SMID. Dans-Cursus. ACADEMIE. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Algemeene kennisgeving. Franco-opgaven van prijs en ligging onder letter H, bij den boekhandelaar P. ENGELS, aldaar. Pieterskerkgracht. UEd. Dv. Dienaar, Italië. Garibaldi is er tegen opgekomen, dat hij het congres Jvan Genève met de noorderzon zou hebben verlaten. Hij had terstond gezegd, dat hij niet langer dan den llden zou blijven. De zoogenaamde Galleria-Yictor-Emmanuel is te Milaan 1 op feestelijke wijze door den koning geopend. De Galleria is eene overdekte straat, waarvan de koning in Maart 1865 den eersten steen heeft gelegd; zij is in den vorm van een kruis gebouwd en beslaat eene oppervlakte van 8600 vier kante ellen. De sierlijkheid en de luisterwaarmede de 'Galleria gebouwd is, worden zeer geroemd. De inwijding is o. a. bijgewoond door den minister Eatazzi. Het officieel orgaan deelde eene verklaring van het gouvernement mede, waarin het te verstaan gaf dat het zich verzetten zou tegen alle ondernemingen van Garibaldi. De Eransche Moniteur meldt nl. in een telegram uit Florence, dat Garibaldi op bevel der Italiaansche regee- ring te Asinalunga gearresteerd is, op het oogenblik dat hij zich gereed maakte, het pauselijk grondgebied binnen te dringen. De paus heeft in eene allocutie het decreet van de Italiaansche regeering betreffende de kerkelijke goederen plecbfig veroordeelden geprotesteerd tegen eene lasterlijke Fransche brochure getiteldHet Eomeinsche hof en keizer Maximiliaan." Eusland. Men ziet een belangrijk besluit van Eusland te gemoetbetreffende de Oostersche quaestie. De groot vorst Konstantijnprins Gortschakoff en de minister van oorlog zijn naar Livadia ontboden. Tukkije. Des sultans eerste reis per spoorweg in zijne staten had plaats weinige dagen na zijne terugkomst in Turkije, en wel met het beste gevolg. De geopende lijn van Varna naar Eustschuck is 120 Eng. mijlen, of 40 uren gaans lang en loopt door eenige van de schoonste bosch- en heuvelachtige streken van Bulgarije. De Groote Heerna twee dagen te Eustschuck te hebben vertoefd j vertrok van daar in den vroegen morgen met een trein bestaande uit 9 wagens, porceleinwit geschilderd en ver- I sierd met de ster en de halve maan in goud émail. De locomotief was rijk versierd en werd bestuurd door een j Engelschen machinist. De reis duurde 7 urendaar de sultan door commissiën uit de steden Eaigard en Pravadi en van den Schumla-weg werd aangesproken en gecompli menteerd. De inscheping te Varna had plaats voor zons- j ondergang, na een verblijf van 3 uren in die havenstad. Het gevolg des sultansuit 700 personen bestaandemet bagage, paarden enz., werd in 9 speciale tremen naar Varna vervoerd, al hetwelk in de beste orde plaats had. De heer J. Trevor Barkley, ingenieur van den nieuwen spoorweg, is bij die gelegenheid door den sultan tot rid der der orde van Osmanli benoemd. Zweden. In Zweden wordt iemand, die in staat van dronkenschap in 't openbaar verschijntde eerste maal ver oordeeld tot eene boete van ruim f 7, de tweede maal tot eene, die tweemaal zoo groot is, de derde en vierde maal is de straf veel zwaarder hij betaalt niet slechts een zware boete, hij verliest daarenboven de rechten van kie zer en van gekozen te worden; en op den Zondag, vol gende op den dag zijner dronkenschap, wordt hij in de kerk te pronk gesteld. De vijfde maal wordt hij in een verbeterhuis opgesloten en tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld. De zesde maal wordt hij tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Ieder, die een ander tot dronken schap verleid heeft, betaalt eene boete alsof hij dronken geweest wareen wanneer hij een onmondige tot dronken schap heeft gebracht, het dubbele der boete. Een geeste lijke, die zich aan dronkenschap heeft schuldig gemaakt, verliest zijne bediening; een leek, die eene openbare be trekking bekleedt, en zich in drank te buiten gaatwordt geschorst of afgezet. Nooit geldt de dronkenschap ter ver schooning van eenig misdrijf. Een man, die in staat van dronkenschap omkomt, wordt niet op het kerkhof be graven. Azie. Volgens brieven uit Shanghai, bij een Eransch half-officieel blad ontvangen, zijn de Chineezen er ernstig op bedacht, om hun muntstelsel eene hervorming te doen ondergaan. Er zijn te Peking reeds gouden en zilveren muntstukken vervaardigd, met de waarde der twintig-, vijf- en éen-frankstukken overeenkomende, die weldra bij wijze van proefneming in de wandeling zullen worden ge bracht. Men verwacht dat het invoeren dezer munten weinig bezwaar zal ontmoetendaar zij geene andere uit het verkeer behoeven te verdringen. Tot dusver toch be staat in Chinabehalve de topeck (nog minder waard dan de Eransche centime), alleen eene rekeningmuntde taël, eene waarde van 7.76 fr. hebbende. De invoering der Eransche munten zal waarschijnlijk spoedig door die van het Eransche, of liever van het tiendeelige maten- en ge wichtenstelsel gevolgd worden, met welk stelsel de bevol king zichnaar men vermoedtgemakkelijk zal vereen zelvigen daar de Chinesche //tong" nagenoeg overeenkomt met de Eransche liter, en honderd tongen derhalve bijna met de hectoliter gelijk staan. Leiden. Tot doctor in de verloskunde is bevorderd de med. doctor C. J. A. W. Honigmet Stellingen. Zitting van heden. Iu deze zitting werd door den heer J. K. van Goltstein het voorstel gedaan, om het onderzoek van het wetboek van straf vordering in de afdeelingen te doen plaats hebben niet op a. s. Vrijdag zooals door de centrale afdeeling was besloten. Dit voorstel lokte eene langdurige discussie uit, waaraan de heeren Van Eek, Godefroi, De Brauw, Wintgens en Van dei- Linden deelnamen. De laatste stelde voor om 1°. dat onderzoek te doen plaats vinden na herziening van het regl. van orde (zooals gisteren is besloten) en bij verwerping van dat voorstel 2°. dat onderzoek te houden na het onderzoek der begrootin gen in de afdeelingen. Ook over deze voorstellen ontstond en le vendige discussiën tusschen de heeren Godefroi, Dullert, Van Eek en den voorsteller. De min. van justitie gaf ten slotte als zijn gevoelen te kennen, dat het onderzoek van dat wet boek zoo spoedig mogelijk moest plaats hebben. Het eerst werd in stemming gebracht het voor stel-Van Goltstein. Dit (met 31 tegen 29 stemmen) verworpen zijnde, meende de voorzitter dat dus van zelf het besluit van de cen trale afdeeling gehandhaafd was. Die meening werd bestreden door den heer V. d. Linden, die nu nog zijne voorstellen in stemming wenschte gebracht te zien. Dit incident had wederom langdurige discussie ten gevolge waarvan het einde was dat met 36 tegen 24 stemmen besloten werd de voorstellen des heeren V. d. Linden in stemming te brengen. Het eerste voorstel werd echter verworpen met 44 tegen 16 stemmen, terwijl het tweede met 36 tegen 24 stemmen werd aangenomenzoodat daardoor bepaald is dat het onderzoek van het wetb. van strafvord. zal plaats hebben na het onderzoek der begrootingen in de afdeeling. Aan het einde der zitting vroeg en verkreeg de heer V. d. Maesen verlof om op een nader te bepalen dag tot den min. van binnenl. zaken eenige vragen te richten nopens de bevaar baarheid der Zuid-Willemsvaart. De vergadering is daarna ge scheiden. ADVERTENTIEN. Bevallen van een Dochter EMILIE ANDEESON Stein. Leiden, 24 September 1867. "Wordt gevraagd in de stad Legdeneen Commissionair in koloniale waeen, om als AGENT voor een groot Handels huis hier te landeeen artikelaan dat vak verbonden te verkoopen. Adres met franco brieven onder letter P. T. aan het Bureau dezer Courant. Tegen 1° November wordt gevraagd een bekwame SMIDS KNECHT, die het boeren-, hoef- en kagchelwerk grondig verstaat, en als baas-knecht kan fungeren; bij voorkeur E. C. Brieven franco, aan de Wed. L. EAATSHELDEN te Sassenheim. Wordt te huur gevraagd tegen 1°. Mei a. s. buiten, doch in de onmiddelijke nabijheid van Leidenen wel aan de Noord of Westzijdeeen HUIS met vijf of zes kamers. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat de Danslessen dit jaar aanvangen den 15 Oktober a. s. KLAS- en UUEVEEDEELING Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 Sept. a. s. J. H. C. MARTIN.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3