iV. 2340. Donderdag A°. 1807. 26 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 'a-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra 10 u. 17 m; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 n. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen - Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m, overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4% u., overige dagen te 0 u., '«nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u.,'s nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u- 30 m., 10 u, 55 m.; 3 a, 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. "Landpost. 9, 16 en 25 W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9 —2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 urenvan's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4 De vele ongelukkenwelke in den laatsten tijd door het inslaan van den bliksem zijn veroorzaakt, zullen ongetwij feld menigeen de oogen hebben geopend voor het gevaar, waaraan men lijf en eigendom blootstelt, wanneer men verzuimt een bliksemafleider aan te brengen. De prov. Friesche Cour., welke insgelijks op dit onderwerp de aan dacht vestigde, deelt bij herhaling berichten mede, waaruit blijkt, dat het groot aantal boerderijendie door het laatste onweder vernield zijn, niet van. afleiders waren voorzien. Yoornamelijk geldt dit van alleenstaande woningen en hooge gebouwen, zooals molens, enz. Het beweren, dat een bliksemafleider den bliksem als het ware aantrekt is alleszins juist, maar daarin is volstrekt geen gevaar gele gen zoo slechts de afleider goed is samengestelden na tuurlijk worden zoodanige afleiders hier bedoeld. Als stel lige waarheid geldt, liever geen afleider dan een gebrekkige. Na hetgeen de ervaring heeft geleerd aangaande het nut van bliksemafleiders mag het gerust onverantwoordelijk ge noemd worden, dat men uit lauwheid, gemakzucht, of soms ook wel om zich eenige kosten te besparen, verzuimt een bliksemafleider aan te brengen. Onder de vele voorbeelden die men zoude kunnen aanhalen, om het groote belang van de afleiders duidelijk voor oogen te stellen, zij slechts dit eene vermeldt. Eene kerkW6ike op eene verhevenheid stond, werd zoo dikwijls door den bliksem getroffendat men genoodzaakt was haar gedurende den zomer te sluiten. Men voorzag de kerk van een bliksemafleider en daarna werd zij in een tijdsverloop van 25 jaren slechts eenmaal door den bliksem getroffen, bij welke gelegenheid volstrekt geen schade werd aangericht. Sommige personen meenen dat hoog geboomte nabijgelegen woningen voor het in slaan van den bliksem kan beveiligendoch dit is alleen het geval onder zeer bijzondere omstandigheden, zoodat het niet raadzaam is op zoodanige natuurlijke afleiders veel te vertrouwen. Doch genoeg. Yoor velen, die niet anders dan door schade kunnen wijs wordenis dit niet geschreven. Hij ech ter, die het noodzakelijke der bliksemafleiders heeft inge zien en zijne woning daarvan wil voorzienverzuime niet een deskundige te raadplegenhet minste gebrek in de samenstelling kan de schromelijkste gevolgen na zich slee pen en vooral in deze zaak geldt het: //Goed, of niet". Leidsche belangen. Eenige bewoners van het Utrechtsche Yeer, die zich verheugden in eenige verbeteringen en verfraaiingen van dit gedeelte der stad, zagen gisterenmorgen tot hun leed wezen, dat de sierlijke nieuwe ijzeren brug, nauwelijks vol tooid, weder gebruikt werd tot een drooghek van schape- vellen. Het is zeer te betreuren wanneer de zoo fraaie gracht het schouwspel blijft van onreinheid; het zal inte gendeel velen, die zich gaan verlustigen op ons schoon plantsoen en dan gewoonlijk hun weg kiezen langs den Kijnaangenaam zijn wanneer punten zooals de brug aan de Heerengracht en bovengenoemde brug mogen deelen in de bekende zorg voor reinheid en zindelijkheid dezer stad. N. N. BINNENLAND. LEIDEN, 25 September. De Cercle artistique, littéraire et scientifiquete Antwerpen, heeft zijn; correspondeerend lid, den heer J. van Waning Bolt alhier, benoemd om dat genootschap te ver tegenwoordigen bij de plechtigheid der inwijding van het Vondels-monument te Amsterdam. Z. M. de Koning heeft gisteren aan de commissie uit de Tweede Kamer het volgende geantwoord Mijne Heeren Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raai mijnen bijzonderen dank te willen overbrengen voor de gevoelens, in haar adres uitgedrukt. Ik wensch met haar, dat hare beraadslagingen, onder Gods zegen, tot heil van het ons zoo dierbaar vaderland mogen strekken Het gevolg van Z. K. H. Toukougawa Minboutaibo, broeder van den Taikoen van Japan, bestond uit de hee- .ien Yamataka Iwaminokami, kamerheer van den Taikoen en gouverneur van den prins; Thosina Shuutaroluit.-kol. der infanterie; Takamuts Kio-ven, geneesheer; A.vonSie- bold, secretaris-tolk, en Sibousara Tokou-daijou, privaat- secretaris. De lijfwacht van den prins bestond uit de heeren Kikoetsi-Heihat-ChiroYesaka-SentaroKadzi-Gonzobro en Miwa Tandgou. De dienaar van 's prinsen gouverneur heet Kosigi Jasinosin. Door de regeering is een subsidie aangevraagd tot bestrijding der kosten van de uitbreiding der inrichting voor kunstmatige vischteelt voor het genootschap Natura Artis Magistra, alsmede voor den aanleg van eene dergelijke in richting te Bronbeek. Op den 23sten Sept. had de Nederlandsche bank blijkens de verkorte balans, bij een muntmateriaal van 91,905,582.16, voor eene som van f82,249,763.42 min der aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 32,899,905.37 meer bedraagt dan, in verhouding tot de schuldvorde ring, tot dekking noodig zou wezen. Bij het Théatre Royal Franfais te 's-Hage zijn ver der na stemming als artisten toegelaten: Mme Momfray, seconde dugazon, Périliet, première duègne, mère dugazon, en Mr. Beckers, seconde basse, basse bouffe. Te Rotterdam zijn gisteren door de cholera getast 6, daaraan overleden 5 personen. Aan het thans geëindigde geneeskundig staatsex/pien te Amsterdam hebben deelgenomen: twee candipaat- LEIUSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regèl meer 0.12° Geboorte-, huwelijks- en doodberichten va i 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1