N°. 2328. Donderdag A°. 1867. 12 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.« overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.t 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Leidsche belangen. Burgemeester en wethouders hebben aan heeren fabri kanten binnen deze gemeente de volgende circulaire doen toekomen Bij het zich weder vertoonen van de cholera asiatica in onderscheidene gemeenten dezer provincie, achten wij het noodig al die maatregelen te nemen, welke kunnen strek ken om hare uitbreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. Naar het algemeen gevoelen zijn als zoodanig bijzonder aan te bevelen de maatregelen waarbij men zich ten doel stelt groote verzamelingen van menschen, en vooral alle gelegenheden tot uitspatting bij de lagere volksklasse weg te nemen. Onder deze mag de zoogenaamde pinkjesdag, die op Maandag den 16 dezer invalt, wel geteld worden. Ligt het buiten de macht van het gemeentebestuur hierin eenige bevelen te gevenhet beweegt zich binnen de gren zen zijner bevoegdheid, wanneer het hen uitnoodigt, die de middelen in handen hebben, om er toe mede te werken, in deze het zoo gewenschte doel te bereiken. Als zoodanig nemen burgemeester en wethouders de vrijheid, beleefde lijk doch met den meesten aandrang, alle fabrikanten te verzoeken, op dien dag hunne fabrieken noch geheel noch gedeeltelijk te doen stilstaan en zoo mogelijk, zulks gera den oordeelende, de aandacht hunner werklieden op het gevaarlijke bij soortgelijke vreugdedagen in de tegenwoor dige omstandigheden te wijzenwaardoor wellicht ook hier eene ziekte zich zoude kunnen verspreiden, waarvan wij tot op heden nog gelukkig bevrijd zijn gebleven. Het Pruisisch gouvernement heeft een eenvoudig mid del bedacht om zich bij de verkiezingen in Sleeswijk van die stijfhoofdige Deenschc afgevaardigden te ontslaan, die dat artikel uit het verdrag van Praag maar niet kunnen vergeten. Men heeft de verdeeling der kiesdistricten zoo geregeld, dat de Denen, althans te Flensburg, nooit de meerderheid konden krijgen. De Deensche candidaat Ahl- manen heeft dus ook voor den Duitschen candidaat Kram de vlag moeten strijken. Dit middel is inderdaad zeer aan te bevelen, ook al heeft men niet met Denen en Duitschers te doen, en het is inderdaad te verwonderen dat nog niemand op het denkbeeld gekomen is om het in praktijk te brengen, waar men bijv. ergens liberale vertegenwoordigers uit de volksvertegenwoordiging zou willen weren. Wanneer een of ander gouvernement het onze natuurlijk niet soms noodig mocht achten eene Kamer te ontbinden, ten einde op die wijze eenige lastige opposanten te ecartee- ren, dan durven wij wel aanraden om van dit middel tevens eens de proef te nemen. De Nederduitsche Bond te Dendermonde heeft onlangs een liederen-prijskamp uitgeschrevenmet het doel om den niet zeer grooten schat van Nederlandsche volksliederen met enkele te vermeerderen, die om vorm en inhoud zou den verdienen algemeen bekend gemaakt te worden. Er zijn niet minder dan 45 werkmansliederen44 vredeliederen en 57 vaderlandsche liederen ingekomen, waaronder ook eenige van Noord-Nederlandsche dichters, waarvan er twee be kroond zijn geworden. De jury bestond uit de heeren: Ducaju (de vader), voorzitter; Delcroix, chef de bureau bij het ministerie van binnenlandsche zakenPierre Benoit, directeur van het conservatoire te Antwerpen; Mr. Julius Yuylsteke, letterkundige; Emil Ducaju inspecteur van het onderwijs, en de dichters: Nolet de Brauwere van Stee land, Emanuel Hiel en Frans de Cort. Wij willen de vier bekroonde liederen, zooals zij in de Gazette van Dendermonde voorkomen, achtereenvolgens mededeelen HEUR1IAA D I. //De handen uit de mouwen" Zij makkersonze leus. Wie op zich zelf vertrouwen Doen wis de be3te keus. Bij vred' of oorlog, warmt' of kou, Klink' 't luidehanden uit de mouw II. De handen uit de mouwen Of d' elboog komt er door En met jou huis te hou'en Daar dankt een ieder voor. Dus zoek j' een knappe, flinke vrouw, Pas opde handen uit de mouw III. De handen uit de mouwen! Zie 't vogeltje en zijn nest: Wie zelf zijn huis wil bouwen Die bouwt het zeker't best. En 't knappend vuurtje in eigen schouw Yertelt van //handen uit de mouw." IV. Geen //handen uit de mouwen" Geeft handen in het haar; En 't kwaad zich zelf gebrouwen Drukt, weet-ge, dubbel zwaar. Wij passen voor te laat berouw, Dus makkers! handen uit de mouw! Utrecht. Mr. J. N. YAN HALL. BINNENLAND. LEIDEN, 11 September. De muziek van de grenadiers en jagers te 's-Hage LGIDSGH DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12». Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. H' V- v

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1