die zoowel den minister als de vertegenwoordiging slechts kunnen doen weifelen, en alzoo de goede zaak benadeelen. BINNENLAND. LEIDEN, 20 September. De heden alhier gehouden jaarlijksche algemeene vergade ring der //Hollandsche Maatschappij van faaie Kunsten en Wetenschappen" werd geleid door den algemeene voorzitter, den heer Chr. Sepp en door hem geopend met het uitspreken van een belangrijke en boeiende rede//Over de Mecenassen van vroegeren en lateren tijd." Aan het slot dier rede knoopte de voorzitter eene eigenaardige en welsprekende hulde aan den hesr J. J. L. ten Kate, ter vergadering tegenwoordig en wien in de vorige vergadering de buitengewone eereprijs der Maatschappij was toegekend. De toespraak en de hulde aan den gevierden dichter van //De Schepping" werd door de vrij talrijk, ook van eldersopgekomen leden met warme toejuiching begroet. Uit het verslag dat vervolgens door den heer R. Koop- mans van Boekeren, als algemeen secretaris, werd uitge bracht, bleek dat de Maatschappij in bloeienden toestand verkeert en dat hare afdeelingen te Dordrecht, Rotterdam en Leiden in het afgeloopen jaar met het gunstigste ge volg zijn werkzaam geweest. In al die afdeelingen werden geregeld vrij druk bezochte leesvergaderingen gehouden, waarin gevierde en geleerde sprekers optraden. In de 's-Gra- venhaagsche afdeeling alleen duurde de rust nog steeds voort. Nadat over de algemeene geldmiddelen en het archief der Maatschappij verslag was uitgebracht, ging de vergadering over tot het kiezen van eene prijsstof uit een drietal on derwerpen door het algemeeu bestuur voorgesteld. De keus viel op de navolgende prijsstof: //Een geschiedenis van de tooneelspeelkunst in ons vaderland, van het begin der XVIIde eeuw tot op onze dagen. Tot algemeen voorzitteruit een drietal leden van de af deeling Dordrechtwerd gekozen de heer M. A. Perk Waalsch predikant aldaar. Tot algemeen secretaris voor het volgend jaar is benoemd de heer Mr. J. W. van der Noorden, te Dordrecht. Op de in 1865 uitgeschreven prijsvraag der Maatschappij //Als proeve van proza: Jacob Geel," is geen antwoord ingkomen. Er werd bij meerderheid van stemmen besloten, dezelfde prijsvraag uit te schrijven. Door de permanente commissie ter aanwijzing van uitgekomen ge schriften welke eene onderscheiding waardig gekeurd wor den, zijn de heeren Mr. Jakob van Lennep de uitgever van Vondels werken en Mr. G. Mees Az., schrijver van den Historischen Atlas voorgedragen ter toekenning van bedoelde onderscheiding, welke voordracht door de ver gadering met hare toejuiching werd bekrachtigd. Omtrent de wijze waarop de maatschappij anders dan door prijs vragen, de beoefening en den bloei van fraaie kunsten en wetenschappen zal trachten te bevorderenis een voor stel ingekomen om, nevens de maatschappij en onder ze kere voorwaarden, een van de beoefenaars der Nederland- sche kunstgeschiedenis uit te noodigen tot het schrijven van eene schets der geschiedenis van de schilder- en graveerkunst in Noord-Nederland van de middeleeuwen tot het einde der XVIIIde eeuw." Dit voorstel is gesteld in handen van den voorzitter, afdeeling Dordrecht, die daaromtrent aan de verschillende afdeelingen advies en rapport zal uitbrengen. Nadat herinnerd was aan de in het vorige jaar uitgeschreven prijsvraag der maatschappij (waarop de antwoorden voor 1 Januari 1868 werden in gewacht): //De verdiensten van den Utrechtschen hoogleeraar Schroder als wijsgeer", en door den voorzitter mede gedeeld dat de nieuwe wetdoor de afdeelingen overwogen en nn defenitief door het bestuur vastgesteldgedrukt en aan de leden verzonden zou worden, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Des namiddags vereenigde zich de leden der maatschappij op Zomerzorg tot het houden van den gebruikelijken maaltijd Men heeft den beroemden romanschrijver Conscience wel eens den Vlaamschen Van Lennep genoemd, en daarin, dat zij beide in den waren zin des woords Nederlandsche schrijvers zijn, komen zij dan ook geheel met elkaar over een. Geen wonder, dat de uitgever der romantische wer ken van Van Lennep het voornemen opvatte om evenzoo eene uitgave te leveren van Hendrik Conscience. Van diens werken toch waren sommige in het geheel niet meer te verkrijgen, terwijl alle in 67 deeltjes verspreid lagen. Het publiek moest niet alleen gemakkelijker die verschil lende stukken bij elkaar knnnen hebben, maar, daar het er ook geen belang in kon stellen, precies alles te lezen of ten minste te bezitten, zoo moest eene bloemlezing van zelf meer in den smaak vallen. 'In Duitschland schijnt dit denkbeeld al reeds voor eenigen tijd te zijn opgekomen en uitgevoerd. Ons viel ten minste dezer da gen eene Duitsche bloemlezing van Conscience's werken in handen, die, te Munster uitgegeven, alle sporen draagt van bij onze naburen, niet het minst bij het volk, een wezenlijken bijval te vinden. De Nederlandsche uitgave, door den heer Sijthoff be zorgd en geheel ingericht naar de regelen der nieuwe spelling, is in alle opzichten keuriger dan de Duitsche vertaling. Men heeft hier eene werkelijke collectie van uit gelezen werkenterwijl de royale wijze van uitvoering in den trant van Van Lennepslechts met iets grooter letter, niets te wenschen overlaat. De geheele uitgaaf zal in ongeveer anderhalf jaar compleet zijn in vier deelen, die sainen tusschen 95 en 100 vel druks beslaan zullen en bij inteekening voor den matigen prijs van 12 ver krijgbaar zullen zijn. Reeds is de eerste aflevering, de arme edelman" bevattende, verschenen. Wanneer zelfs het Duit sche publiek zich beijvert, de producten van Conscience's hooggewaardeerd talent te genieten, als iemand ze geniet baar maakt, dan zal gewis het Nederlandsche publiek evenzoo handelen nu dit zelfde voor hem gedaan wordt. Op hem rust daarenboven nog de taakde alom erkende verdienste van een vaderlandsch schrijver in eere te houden. Van de 54 adspiranten, die zich voor het admissie- examen aan de hoogeschool alhier hadden aangemeld, zijn 32 toegelaten. Aan de Tweede Kamer is thans toegezonden een wets-ontwerp betreffende de maten, gewichten en weeg werktuigen waarbij is gevoegd eene memorie van toelichting. Men verzekert dat de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1868 aanstaanden Zaterdag, op last des konings, door den minister van financiën aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden. De gewone audientiën van den minister van justitie zullen op Woensdag en Donderdag 25 en 26 September a. s. niet plaats hebben. De Belgische Moniteur meldt, dat de Belgische ge zant te 's-Hage, de baron Dujardinals zoodanig te Londen is benoemd. Hij wordt te 's-Hage vervangen door den baron Beaulieu, thans gezant te Munchen. In het locaal Diligentia te 's-Hage is eene feest- uitvoering gehouden, ter herdenking van het tienjarig be staan der Nationale Zangschool voor handswerkslieden, onder bescherming van Z. M. den koning. De heer J. H. Mari- nus, directeur der Zangschool, is door Z. M. den koning groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon. Te Rotterdam zijn gisteren door de cholera aan getast 6, daaraan overleden '2 personen. Te Dordrecht is Maandag aangetast 1 persoonoverleden 1Dinsdag aangetast 1overleden geene. Het concert, te Amsterdam door de liedertafel Euterpe en door den heer Stumpff ten voordeele van de noodlijdenden door de aardbeving op Java gegevenheeft opgebracht ƒ408,835. Als eene curiositeit in 't volksgeloof of, wil men, in 't bijgeloof, deelen we mede, dat vele landlieden in de omstreken van Dokkum, bij name in de wouden, geen nieuw stuk werkhetzij van ploegenzaaienmaaien zichten, dorschen enz. zullen aanvangen op Maandag of Vrijdag, maar steeds zorgen, dat zij op den Zaterdag te voren daaraan, zij het voor nog zoo weinig, de eerste hand slaan. Wanneer zal de verlichting toch zoover zijn doorgedrongen, dat dergelijke dwaasheden voor goed worden verbannen Dinsdag-ochtend heeft te Middelburg de jaar lijksche algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-Vereeni- ging plaats gehad, die ook door vele leden van el ders werd bijgewoond. Te halfdrie, na den afloop der vergaderingbegaven de leden zich naar de badplaats Domburg, vanwaar zij te 7 uren te Middelburg zijn teruggekomen. Alstoen werden in de Nieuwe Kerk door de predikanten Koch, Nonhebei en Hagen toepasselijke voordrachten gehouden, welke door koraalgezang werden afgewisseld. Maandag-avond te halfnegen zijn te V1 i s s i n g e n door de infanterie en artillerie gecombineerde oefeningen in het vuur uitgevoerd, en is een gedeelte der vesting ingenomen, hetwelkvan de wallen te zieneen prachtig schouwspel opleverdeduizende menschen waren op de beenwier aantal niet weinig toenam, toen na de overwinning de muziek van het 3de regiment infanterie de geheele stad doortrok. Uit de jaarlijksche statistieke opgave betreffende de vrijmetselarij in Nederland blijkt, dat op 1 April dezes jaars in ons land waren gevestigd 37 loges, die te zamen 1907 contribueerende leden teldenbestaande uit 448 leerlingen, 139 medgezellen en 1320 meesters. Tien jaar vroeger was het getal contr. leden slechts 1503. Het getal nieuw aangenomen leden was in het laatste jaar 299. Het schroefstoomschip Bommelerwaardwaarvan in

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2