zij ongegrond acht, zal wegnemen, dat zij haar invloed zal i gebruiken, niet om aan haar eigen scholen maar om, aan die der kerkgenootschappen leerlingen te bezorgen De kerk kan evengoed als de staat aan de ge noedsbezwaren der bedeelden te gemoet te komen. Zij acht die bezwaren ge grond; de staat niet. Wie van beide is dan verplicht zich de opoffering te getroosten, waardoor de ouders gerustge steld kunnen worden De Arnh. Cour. deelt mede: dat graaf Schimmelpenninck aan een der rijksadvocaten geweigerd heeft tot substituut te benoemen een jeugdig talentvol rechtsgeleerde, omdat deze onlangs gepleit had onder een liberaal advovaat te vens lid van de Tweede Kamer. Wanneer het Haagscbe Dagblad het mocht wagen dit bericht tegen te spreken gelijk het gewoon is de waarheid in het aangezicht te slaan zal de Arh. Cour. de namen der betrokken perso nen bekend maken. Omtrent het vredescongres te Genève, door de Indépen- dance niet onaardig genoemd //eene tentoonstelling van in Frankrijk verboden vruchten", vertelt men allerlei dwaas heden. Een adjudant van Garibaldi zou zijn ridderorde hebben afgelegdmet verzoek aan den president om er een nuttig volksboek voor te koopen. Een ander redenaar verklaarde, op het altaar des vredes zijne ijdelheid ten offer te brengen. Waarschijnlijk was deze een oproerig pamfletist. Een derde begreep, dat de leden van het con gres niet beter doen konden, dan maar terstond alle hoofd steden van Europa, te beginnen met Home, af te reizen, ten einde alle wereldlijke en geestelijke vorsten van hunne tronen te werken. Misschien zijn zij hiertoe aanstond op weg gegaan. Althans, nadat Garibaldi met de noorderzon vertrokken was, werden de Genevenaars den volgenden mor gen wakker en ziet 't congres was als een droom ver dwenen. BINNENLAND. LEIDEN, 16 September. De heer W. Blansjaar alhier zal een stoombootdienst openen tusschen deze stad en Haarlem, voor het vervoer van personen, goederen en vee. Het onderwijs in de staathuishoudkunde en staats inrichtingen aan de hoogere burgerschool alhier zal, ge durende het verlof, toegestaan aan Mr. J. Luzac om re denen van gezondheid, voorloopig waargenomen worden door Mr. G. A. van Hamel, advocaat te dezer stede. Eergisteren nacht werden sommige bewoners dezer stad te halfvier in hun slaap gestoord door het luiden der brandklok. Daar er bijna geen vlam bespeurd werd, was de plaats van den brand niet zoo dadelijk te vinden. Het bleek dat het vuur een gedeelte der woning van den heer Boekwijt op de Oude Vest had aangetast; doch gelukkig kon ieder weder vrij spoedig tot zijn rust terugkeeren en liep de zaak met een sisser af. De commissaris des konings in dit gewest heeft Za terdag op zijne inspectiereis ook Voorschoten bezocht. Bij den burgemeester, van den toren en van het raadhuis wapperde de nationale driekleur. De tentoonstelling van landbouw-productenvee en pluimgedierte door de afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg van de Holl. maatsch. van landbouw (zie de advert, in ons vorig nummer), belooft inderdaad zeer schoon te zullen zijn, en wanneer het weder wat medewerkt zal het zeker niet aan bezoekers ontbreken. Bij gelegenheid van de prijsuitdeeling op Donderdag a. s. zal er tevens eene harddraverij plaats hebben. Te Noordwijk aan Zee zijn in de vorige week 223 baden gebruikt. De prins van Oranje heeft Zaterdag 11. aan Den Helder gedejeuneerd op het stoomfregat Adolf hertog van Nasssau en is daarna met het ramtorenschip uitge stoomd om een exercitie-tochtje te maken in het Marsdiep en op de reede. Gisterenmiddag is ruim vier uren te 'sHage aan gekomen, de Japansche prins Mumo-Taju, broeder van den Taikoen, met een gevolg van ongeveer 30 hoogge plaatste personen. Eergisteren zijn te Rotterdam door de cholera aangetast 8daaraan overleden 8gisteren aangetast 3 overleden 2 personen. Men verzekert dat er reeds postzegels van 1 cent voor drukwerken in bewerking zijn. -De vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeftgelijk vroeger is aangekondigdin de vorige week te Haarlem hare algem. vergadering gehouden entevens gedachtenis gevierd van haar 25jarig bestaan. De feestrede van Ds. Alb. van Toorenenbergen werd afgewisseld door liederen, uitgevoerd door Haarlems koraalvereenigingter wijl in de Groote Kerk een keurig orgelconcert werd ge geven. De Vondelsfeesten te Amsterdam zijn uitgeste!;! tot 17, 18 en 19 October. Het schijnt dat bet bericht omtrent de staking der werken van het Noordzee-Kanaal niet volkomen juist was. Alleen zijn de werkzaamheden verminderd en wordt er eenig werkvolk afgedankt, zooals men uit Velzen meldt. Toch vreest men dat dit het begin is van het eindeeu vermoedt men dat het verschil met de regeering slechts een voorwendsel iswaarachter de aannemers zich ver schuilen. De commissie te Utrecht tot het zenden van werk lieden naar de tentoonstelling te Parijs heeft verslag ge geven van hare bemoeiingen. De commissie had eene som van f708 ontvangen, waardoor zij in de gelegenheid was geweest 12 knappe werklieden naar Parijs te zenden. Sedert Zaterdag heerscht er spanning onder de fa briekarbeiders te Enschedé wegens de oprichting van een ziekenfonds door hunne patronen. De opgewondenheid was gisteren nog zeer groot. Allerlei autoriteiten benevens een detachement huzaren uit Deventer bevinden zich in de stad. Het is bij proclamatie verboden, zich met meer dan tien personen te gelijk op éen punt der straat te be vinden. De jaarlijksche vergadering der afgevaardigden van de Waalsche kerken in Nederland is Donderdag 11. te 's-Hertogenbosch geopend door den Amsterdamschen predikant Mounier. Er waren 35 afgevaardigden tegen woordig. De beraadslagingen zullen waarschijnlijk morgen gesloten worden. De gemeenteraad van Ylissingen zal den koning verzoeken, dat het koninklijk instituut voor de marine van Willemsoord naar die stad moge worden verplaatst. Z. M. heeft tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting van 186768 benoemd den heer Mr. J. A. Philipse; aan H. Bauer, gewez. opz. van den vvaterst. 2de kl. te Apeldoorn, ver leend een pens. van ƒ529 'sjaars; benoemd: J. Schooling tot Nederl. vice-cons te Frankfort a/M.; tot plaatsv. kantonr. te Groeulo G. E. H. ter Braak, not. te Eibergen; tot griff. bij het kantong. te Meerssen Mr. F. H. A. Bauduin advoc. te Maastricht; tot kantonr. te Bergeu-op-Zoorn Mr. S. T. A. van der Heyden, thans griff. te Oudenbosch, en H. W. Plencker eerv. outsl. als griff. bij het kautonger. te Helmond. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 63°, des avonds te 8 uren 54°, e 10 uren 52°. Zondag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 56°,'s middags te 12 uren 63°, Wind: N. W., te 4 uren 60°, 's namiddags te 5 uren 58°, 's avonds te 8 oren 54°, te 10 uren 54°. Maandag morgen te 5 ureu 55°, te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 59°, te 4 uren 57°. B i T E N L A N D. Pruisen. De Deenschgezinden te Flensburg onder.teekenen een protest tegen het parlement. De rijksdag heeft in zijne gehouden zitting 127 verkiezingen geldig verklaard. De minister van oorlog, generaal Von Roonis van zijne verlof reis teruggekeerd. Yolgens de //Zeidl. Cori;." is definitief besloten, dat de Keur-Hessische staatsschat, het zoogenaamde bloedgeld, besteed zal worden ten behoeve der provincie Keur-Hessen. De krijgsmacht van den Noord-Duitschen bond (met inbegrip van het groothertogdom Hessen) is als volgt troepen te velde 11,950 officieren497,573 soldaten152,428 paarden, 1284 stukken geschut, 12,873 voertuigen; reserve 4477 officieren, 188,004 soldaten, 22,955 paarden, 220 stukken geschut; vestingtroepen 4066 officieren, 143,146 manschappen, 2331 paarden en de andere militaire corpsen 472 officieren, 5760 manschappen en 1200 paarden. Bij de eerste mobielmaking bestaat het leger uit 20,965 officieren, 834,483 soldaten, 178,914 paarden, 1504 stukken geschut. Deze cijfers kunnen nog versterkt worden met 1688 offi cieren, 57,658 manschappen, 30,141 paarden en ongeveer 150 stukken geschut. Het leger, wanneer het op voet van vrede is ingericht, bedraagt 270,000 man; de dienst tijd is drie jarende vier afdeelingen der reserve bedragen gezamenlijk minstens 288,000 man, welk cijfer nog ver sterkt kan worden met 315,000 man der landweer, zoo dat het totaal van het leger, met inbegrip van het staande leger van 300,000 man, 903,000 man is. Hierbij komen nog de manschappen der drie Znid-Duitsche staten (Beieren, Wurtemburg en Baden) die met Pruisen een of- en desensief verbond hebben aangegaan, en aan troe-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2