BUITENLAND. voldoende zijnen de origineelen op te zenden naar daartoe uitstekend ingerichte musea. BINNENLAND. LEIDEN, 27 September. Men schrijft ons uit Noordw ijker hout dd. 26 Sept. Hedenmorgen omstreeks 4 uren ontstond brand in de woning van Y. d. K. in de kom van het dorpdoor de hulp der buren had men binnen een halfuur de macht der vlammen bedwongen, zonder spuiten gebruikt te hebben. De schade wordt begroot op ca ƒ200. De eerste oor zaak van het uitbreken van den brand is tot dusver on bekend. Huis en inboedel waren verzekerd tegen brand schade. Zooals bekend is, worden sedert eenige jaren, onder leiding van Dr. W. C. H. Staring, proeven genomen tot beplanting onzer duinen met dennen. Deze proeven, in de dui nen bij Schoorl, bij Katwijk, bij Scheveningen en op Schouwen genomen, zijn aanvankelijk over 't algemeen niet ongunstig geslaagd, en men heeft bereids tot het overbrengen der jonge denneplanten uit de kweekplaatsen naar terreinen in het duin kunnen overgaan. Dit zal in het volgende jaar en, naar men zich vleit, op eenigszins grootere schaal worden voortgezet. De gieting in brons van het kollossale Yondelbeeld in de fabriek van de heeren Enthoven te 's-Hage is volkomen geslaagd. De schepper der gedachte en de maker van het 14 voet hooge model in klei en gips, de heer L. Royer, heeft dezer dagen in de werkplaats der heeren Enthoven het metalen beeld in oogenschouw genomen en daarover zijne volkomene tevredenheid aan de heeren gie ters betuigd. De regeering heeft eene wets voordracht ingediend, strekkende om achter art. 195 der gemeentewet deze zin snede te voegen: //uithoofde van ziekten, die de volksge zondheid bedreigen, of andere bijzondere omstandigheden kunnen de kermissenjaarmarkten en andere markten in eene of meer gemeenten door Ons bij maatregel van in wendig bestuur worden geschorst, telkens voor niet langer dan één jaar. Yrijdag-avond te 7 uren werd J. H. Caron, oud 17 jaar, werkzaam aan 's rijks ijzergieterij te Delft door een knaapje, dat op hem toeliep, opmerkzaam gemaakt op eenige borreling, die zich in het water vertoonde. Op zijn vraag wat daarvan de oorzaak was, ontving hij van het knaapje ten antwoord: //dat het Keesje was." //Maar wie is Keesje? Is dat een hond?" //Neen het is mijn broer tje." Geen oogenblik bedacht zich thans de wakkere jon geling, maar sprong in het water en had het geluk het kind, Cornelis Huibers genaamd en vijf jaren oud, of schoon reeds geheel in bewusteloozen toestand, van een anders wissen dood te redden. Sedert de vorige opgave is te Delft maar 1 persoon door de cholera aangetast Gisteren zijn te K-otterdam door de cholera aan getast 6, daaraan overleden 3 personen. Te Rotterdam hebben zich twee makelaars in ef fecten uit de voeten gemaakteen heeft zich van het leven beroofd. Dit moet in verband staan met het namaken der Amerikaansche effecten. AYij vernemen dat in de eergisteren gehouden besloten zitting van den gemeenteraad te Amsterdam zijn be noemd tot hoogleeraren aan het Athenaeum IllustreI. voor het onderwijs in de physiologie de heer E. C. Don ders, hoogleeraar te Utrecht; II. en III. voor het klinisch onderwijs de HH. J. L. Chanfieury van IJsselsteinmed- et chir. doctor te 's-Gravenhageen J. P. Gildemeester med. chir. et art. obstr. doctor te AmsterdamIY. voor het onderwijs in de chirurgie de heer J. W. K. Tilanus, med. et chir. doctor te Amsterdam. Tot lectoren: Y. voor het lectoraat in de verloskunde de heer P. J. Barnauw, med. et art. obstr. doctor te Leiden: YI. voor het lectoraat in de pharmacie de heer W. Stoeder, apotheker te Am sterdam. Eergisteren had te Kozen daal bij de aankoms- der treinen te halftwaalf op het station een verschrikke lijk ongeval plaats. Een reiziger, Somers genaamd, uit den trein van Antwerpen komende, wilde zich naar den trein van Bergen-op-Zoom begeven, en liep, om aan de over zijde der rails te komenvoorbij den trein van Antwerpen juist op het oogenblik dat de locomotief in beweging ge bracht werd om water te gaan halen. De man werd om vergeworpen en als misvormd lijk opgenomen. De omgekomene is herbergier te Bergen-op-Zoom en laat acht kinderen na. De Deventer Krant zegt, dat met 1°. October Dr. J. van Yloten, zich met de leiding van dit nieuwsblad zal belasten, en dat de redactie dat blad zal doen heeten Deventer Weekblad, aan de maatschappelijke, staats- en gemeente-belangen van Nederland en Deventer gewijd. Te Deventer is een passagierstrein tegen een goe derentrein gestooten. De eerste heeft bijna geen letsel be komen. Niemand is zefs gekwetst. Maar de zandtrein is geheel verbrijzeld en men begroot de schade op 20,000. Bij den rector magnificus der hoogeschool te Gro ningen zijn bij het begin van den nieuwen cursus 30 jongelingen als studenten ingeschreven. De heer Regout, te Maastricht, heeft aan het provinciaal bestuur van Overijsel en aan het gemeente bestuur van Zwolle een exemplaar ten geschenke gezon den van de lithographische plaat, voorstellende het leggen van den eersten steen voor het nationaal monument van 1813. Een gedeelte van de te Enschedé gedetacheerde afdeeling cavalerie is weder naar Deventer vertrokken. De rust is geheel hersteld. Dinsdag-namiddag strandde te EgmondaanZee en sloeg onmiddellijk uiteen de Engelsche brik Stanley", kapt. Wummaster, geladen met steenkolen, ran Shields naar Dordrecht besterad. Yan de equipage, uit 6 personen bestaande, zijn 4 man met veel moeite gered. Het gebeurt zeker niet dikwijls dat iemand steelt om eens gevangen te zitten. Te Del den is echter met geen ander doel door inbraak een petgestolen. De dader gaf zich zeiven onmiddellijk aan. Maar de man is doodarm en had er dit op bedacht om gedurende den winter kos teloos onderhoud te vinden. Puur sen. Opnieuw wordt door de N. Pr. Zeitung ver zekerd, dat over een door keizer Napoleon aan Berlijn te brengen bezoek, van hoeveel beteekenis dergelijk bezoek ook te achten zou zijn, zelfs niet van gedachten gewisseld is met het Pruisische hof. Toen men dezer dagen een Engelschman, die het Parlements-gebouw bezocht, de plaatsen der verschillende ledende liberalen, oud-liberalen, nationaal-liberalen, E o r t - schritts-mannen, half- en heel-conservatieven, enz. aan duidde, schudde hij bedenkelijk het hoofd.//Die zaafdeugt niet," sprak hijwant zij biedt te veel plaats voor verschillende fractiën en verbrokkelingen aan. Bij ons gaat men daarbij veel praktischer te werk. Wij maken een middel-doorgang in de zaal, zoodat zij in twee helften gescheiden is. Aan de eene zijde zit de regeerings-partijdie de ministers tot leiders heeft. Aan de andere zijde, zonder onderscheid van de politieke bij-kleur, de bestrijders der regeering. Zij heb ben tot aanvoerders de oud-ministers en de candidaat- ministers, die jacht maken op een portefeuille. Bij ons gaat dat om de beurt. De partijen lossen elkander af, dewijl de eene goed is voor dit, de andere voor dat, en beide bekwame mannen opleveren. Dat is een regelmatige verdeeling van den arbeid, en die kunt gij krijgen door een middel-doorgang in de zaal, en van de verschillende fracties twee partijen te maken." Men zegtdat Garibaldi, nadat hij in hechtenis was genomen, in een goed rijtuig naar Alessandrië is gevoerd en dat men hem daar de keus heeft gelaten, om in de citadel te blijven of naar zijn eiland Caprera terug te keeren mét de belofte van het niet weder te zullen ver laten. Toen men te Elorence vernam, dat Garibaldi gear resteerd was, zijn zijne aanhangers in beweging gekomen. Er hebben talrijke samenscholingen plaats gehad voor het koninklijk paleis en vooral voor het huis van Katazzi. Het schijnt zelfs dat een troep volk een wapenmagazijn heeft geplunderd en vuur heeft gegeven op de politie-beambten. Yan verdere agitatiën in Italië heeft men niets vernomen. Te Rome zelf schijnt niets gebeurd te zijn. Z. M. heeft den heer Heemskerk, min. van binnenl. zaken, en den heer Schimmelpenninck, min. van financiën, ben. tot kommandeurs der Orde van den Nederl. Leeuw. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 56°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 46°. Vrijdag morgen te 5 uren 40°, Z. O., te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 57°, te 4 uren 57°. Ebankrijk. De geruchten van ministerieele wijzigingen blijven hier in omloop. Men beweert, dat de heeren De Persigny en Walewski naar Biarritz ontboden zijn. Ook de naam van den heer Drouyn De Lhuys wordt nog al tijd genoemd. Italië. Te Yenetië heerschte Dinsdagavond een vreese- lijke storm. Een tal van huizen is ingestort, waardoor vele menschenlevens zijn te loor gegaan. Rusland. Het Journal de St.-Pétersbourg bevat een officieus artikelwaarin Rusland verklaart, dat het onder-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2