N°. 2380. Zaterdag A0. 1867. September. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochteud te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.. 'snam. te 2 u.; van Arasterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nienwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en TJitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84;van de HypOth. en het Kadaster van 9—4. LGIIISOII tj DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers 0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12". Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra 10 u. 17 in.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 n. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 na.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 n. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft thans een woord gericht aan alle voorstanders van eene af schaffing der zegelbelasting op de dagbladen. Wij voldoen gaarne aan het verzoek om deze regels in onze kolommen op te nemen Nog altijd bestaat in Nederland, ondanks zoo menigen kracbtigen aanval daartegen gericht, eene Zegelbelas ting op de Dagbladen, als een overblijfsel uit tijden van bekrompenheid en politieke onkunde. Toch vertrouwen wij dat de Nederlandsche Dagbladpers bevrijd zal worden van dien drukkenden last; want meermalen reeds bleken er velen te zijn in den lande, die met ons begrijpen, dat het toch eindelijk eens tijd wordt krachtige maatregelen te nemenom in dien toestand verandering te brengen. Samenwerking zij daartoe het middel. Hoeveel i3 er niet door baar op ieder gebied in onze eeuw tot stand gebracht Wat de slagen van enkelen, éen voor een toegebracht, heeft verduurd, zal wijken voor den aandrang van ver- eenigde krachten. Dat was de gedachte, die leidde tot de oprichting van het Anti-Dagbladze gel-Ver b ond dat nu zijne statuten dezer dagen door den Koning zijn goedgekeurd zich tot U richt om uwe medewerking in te roepen. Vraagt gijwat wij verlangen Wij willen dat eene wet ten spoedigste de afschaffing van het Dagbladzegel uitsprekede algeheele afschaffing en op eenmaal. Wij willen haar zonder equivalent in dien zin, dat zij niet afhankelijk worde gemaakt van de keuze der belastingdie het Dagbladzegel vervangen zal. De on dervinding toch heeft geleerd, dat de vraag zoo eenvou dig mogelijk aan de Vertegenwoordiging moet worden ge steld, opdat niet ieder voorstel tot afschaffing, dat aan haar oordeel wordt onderworpen, afstuite op redenen aan de zaak zelve vreemd. Van de afschaffing verwachten wij verbetering van het gehalte onzer dagbladente gelijk met eene aanzienlijke prijs vermindering die verspreiding in ruimeren kring ten ge volge moeten hebben. Wij verwachten hiervan opwekking van de, helaas, in ons land zoo hoogst geringe belang stelling in de publieke zaak, waardoor alleen onze consti- tutionneele staatsinstellingen zich kunnen ontwikkelen. Wij verwachten eindelijk, dat dan eerst in ons land de dag bladpers aan volksbeschaving en volksverlichting bevor derlijk zal zijnen daarmede het edelste deel harer roeping vervullen. Gij die dit alles met ons wilt, treedt toe tot een ver bond dat als eerste artikel in zijne statuten schrijft: het doel der Vereeniging is de bevordering der af schaffing van het dagbladzegel. Tegenover ons staan zij, die in onzen tijd misplaatsft de vrees voor vrijheid op het gebied der gedachte uit vroegere eeuwen hebben overgeërfdzijdie iedere ver betering te gering achten voor hunne hooge inzichtendie liever willen klagen over den achterlijken toestand onzer journalistiek dan de hand leenen tot verbetering; en ein delijk die velen in ons landdie tot schade der publieke zaak onverschillig blijven voor alles wat niet ligt binnen den kring hunner bijzondere belangen. Hen allen te win nen of te bestrijdenis de taak van ons verbond. Daartoe zal het volgens het tweede artikel zijner sta tuten, bijeenkomsten houden en geschriften uitgeven, in het belang der afschaffing invloed trachten uit te oefenen hij verkiezingen, gebruik maken van het recht van petitie en daartoe opwekken, en eindelijk niets onbeproefd laten om de overtuiging van de noodzakelijkheid der afschaffing te doen leven bij het Nederlandsche volk. Gij allen, voorstanders van de afschaffing van het Dag bladzegel in Nederland, wat baat het dat gij velen zijt, zoo gij uwe wenschen niet kenbaar maakt bij de Kegeering en de Vertegenwoordiging? Vat de gelegenheid aan die u daartoe thans geopend wordt en versterkt onze gelede ren! Een wetsontwerp, dat aan onze wenschen voldoet, zul len wij ondersteunen, onverschillig van wien het ook kome maar niet minder zullen wij, waar het belang der zaak dit vordert, strijd voeren tegen eiken minister van finan ciën, die zulk een ontwerp niet voordraagt en verdedigt, en tegen elk kamerlid dat niet medewerkt om het tot wet te verheffenwant de verbetering onzer dagbladen, en daardoor de opwekking van ons politiek levenmoet ten grondslag liggen aan alle volgende deugdelijke hervormin gen op staatkundig gebied. Geene bestrijding zal ons terug doen deinzen, geen te genspoed zal ons ontmoedigen. Wij zullen niet rusten voor dat het Dagblad zegel zal afgeschaft zijn! Het Hoofdbestuur. Elk lid draagt jaarlijks ƒ2.50 bij, f jw«*

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1