 Juli jl. arriveerde ter reede van Batavia het Ned. clipperfregatschip Insuliudegevoerd door P. P. Duinker Jr., hebbende de reis van Ned. in 89 dagen volbracht. Dit schip deed den wedstrijd met het van bulpstoomver- mogen voorziene schip 's-Gravenhagewaarvan men de aankomst nog te vergeefs verwachtte. Oostenrijk. De heer Van Krauss en de Belgische min. Tesch hebben met den aartsh. Karl Ludwig weder eene conferentie gehad over de regeling der nalatenschap van keizer Maximiliaan; de prefect van Miramar; de heer Yan Radonesz, was daarbij tegenwoordig. De onderhandelingen stuiten op groote zwarigheden. Men spreekt van een pro ces tusschen beide vorstelijke familiën van Oostenrijk en België Een aantal Mexicanen, waaronder eenigen die in het keizerrijk hooge waardigheden bekleed hebben, bevin den zich te Weenen om ondersteuning te verzoeken. De keizerin verkeert in gezegende omstandigheden. Zij zal venwel den keizer op zijne reis naar Frankrijk vergezellen. Frankrijk. De Etendard deelt mede, dat de heer La- valette gisterenmorgen te Biarritz is gearriveerd, en het blad verzekert dat de heer Eouher zich morgen ook naar den keizer te Biarritz zal begeven. De keizer en de keizerin van Oostenrijk zullen, naar men thans verzekert, niet te Parijs komen, maar recht streeks naar Compiègne gaan. Yoor de stelling, dat bij oude, lang uitgestorven volken vrij wat beschaving en bedrevenheid in kunsten en wetenschappen geheerscht heeft, bestaan een aantal bewijzen; het navolgende kan strekken, om die bewijzen met één te vermeerderen. De heer Brocalid van de Fransche academie van wetenschappentoonde onlangs aan dat genootschap een schedel, in eene uitgegraven graftombe van de Incas, 4 mijlen van de stad Cuzeo, gevonden. Die schedel droeg duidelijke bewijzen van eene chirurgicale operatie ondergaan te hebben. Eene breuk van het voorhoofdsbeen schijnt voorafge gaan te zijn en sporen van het doorboren des schedels (trepaneren) zijn duidelijk merkbaar. Eene cirkelvormige witte plek is zichtbaar en toont eene ontsteking in het been des schedels, die dan ook, zoo de heer Broca meent 14 dagen na de operatie den dood van den patient heeft ten gevolge gehad. De heer Broca gelooft uit den vorm der opening te moeten opmakendat de operatie door middel van eene guds of holle beitel zal zijn geschied. Men is overtuigd, dat Napoleon III in het minst niet denkt aan een oorlog met Duitschland. Maar dit zou geen afdoende reden zijn, om aan het behoud van den vrede te gelooven, indien men niet tevens de hoop had, dat het keizerlijk gouvernement in oprechtheid den weg van liberale hervormingen zal inslaan. Men beweert, dat dat de keizer een levendigen indruk ontvangen heeft van de oprechte vrijzinnige politiek, die de keizer van Oosten rijk heeft aangenomen. Engeland. Aanstaanden Yrijdag zullen de transporten der artillerie voor den tocht naar Abyssiuië een aanvang nemen. Te Woolwich worden bijna dagelijks, tot groot vermaak der omstanders, oefeningen gehouden met het kleine berggeschut. Het wordt gedragen door muildieren. Twee minuten zijn noodig, om de kanonnetjes af te laden, te stellen en af te vuren. Zij dragen 600Ó voet. Houten vormen, die de vijandelijke tirailleurs voorstellen, dienen tot mikpunt. Italië. Te Turijn heeft zich eene deputatie bij den prefect aangemeld om eene petitie te overhandigen, waarin werd aangedrongen op de invrijheidstelling van Garibaldi en om Rome tot hoofdstad van Italië te maken. De prefect heeft beloofd, dat hij de petitie aan het ministerie zou overhan digen. GEMEENTERAAD. Zitting van heden. Afwezig de heeren Hoog, Tieleman, Kneppelhout, Driesen, Van Wensen en Wttewaal. De voorzitter deelt o. a. mede: 1°. dat de minister van binnenl. zaken bereid is verlof te geven tot heropening der wekelijksche veemarkt, wanneer gezorgd wordt voor een be hoorlijk reglement op het keuren van vee, en dat daarom de commissie voor de verordeningen is uitgenoodigd spoedig zulk een reglement ter tafel te brengen2°. dat burgemeester en wet houders eene verordening tot heffing van den hoofdeüjken omslag in 1868 hebben gereed gemaakt, welke zal worden gedrukt en aan de leden medegedeeld; 3°. eene missive van de heeren Kaathoven, Tollens en Scheltema, uitmakende het bestuur over de vereenigde Gast- en Leprooshuizen houdende verzoek om ontslag uit die betrekking, en zulks naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad, waarbij tot secretaris van het bestuur benoemd is iemand, niet voorkomende op de aanbeve lingslijst, welke het bad opgemaakt, eene omstandigheid, welke bestuurders meenen te moeten aanmerken als bewijsdat zij hebben opgehouden in die betrekking het vertrouwen van den raad te bezitten. tl Tot lid van de commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs wordt benoemd be heer P. L. C. Driessen en tot hulponderwijzer tweede klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs voor jongens de heer A. I. van Wijk. De rekeningen van het Minnehuis het Luthersche Weeshuis de vereenigde Gast- en Leprooshuizen, het E. Cath. armbe stuur en het E. Cath. Weeshuis worden overgelegd en goed gekeurd. In behandeling komt het ontwerp van eene nieuwe alge- meene policieverordening, waarvan de eerste 55 artikelen, enkele met kleine wijzigingen worden aangenomen. Het voorgestelde verbod, in art. 57, om over de leuningen de bruggen vachten, garens en andere stoffen te hangen, geeft tot zeer langdurige beraadslagingen aanleiding. Door verschil lende leden op gronden van algemeen belang verdedigd wordt het bestreden door anderen, als noodzakelijke moetende leiden tot vernietiging van eene belangrijke industrie. Ten slotte wordt de absolute verbodsbepaling verworpen met 8 tegan 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Kaathoven, Tollens, Hubrecht, Krantz, Yan Outeren, Cock en de voorzitter. De vraag, of men de nu op dit punt bestaande vrijheid geheel onbeperkt zal latendan wel vorderen eene speciale toestemming, 't zij van den gemeen teraad, 't zij van burgemeester en wethouders, bleef nog onbe slist daar de vergadering wegens het vergevorderde uur moest worden verdaagd. ACADEMIE. Leiden. Tot doctor in de geneeskunst is bevorderd J. L. Goemans, met acad. proefs. getit. Drie gevallen van kraamvrouwenkoorts door den schrijver waargenomen"; en tot doctor in de rechten J. C. Mulock, Houwer, met stellingen. De ondergeteekende beveelt zich bij deze minzaam aan tot het behandelen van de natte Wasch. De Wed. J. CHOHFOER, Singel buiten de Morschpoort, N°. 110. bij de Gevangenhuislaan. Adres bij de Boekhandelaars SCHREUDER^en VAN BAAK.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3