kunstenaanwijzing van een uitgekomen geschrifthetwelk eene onderscheiding waardig gekeurd wordt; beraadslaging op welke andere wijze, dan door het uitschrijven van prijs vragen, de Maatschappij de beoefening en den bloei der fraaie kunsten en wetenschappen zal trachten te bevorde ren, en andere meer. Op de in 1866 uitgeschreven prijs vraag //Als proeve van proza: Jakob Geel," is geen ant woord ingekomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 113 tot 125 volwassen personen en van 57 tot 72 kinderen. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Bijn- zicht bedraagt deze week 1251. Men schrijft ons uit Boskoop: Tot dusverre is hier geen enkel cholera geval geweest, de gezondheidstoestand is zeer gunstig. Ook in de kweekerijen gaat alles naar wensch. Door Z. M. is bepaald, dat de kwartiermeesters bij het leger, wanneer zij den rang van majoor bekleeden, het traktement zullen genieten van f 2200 'sjaars. Door Z. M. is aan de kommandanten in de stellingen der genie vrijstelling van briefport verleend, onder de ge wone bepalingen omtrent eigenhandig //contreseing" doch met bevoegdheid tot; het bezigen van gesloten omslagen voor de briefwisseling welke over dienstzaken gevoerd wordt. Omtrent het bezoek van H. M. de koningin aan het cholera-hospitaal te Eo t ter dam vermeldt de N. Bott. Cour. nog de volgende bijzonderheden: Memand was op het bezoek van H. M. verdacht en het wekte eerst eenige verwondering; doch nauwelijks sloegen de rijtuigen den hoek om naar de afgelegen buurt in de Baan, alwaar ge noemd gebouw staat, of het was duidelijk merkbaar dat eene blijde verrassing zich van de gemoederen meester maakte en eene algemeene geestdrift te weeg bracht. Een niet minder gunstigen indruk maakte het bezoek op de in het gebouw aanwezige lijders. Terwijl H. M. in de zaal waar de ergst aangetaste cholera-zieken zich bevonden evenals in de andere lokalen, hen menig hartelijk woord van troost en opbeuring toevoegde en zich met sommigen hunner eene poos op de minzaamste wijze onderhieldvroeg H. M. tevens naar eenige bijzonderheden omtrent de maatregelen, die daar ter stede tegen de verspreiding der ziekte worden genomen. Met blijkbare belangstelling nam H. M. kennis van hetgeen haar dienaangaande, zoowel als meer bepaaldelijk omtrent deze speciale instelling werd medegedeeldzonder evenwel daarbij in het minst hare aandacht af te trekken van de ongelukkigen, bij wier veege sponde zij met eene echt gemoedelijke bezorgdheid verwijlde en de kenmerkenof de gevolgenvan den voor menigeen zoo korten strijd tusschen dood en redding gadesloeg. Na vervolgens hare bijzondere tevredenheid te hebben betuigd over de zeer doelmatige inrichting en over de goede orde lijke wijze van verpleging, die zij hier had opgemerkt, nam H. M. aldaar afscheid en werd op den terugweg met luiden bijval begroet door de toegestroomde volksmenigte, wier herhaald gejuich meer dan voldoende was om te doen blijken, welk een hooge waarde aan deze vorstelijke be langstelling in het lot der lijdenden werd gehecht. Ofschoon blijkbaar aangedaan en geheel onder den indruk van het verblijf der sinarte, kon de vorstin evenwel niet nalaten deze uitdrukking van sympathie telkens met een minzamen groet te beantwoorden. Daarna heeft H. M. nog een be zoek gebracht aan het Ziekenhuis op de Coolsingel. Te Botterdam zijn gisteren door de cholera aan getast 8, daaraan overleden 7 personen. Te Zaandam bepaalde het aantal aangetasten en dat der overledenen zich eergisteren op 2 personen. Yoor de hoogere burgerschool te Botterdam wa ren 57 nieuwe leerlingen ingeschreven; 50 hebben zich aan het gevorderd examen onderworpen, en daarvan zijn 42 toegelaten. De minister van oorlog, daartoe door Zijne Majes teit gemachtigd, heeft goedgevonden te bepalen, dat het samenkomen der miliciens-verlofgangers van de lichting van 1863, waartoe deze tegen den 20sten September a. s. zijn opgeroepen, niet zal plaats hebben. De heer Mr. L. graaf van Heiden Beinesteinnieuw benoemd commissaris des konings in de provincie Gronin gen, heeft in handen van Z. M. den koning den gevor derden ambtseed afgelegd. Op verzoek van het dagelijksch bestuur van Schie dam heeft de raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij de geheele dubbele spoor baan voor het station aldaar, die een zandpad was, van eene klinkerbestrating met hardsteenen banden voorzien. Ook moet de raad beloofd hebben, dat de wachtkamer der eerste en tweede klasse aldaar met een tapijt belegd zal worden. De vorderingen, welke in den laatsten tijd aan de spoorwegwerken bij 's-Hertogenbosch zijn gemaakt, wekken ieders verwondering. Het hulpspoor ligt reeds tot aan de rivier de Dieze voorbij die stad. Van daar is de derde locomotief Thorbeeke" bezig om het grint met tal van wagens te vervoeren naar het gedeelte te Boxtel-Vught dat zijne voltooiing nadert en, naar men verhaalt, tegen 1 Dec. voor het publiek geopend zal kunnen worden. Onop houdelijk voeren de beiae^andere locomotieven nog zand aan uit de Cromvoirtsche heidedie onuitputtelijk schijnt te zijndaarmede hoopt men de werken weldra tot die hoogte te krijgen, dat het winterwater gerust kan worden afge wacht. Men schrijft uit Moergestel, dd. 4 Sept. "Wij zijn door de aanhoudende droogte in deze omstreken zeer met rupsen geplaagd; met millioenen kruipen zij over het veld en knagen al de spurrie en knollen af; zoodra zij een veld afgevreten hebben, trekken zij met groote massa's weder naar andere velden en vernietigen zoodoende al het voeder voor het vee. Menige boer heeft gruppels rondom de akkers gegraven, doch door de menigte helpt dit ook al niet. Men hoopt hier op regen, die eene weldaad zou zijn tot vernietiging van die plaag. De boekweit is hier binnen en voldoet buitengewoon, ^zoowel in qualiteit als quantiteit; de bunder levert van 30 tot 36 Ned. mudden; het wicht is van 75 tot 80 kilo per mud. De haver wordt gemaaid en voldoet mede buitengewoon. De aardappelen- ziekte is tot stilstand gekomen, en de opbrengst van dit product zal ook nog al medevallen. De rogge valt wel te gen maar alles dooreen genomenis het een buitengewoon goed jaar voor de boeren. De Engelsche mail uit Oost-IndiëChina en Australië met berichten uit Batavia tot 1 Augustus, is den 4den dezer te Alexandrië aangekomen en wordt den lOden dezer te Marseille verwacht. BUITENLAND. Het correctioneel gerechtshof te Brussel heeft Lucien Préat, brievenbesteller aldaar, tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, wegens het afscheuren van poststem pels op brieven en pakketten. Dit werd door het gerechtshof aangemerkt als ontvreemding van roerende goederendie hem in zijne functie waren toevertrouwd. Z. M. heeft den heer C. A. F. Struick eervol ontsl. uit zijne betrek king van commies-stempelaar bij het kantoor van waarborg en belasting voor gouden en zilveren werken te Rotterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 68°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 60°. Zaterdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 61°, 's middags te 12 uren 67°, te 4 uren 66°. Belgis. Sedert eenige dagen wordt te Mechelen weder het internationale congres van katholieken gehouden. De vergadering heeft een adres aan den paus gerichtom hem te danken voor de volharding waarmede hij strijd voert tegen de revolutie en zijne wereldlijke macht handhaaft. Men heeft er de wenschelijkheid besproken van het oprichten eener vereeniging //ter verdediging, aanmoediging en uit breiding der katholieke inrichtingen van onderwijs", en vele plannen beraamd //om meer ontwikkeling en vastheid te geven aan de katholieke dagbladpers". Ook de quaestie van den handenarbeid is besproken. Düitschland. Beeds eenige jaren eischt de overheid te Munchenzoo meldt de Abendpostbij de aangifte van overlijden van elk kind, dat in het eerste levensjaar sterft, een verslag, of het kind al dan niet door de moeder ge zoogd was. Uit de statistiek van 1865 en 1866 is geble ken, dat van de 100 overledenen 88 niet door demoeder gezoogd waren. Pruisen. In de tegenwoordigheid van den kroonprins, als plaatsvervanger van den koning, is Woensdag 11. te Keulen het 25jarig jubilé der Dombouw-vereeniging plech tig geopend met een Te-Deum in den Dom. Na den af loop der godsdienstoefening heeft de prins, antwoordende op eene korte rede van den voorzitter der bouw-vereeniging eene toespraak gehouden, aan het slot waarvan hij zich zeer populair heeft weten te maken door te herinneren aan den bekenden wensch, dat de Domkerk te Keulen eenmaal het zinnebeeld mocht worden van Duitschlands eenheid. In de laatste vijfentwintig jaren, zeide de prins, was èn het werk der Duitsehe eenheid, èn dat van den Dombouw een goed eind gevorderd, en het kwam er nu nog slechts op aan beide te voltooien. Oostenrijk. In het postkantoor te Weenen is in den nacht van 1 op 2 dezer een groote diefstal gepleegd; er zijn 5 geldverzendingen van het rijk ten bedrage van niet minder dan 20,000 en niet meer dan 80,000 flor. ontvreemd. Men is de daders nog niet op het spoor.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2