23*2 <1. Vrijdag A°. 18(>7. 13 September LEIDSCU AGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nominers0.05. Deze Courant wordt dadelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.121*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar "s-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te S n. 30 m; 10 u. 17 in.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m 6 u. 9 m.; 8 n. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 n. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 n. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 n. 45 m.; 9 u. 56 cu Stoomboot Volharding van Leiden (Haveu) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u, overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag uam. te 2 30 in. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leideu naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 ra. en 1 u. 45 in. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 in overige dagen 10 n. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dageu te 5 u., 's nam. te 2 u.; vau Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochteud te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 nZondags buit.en dienst. Postbuslielltingen(Lakenhal, Katoen fabriek eu Nienwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 tn. en op Zondag 10 u. 55 ui. en 3 n. 35 tn. O.-I. Laildpost. 9, 16 eu 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatst.en van elke maand. Rijkstelegraaf vau 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorweg tele graaf van S n. 'sin. tut 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag eu Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags vau 111. Plaatselijke Secre tarie, vau 10 4 Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- eu Uitg. Rechten en Acciuizen van 9—1 en van 46 urenvan 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag vau 9—2; van 2egal sa Registratie vau 8—4van da Hypoth.. en het Kadaster van 9—4. Wij leven in eene eeuw van congressen. Wat al staat kundige congressen zijn er gehouden sedert de groote di plomaten van Europa in 1814 en 1815 te Weenen ver gaderden Maar het is niet gebleven bij politieke congressen godgeleerden, artsen, landbouwers, ambachtslieden enz. enz. hebben het voorbeeld der staatslieden gevolgd. Men hoort thans van katholieke en protestantschevan letter en oudheidkundigevan oorlogs- en vredes-, van ckolera- eu veepestcongressen. Jaarlijks trekken heele zwermen van mannendie tot onderscheidene natiënja tot verschillende rassen en werelddeelen behooren en allerlei talen spreken, naar, deze of' gene groote stad om daar te beraadslagen over atgemeene maatschappelijke belangen en groote volksram pen over de kerk en het onderwijs, over staathuishoudkunde en industrie en nog ontelbare andere onderwerpen. Sommigen halen hunne schouders op over deze dwaasheid. Wij stemmen gaarne toe dat de hedendaagsche congressen ook eene be lachelijke zijde hebben, en wij verwachten van deze sa menkomsten noch den vrede der volken, noch de eenheid der geloovigennoch het licht der wetenschappennoch de oplossing der groote vraagstukken van dezen tijd. We erkennen dat een aanzienlijk gedeelte der leden van zoo vele congressen minder gedreven wordt door belangstelling dan door ijdelheid en nieuwsgierigheid. Wij Nederlanders vooral genieten zoo schaars de eer van in het buitenland gewaardeerd te worden, dat we ons wel eens willen doen op een buitenlandsch congres, of de voldoening smaken van beroemde mannen uit alle oorden der beschaafde wereld in onze hoofdstad te vereenigen. Doch al dragen die bijeenkomsten geene kostbare vruchten, al leveren ze weinig praktische resultatenal oefenen ze geen dadelijken invloed uit op den gang van zaken, wij zouden toch niet wenschen dat ze afgeschaft werden. Dat zij die bij de meest beschaafde natiën zich een naam hebben verworven door hunne verdienstenelkander op internationale con gressen van aangezicht tot aangezicht leeren kennen en van gedachten wisselen, achten wij reeds van groot ge wicht. Du choc des opinions jaillit la vérité. Bij alle vol ken doet zich meer en meer de behoefte gevoelen aan sa menwerking. Het nationaal egoisme begint plaats te maken voor wederkeerige waardeering. De overtuiging wint veld, dat de natiën eene andere roeping te vervullen hebben dan elkander te haten en eiken duimbreed gronds te be twisten dat alleen eendracht macht maaktwaar het de bevordering geldt van de waarachtige belangen der men- schelijke samenleving. Onder de belangrijke congressen, die in dit jaar reeds gehouden zijnmag wel dat van veeartsen te Zurich ge noemd worden. Het is reeds het derde van dien aard want men zal zich misschien herinneren dat het eerste in 1863 te Hamburg, het tweede in 1865 te Weenen plaats had. De veeziekte, die sedert de laatste jaren in zoovele streken van ons werelddeel had gewoedgaf aan deze samenkomst eene bijzondere beteekenis. Bijna alle staten fc> gelden willen van Europa waren er vertegenwoordigd. Nederland zond er Dr. H. van Capelle, referendaris aan het ministerie van binnenl zaken, en de lieeren P. H. J. Wellenbergh en Th. A. Snellen heen. Zeer belangrijke punten waren aan de orde gesteld. Men zou spreken over de veepest eu de ervaringen welke men dienaangaande in de laatste jaren had opgedaanover de longziekteover de wijze waarop men 't best geslacht vee zou kuuuen inspecteereuover het onderricht in de veeartsenijkunde; over de meest doelmatige organisatie van de veeartsenijkunde door den staat. Aan dit congresdat van den 2den tot den 8sten dezer plaats had, hebben ongeveer 200 leden deelgenomen. Ons bestek laat niet toe een uitvoerig verslag te geven van het verhandelde iu de verschillende zittingen. Wij mogen dit zeker van een der Nederlandsche vertegenwoor digers te gemoet zien. Wij zullen slechts een paar punten aanstippen. Het comité voor de organisatie van de veeart senijkunde heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de veeart senijkunde als een zelfstandig gedeelte van de geneeskunst bij de wet geregeld moest worden. Alleen zij moeten deze tak van geneeskunst kunnen uitoefenen, die aan eene openbare inrichting hierin onderwijs hebben ontvangen en behoorlijk geëxamineerd zijn. Wat aangaat het onderwijs in deze wetenschapde commissie die zich hiermede be zig hield was van oordeel, dat de toekomstige veearts voor eerst eene goede elementaire opleiding ontvangen moest hebben, aan een gymnasium bijv.; dat minstens drie jaren vereischt werden voor de studie van dit vakdat veeartsen gevormd zouden moeten worden aan een schooldie ge heel op zich zelf kon staan of aan eene universiteit ver bonden kon zijn. Men achtte echter het benoemen van een enkel hoogleeraar aan eene universiteit, speciaal voor de veeartsenijkunde, onvoldoende.' Aan de veepest waren de eerste zittingen gewijd. Men was het er over eens, dat het eenige middel om deze ziekte te stuiten be stond in het afmaken. Men achtte het wenschelijk dat het Russisch gouvernementin het belang van Rusland zelf en voor geheel Europa, eene commissie van bevoegde per sonen zou benoementeu einde de plaats op te sporen van waar deze ziekte afkomstig is. Ook werd een voorstel van den heer Snellen aangenomen, strekkende om de ver schillende gouvernementen van Westelijk Europa uittenoo- digen tot het sluiten van eene gelijke conventie als te Mannheim tusschen BadenBeijerenHessen en Wurtemberg gesloten werd. Dat de stad Zurich het bij deze gelegenheid aan feeste lijkheden niet heeft laten ontbreken, spreekt wel van zelf. \Vij zullen ze echter niet vermelden. Alleen deelen we mede, dat aan den grooten feestmaaltijd op Donderdag'***""**' 11. de heer Snellen een welsprekende toast heeft ingesteld iu de Nederlandsche taal op Zwitserland's en Ehropa's (v vrijheid, terwijl de heer Van Capelle een dronk, aan de Zwitsersehe vrouwen. ,,»WA- ,.xy-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1