Leidsche belangen. Blijkens eene advertentie, voorkomende in ons nommer van Woensdag den llden dezer, zullen, te beginnen met Maandag den léden October e. k., de zoo hoogge waardeerde volksvoorlezingen van bet dept. tot Nut van 't Algemeen albier weder een aanvang nemen. Aangenamer en nuttiger ontspanning kunnen onze werklieden, onze mannen uit de volksklas en bunne familiën zeker moeilijk in de lange winteravonden verlangen, dan die medeelin- gen omtrent nieuwe of balfbekende, in ieder geval hoogst belangrijke zaken. En nu de volksvoorlezingen op die wijze zijn ingericht, dat niét alleen bet oor en bet verstand, maar dat ook het oog en het kunstgevoel bun deel krij gen van betgeen er op die gezellige bijeenkomsten wordt opgedischt, nu kan bet wel niet anders of het aantal be langstellende toehoorders zal ook dit jaar weder grooter zijn dan het vorige en voortdurend toenemen. Gebrek aan sprekers zal er evenmin bestaan in eene stad als de onze, die wemelt niet alleen van geleerde en kundige mannen, maar ook van dezulken, die bereid zijn, bunne talenten en kundigheden dienstbaar te maken aan volksveredeling en volksverlichtingdie groote hef boomen van den vooruit gang der maatschappij. Wat het bestuur der volksvoorlezingen dan ook bovenal verlangt en waarvan het niet zulk een overvloed heeft, dat zijn vooreerst begunstigers, stadgenootendie door geldelijke ondersteuning de taak van het bestuur gemak kelijk maken en dit in de gelegenheid stellen, nu en dan voorwerpen aan te koopen, die het gewoonlijk moet ter leen vragenof waaraan het wegens gebrek aan fondsen zelfs zeer dikwijls in het geheel niet kan denken; en dan worden ten andere nog allen, die de eene of andere cu riositeit in bezit hebben, als bijv. plaatwerken betreffende industrie en ethnographiegroote tooverlantarens of an dere voorwerpen van dien aard, waarvan zij ook maar in de verte vermoedendat ze binnen het bereik en in den smaak van de bezoekers der volksvoorlezingen zouden vallen, dringend uitgenoodigdhet bestuur hiervan kennis te ge ven en ze voor een enkelen avond af te staan. Mochten ook deze wenschen van het bestuur in ruime mate vervuld worden! BINNENLAND. LEIDEN, 19 September. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft het volgend adres gezonden aan den minister van binnenland- sche zaken //De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden re kent zich verplicht zich tot Uwe Excellentie te wenden met een verzoek welks inwilliging haar in het belang dezer gemeente dringend noodzakelijk dunkt. //Ons verzoek is, dat de regeering tot de weder-open- stelling der wekelijksche veemarkt alhier gelieve te besluiten. De langdurige schorsing dezer voor onze gemeente zoo be langrijke markt heeft èn aan de gemeente zelve èn aan velen hare neringdoende ingezetenen groote schade berok kend. Ter wille van het algemeen belang der uitroeiing van de veepest heeft men zich die schade getroost. Doch thans, nu het kwaad bedwongen en het doel bereikt is, meenen wij de aandacht der Begeering te mogen vestigen op den toestand waarin wij door eene aanhoudende schorsing dier markt zouden kunnen gebracht wordenen hare medewer king in te roepen om ons tegen de nog grootere schade die ons dreigt te vrijwaren. Voor Leiden is het behoud zijner wekelijksche veemarkt eene zaak van overwegend be lang, en wij kunnen ons niet het gevaar ontveinzen dat, indien de schorsing der markt blijft voortdurendie markt wel eens zou kunnen verloopen. Wij meenen dat ons ver zoek ook daarom bij de regeering in aanmerking mag ko men, omdat bij de weder-openstelling der veemarkt ook het toezicht der markt-politie weder in werking treedt, en daardoor een einde gemaakt zal worden aan vele praktijken van ondershands verhandelen van vee, welke nu, buiten het gebied der gemeente voorvallende, aan hare controle ontsnappen. //Hopende dat ons verzoek door de Eegeering voor gun stige beschikking vatbaar zal worden geacht, meenen wij ten slotte nog den wensch te mogen uiten, dat, indien tot de weder-openstelling der markt besloten wordt, deze openstelling moge plaats hebben voor den tijd waarop de belangrijke najaars-markten beginnendat isvoor de eerste helft der maand October." Uit het Verslag van den staat'der sterrewacht alhier, uitgebracht door Prof. F. Kaiserblijkt dat de verhooging der rijkstoelage gunstig gewerkt heeft. In het voorjaar van 1867 heeft de sterrewacht eene belangrijke taak moeten yervttüendie nl., van haar verschil in Lengte te bepalen met de sterrewachten van Bonn en Brussel; van 2 tot 25 April en daarna van 26 April tot 1 Juni heeft men daartoe een reeks waarnemingen gedaan, die echter nog geenszins zijn afgeloopen. Bij de Lengte-bepaling tusschen Leiden en Göttingen, die vooraf moest gaan, heeft Prof. Kaiser met tegenspoeden te kampen gehad, waarvan hij bij het overige deel zijner taak verschoond hoopt te blijven. In de eerst volgende drie jaren zal de sterrewacht zich moeten bezig houden met het bepalen der Declinatiën van 200 sterren. Ook verwacht men in de eerste helft van 1868 het eerste deel van de jaarboeken der sterrewacht. De heer Steengracht van Duyvenvoordendoor het overlijden zijns vaders heer van Voorschoten gewor den, zal Vrijdag a. s. als zoodanig plechtig worden inge haald. De keizerlijke Japansche prins heeft Z. M. den ko ning en den kroonprins kostbare geschenken aangeboden. De broeder van den Taikoen heeft ook prins Frederik een bezoek willen brengenmaar Z. K. H. niet te huis gevon den. Wist men dan te 's-Hage niet dat de prins op het Huis de Pauw verblijf hield Gisteren is prins Mohu Taju naar het Nieuwediep geweest om het ramtorenschip in oogen- schouw te nemen. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. 21 dezer niet plaats hebben. De kamerbewaarder van het ministerie van binnenl. zaken zal Zondag a. s. zijn 45jarigen dienst herdenken. Een kamerbewaarder van dat departement schijnt het dus langer te kunnen uithouden dan een minister. Dat komt zegt men omdat deze altijd zijn kamer houdt en een minister steeds naar een Tweede Kamer gaat. Men verneemt dat het metalen standbeeld van Van Hogendorp reeds sedert eenigen tijd voltooid is. De feeste lijke onthulling te Botterdam zal, zegt men, den 2*7sten October, den geboortedag van Van Hoogendorp, plaats hebben. Gisteren zijn te Botterdam door de cholera aan getast 6, daaraan overleden 4 personen. De Vereeniging //Kunstmin" te Dordrecht zal eene tooneelvoorstelling geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van bezweken cholera-lijders Volgens een gerucht 'zal koning Leopold II bij de onthulling van het standbeeld van Vondel, waaraan hij voor eene aanzienlijke som heeft bijgedragen, zich door een paar zijner ministers doen vertegenwoordigen. Door de Utrechtsche afdeeling der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland is het plan ontwor pen om een Israëlitisch weeshuis voor geheel Nederland tot stand te brengendaar instellingen tot verpleging van Israëlitische weezen bijna in geene gemeente bestaan. Zij heeft een concept-reglement ontworpendat tot "grondslag dezer inrichting dienen zal en zal eerlang tot algemeene deelneming de gelegenheid openstellen. Het plan schijnt te wezen om het weeshuis te Utrecht te vestigen. De uitslag van het dezer dagen te Utrecht gehou den natuurkundig examen voor aanstaande artsen was als volgt14 candidaten meldden zich aan. Een daarvandie nog het voorloopig letterkundig examen moest afleggen, werd wegens onvoldoende kennis van talen en mathesis niet tot het eigenlijk natuurkundig examen toegelaten. Een trok zich gedurende het examen terug. Van de 12 overblijvenden werden 2 toegelaten. Eergisterennacht is uit de gevangenis voor jeugdige misdadigers te Doetinchem op de Kruisberg een gevan gene ontsnapt, van wien men vermoedt, dat hij naar Pruisen is gevlucht. Orde en rust zijn sinds Dinsdag, naar men hoopt voor goed te Enschedé teruggekeerd. Nadat Zondag middag op last van den commissaris des konings nog een tweede detachement huzaren per telegram uit Deventer was ontboden, hetwelk dien, avond circa elf uren per ex pres-trein arriveerde, is verdere machtsversterking overbo dig geweest, zoodat het bericht omtrent het oprukken van een derde detachement uit Deventer op Maandag morgen, bezijden de waarheid is. Zelfs Zondag-avond heerschte er reeds weder genoegzaam rust. De commissaris des konings en de advocaat-generaal zijn dan ook Maan dag weder naar Zwolle vertrokken. Intusschen houdt men zich bezig met het onderzoek naar deze zaak en het op sporen der belhamels. Het is voornamelijk te danken aan de uitmuntende charges, door het eerst gezonden detache ment huzaren uitgevoerd,, dat eene heilzame paniek de oproerigen beving, die op gevoelige wijze met de sabel kennis maakten en zich nog wel tweemaal bedenken zul len, alvorens zich aan eene herhaling daarvan bloot te stellen. Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting van heden. Belangrijke koloniale discussie heeft er plaats gehad over het

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2