N„. 2341. Vrijdag A°. 1867. 27 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 a. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 n. 52 m.; 6 u. 9 m.; 8 u, 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m 4 u. 57 m.; 7 u. 45ih.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar|Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 's nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 n., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 'i nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) ]7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 n. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De oproeping van het Anti-Dagbladzegel-Verbond aan alle voorstanders van eene afschaffing der zegelbelasting op de dagbladen, onlangs in onze kolommen medegedeeld, is thans ook door de stad verspreid. Men verlangt ook hier eene afdeeling te vestigen. Lijsten ter inteekening voor het lidmaatschap, waarbij men zich tot eene jaar lij ksche contributie van slechts f2.50 verbindt, liggen gereed bij den uitgever van dit blad en zullen tevens zooveel moge lijk worden aangeboden aan allendie onder de bestrijders van de zegelbelasting op de dagbladen niet mogen worden gemist. En wij vertrouwen, dat hun aantal te Leiden niet gering zal zijn. Hebben niet ontelbare ingezetenen hierbij het hoogste belang: notarissen en handelaars, fabrikanten en winkeliers, directeuren van openbare en bijzondere in richtingen, van particuliere ondernemingen en aangelegen heden, ja menschen van allerlei maatschappelijke betrek kingen die gedurig het drukkende dezer belasting gevoelen en meer dan eens hiervan de nadeelige gevolgen hebben ondervondenomdat de onkosten van het zegel hen terug hielden, door advertentiën aan een of ander de noodige publiciteit te geven? Daar is meer! Men klaagt wel eens dat het politieke leven bij ons volk zoo weinig ontwikkeld is, dat het zoo weinig weet van den gang van zaken, dat het zich, telkens als het handelend moet optreden, door partijen laat leidenomdat het volstrekt niet op de hoogte is; dat het nog veel onkundiger is ten aanzien van de groote gebeurtenissen in Europawaarin ons vaderland rechtstreeks of zijdelings betrokken is, enz. De klacht is niet ongegrond. Maar waar ligt de oorzaak van dit ver schijnsel Aan de duurte onzer grootere en kleinere dag bladen. Hoe weinigen zijn er in ons land, die zich de weelde veroorloven om er een dagblad voor zich alleen op na te houden Hoe zelden komen onze bladen in handen van den handwerksman Een groot deel van ons volk kan tot heden de zegeningen van de periodieke pers in 't geheel niet of slechts zeer gebrekkig genieten. Is 't niet erg dat we hierin bij alle beschaafde natiën van Europa, bij Spanje achterstaan Wij mogen niet rusten, voordat het dagbladzegel zal afgeschaft zijn. Leiden zal wij mogen er niet aan twij felen toonen, dat het de pogingen van het Anti-Dag bladzegel-Verbond waardeert en krachtig steunen wil. Mén leest in het Belgische weekblad //De Eendracht": M. Eierlandt houdt zich te Brussel bezig met het photo- grapheeren der schilderijen van wijlen M. Wiertz, welke in album zullen uitgegeven worden, ten prijze van 1200 fr. Het gouvernement heeft voor 25 exemplaren ingeschre ven, van 1000 fr. elk, dus voor 25,000 fr.; maar de heer minister van binnenlandsche zaken heeft hierbij eene zon derlinge bezorgdheid voor onze betrekkingen met het Eran- sche gouvernement aan den dag gelegdhij heeft namelijk bepaald, dat de Leeuiv van Waterloo, Napoleon in de hel en de Belgische vrouw geen deel van het album mogen uitmaken. Deze drie schilderijen zijn genoegzaam bekend de eerste is de leeuw van Waterloo welke een keizerlijken arend ontpluimt; de tweede verbeeldt Napoleon in de hel, omringd door de wrekende furiën, welke hem bloedende misvormde lidmaten voor oogen brengen; de derde is eene vrouwdie eenen Eranschmanwelke haar geweld wil aan doen, door het hoofd schiet. Ook de beruchte romanlezeres is door den minister ter zijde geschoven. Het album zal dus onvolledig zijn; daarbij zal de hooge prijs er de koo- pers van verwijderd houden. Sarcastisch maar volkomen waar is hetgeen de Spectator onlangs zeideHet museum Hendriks is op last van den minister van binnenl. zaken thans voor goed bijgezet in de tot een Walhalla verbouwde ridderzaal op het Binnenhof. De woning van prins Willem I dient voor kazerne, die van Maurits laat men ineen zakken, de lustsloten van Frederik Hendrik verkocht men sinds lang aan sloopers, het koningshuis te Alkmaar is of staat te vervallen en het slot te Muiden leeg en verlatenwaarom zou men het grafelijke paleis van Willem en Eloris niet gebruiken tot berg plaats van anatomische praeparaten, monsterproducten op liquor en opgespoten fragmenten van menschen? Vader- landsche herinneringen in eere te houden, door vaderland- sche gedenkteekenen in hun historisch karakter te bewaren dat is een versleten middel." En dan roemen we nog op onze nationaliteit! Is het wonder dat de vreemdeling zulk een wandalisme, zulk eene verwaarloozingzulk eene ijskoude onverschillig heid ziendeschande van ons spreekt en wel eens vraagt Zou een volk, dat zoo geheel zijn voorleden verloochent, wel eene toekomst hebben BINNENLAND. LEIDEN, 26 September. In het bestuur en de administratie van het Invaliej gesticht alhier is eene verandering gekomen, nadattdnj derzoek gebleken is, dat het tegenwoordig behee wenschen overliet. Voortaan zal het beheer ziji gen aan de Leidsche district-commissie, die een uit haar midden met het huishoudelijkjbestuur h| Naar wij vernemen, hebben ae leerlinger gymnasium aan den heer Van Aken, leeraar inSd 'ia- LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ2.95. Franco per post 1.80. Afzonderlijke Nommers 0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1