N°. 2333. Woensdag' A°. 1867. 18 September. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. "Wij hebben gisteren ons gevoelen gezegd over het voorstel van den heer De Bruyn aan den gemeenteraad van Botterdam, volgens hetwelk de kerkgenootschappen voortaan de kinderen zouden kunnen onderwijzen van ouders, die zij niet zelf bedeelen maar naar de gemeentekas verwijzen. Dit voorstel is, zoo wij wel onderricht zijn, niet toe vallig dezer dagen opgeworpen, maar juist thans met opzet ingediend. Tusschen de leiders der katholieke partij en de liberalen met wie zij tot nog toe meestemdenis verschil ontstaan. Die leiders trachten hun geloofsgenooten van de liberalen afkeerig te maken en naar de conservatieven over te voerenen daartoe moet ook dit voorstel dienen. Het zal bij het behandelen er van moeten blijken, van wie de katholieke geestelijkheid meer te wachten heeft, van de liberalen of van de conservatieven. De liberale Botterdamsche Courant heeft het voorstel onaannemelijk verklaard. Het conservatieve Dagblad van 's-Gravenhage prijst het aan en betoogt, dat de leer der Botterdamsche Courant illibe- raal is en, in strijd met de Grondwet en allerlei andere wetten, de vrijheid van geweten verkort. De eisch der katholieken, door de liberalen geweigerd, wordt dus door het blad, dat zich voor het orgaan der conservatieven uitgeeftingewilligd. Als eerlijkheid inderdaad de verstandigste politiek iswie handelt dan in dit geval het verstandigsthet Dagblad en zijn vrienden of de liberale partij Hoe hebben de conservatievenniet slechts de kleine factie die den heer Lion bezoldigt, maar de groote conser vatieve partij, zich geërgerd over het zoogenaamde verbond van liberalen en ultramontanenEen monsterverbond heette het. Thorbecke wilde Nederland aan den paus schenken en het Nederlandsche volk katholiek maken. En zeker nog niet lang geleden stemden de ultramontaneneven goed als de liberale katholiekenmet de protestantsche liberalen mede. Maar wat hebben de liberalen aan die bondgenooten, tegenover welke zij tot niets verbonden warenooit ingewilligd in strijd met hun beginsel van scheiding van kerk en staat, van gelijkheid van allen voor de wet Vraag het den ultramon tanen zelf. Zij zullen u zeggen, dat zij voor hunne onder steuning niets hebben genoten, en dat zij daarom het vruchtelooze verbond hebben verbroken. Zij zijn thans beste vrienden met de leiders der conservatieven. Zij beproeven of zij door deze met meer dankbaarheid behandeld zullen wordenof zij van hen zullen verwervenwat de liberalen hun niet mogen en niet willen toegeven. De hoofden der ultramontanen maken gemeene zaak met de hoofden der Aprilbeweging, met de hoofden der protestantsche genoot schappen. Om het onderwijs om de vorming van het op komend geslacht is het hun te doen. Het Dagblad van 's-Gravenhage heeft het voorstel-De Bruyn onmiddellijk aangenomen. Het nieuwe bondgenootschap begint dus on der gunstige voorteekenen. Maar zal de conservatieve partij goedkeuren wat de lie den, die hen trachten te leidenbeklonken hebben Zullen zijdie aan de Aprilbeweging deel hebben genomenniet om Thorbecke weg te zenden, maar omdat zij het ultra- montanisme verfoeiden en vreesden en waanden dat het door Thorbecke werd voortgeholpen, genoegen nemen met een accoord, dat den invloed der geestelijkheid op het onder wijs versterkt? Wij betwijfelen het. De conservatieve partij meent het ernstiger dan haar hoofden met haar beginselen. Die hoofden mogen oppassendat hun volgelingen hen niet alleen laten. Het onderwijs is een teer punt, en de wet op het lager onderwijs is niet minder het werk der conserva tieven dan der liberalen. Wee hem, die er inbreuk op maakt, of laat maken. En zullen de katholieken, ook zij die de liberale begin sels zijn toegedaan, zich laten aftrekken van hun geestver wanten, en ten gevalle van enkele drijvers eene beweging begunstigendie op eene nieuwe Aprilbeweging moet uit- loopen De liberale beginselen verzekeren gelijke rechten aan allen. Zoo de katholieken niet meer verlangen dan recht iswaartoe zich afgescheiden Zoo zij meer verlangenzoo zij naar overmacht en voorrrecht hakenlaten zij zich dan toerusten tot een hevigen strijd, want zij zullen krachtigen tegenstand ontmoeten. B. X. In het Juni- en Julinommer van het //Journal mensuel des travaux de l'academie nationale etc." wijdt de heer Aymar-Bression, hoofdredacteur van dat maandschrift, een hoogstbelangrijk en geestig artikel aan de afdeeling Neder land der Parijsche tentoonstelling. De schrijver toont ge heel en al op de hoogte te zijn van den stand onzer indus trie en van onzen handel, en die op hun waarde te knnnen en te willen schatten. Onder meer bijzonderheden, te veel om te noemen, wijst hij op de Nederlandsche handel maatschappij als op eene inrichting die gerust kan wed ijveren met de Eransche Compagnie des Indes." On^.fe.. te Leiden gevestigde maatschappij van letterkupd'e ont gaat zijn aandacht niet onder de negenendertig geleerde genootschappen, die hij in ons land telt. Maar de heer Aymar weet nog meer te zeggen van het aandeel dat Lei- illlSOII DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GraveahageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra; 10 u. 17 m 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.s overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m, overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 'snara. te 2 u.; van Amsterdam ^Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4^j u., overige dagen te 6 u.,'s nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 11 1. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12 1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Vervolg van het ingezonden art. van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1