GYMNASIUM. Een telegraphisch bericht aan de Britsche legatie te I Konstantinopel meldtdat de Abyssinische gevangenen 1 door koning Theodorus ontslagen zijn, door tusschenkomst van den Armenischen bisschop Isaac. Het zal de vraag zijn of dit bericht zich zal bevestigen en zoodoende de geheele expeditie, waarover zooveel werd gepraat, onnoo- dig zal maken. De Nederl. gezant, baron Bentinck, is naar het vas teland vertrokken. De te New-York gevestigde correspondent van de Times beschuldigt den heer Middleton, Britsch zaakgelas tigde in de hoofdstad Mexico, van op schandelijke wijze alles verzuimd te hebben wat wellicht zou hebben kunnen strekken om het leven van keizer Maximiliaan te redden. De aanklacht van den correspondent luidt zoo stellig, en wordt ook door de ministerieele Globe van zooveel ge wicht geachtdat men niet verwonderd zou zijnindien de heer Middleton ter verantwoording geroepen werd. Yolgens de Times zal er in navolging van de werk- liedenvereenigingen spoedig eene predikantenvereeniging ontstaan, waaruit zal voortspruiten, dat men weigeren zal te prediken, tenzij men aan de vele grieven te ge- moet kome. Beeds is met dat doel eene meeting te Lon den belegd, waarin in scherpe bewoordingen gewezen werd op het onzekere der positie van de predikanten, de on rechtvaardigheid bij de promotiën ten opzichte van kerke lijke betrekkingen, het heerschende nepotisme, de slechte bezoldiging zoodat met weinige uitzonderingenpre dikant zijn en honger lijden schier synoniem zijn" en nog een legio andere grievenwaarmede men de noodza kelijkheid van verandering betoogd heelt. OFFICIEELE BERICHTEN. Bevallen: R. van der Reek, geb. HouwelingZ. G. A. Voo- ren, geb. Hunting, Z. E. Midderham, geb. Carree, D. E. Lek, geb. Kramers, D. C. Fluks, geb. Soer, Z. A. E. Tuckermann, geb. Boelen, Z. E. Yerstraaten, geb. Wakka, D. J. Klaverwijden geb. De Bruin, Z. J. M. Zaalberg, geb. Van Hooidonk, Z. M. Slok, geb. Le Feber, P. B. Regeer, geb. Van HasselZ. J. Pel, geb. Key, D. J. Cavé, geb. Hierick, Z. M. van den Heuvel, geb. Panhuizen, D. C. J. van Velzengeb. Stangerop, D. J. Eggink, geb. Van Oosten, D. A. Staffleugeb. Van Ark, Z. Gehuwd: E. P. Caron wedr. en A. P. Randoe jd. D. Piena jm. en J. H. van Duuren jd. J. Petiet jm. en E. Bourgeois jd. A. Spek jm. en S. de Koning jd. J. de Vos jm. en S. de Bruin jd. J. J. Kanbier jm. en J. de Boer jd. A. D. de Kier wedr. en E. Groe- neveld wed. L. Mojen wedr. en A. J. Korenhof jd. Overleden: T. Pols, wed. C. Kapteyn, 78 j. M. E. van der Meel D. 2 j. en 3 m. M. C. Ribot D. 4 m. D. C. Henssen Z. 2% m. N. Stouten D. 1% j. W. G. Koree Z. 1 in. J. P. Neuhaus W. 64 j. G. Vindrik 33 j. ADVERTËNTIEN. De jaarlijksche Promotie en Prijsuitdeeling onder de leerlingen van het GYMNASIUM zal gehouden wor den op Zaterdag den 7den September 1867, dea namid dags te twee uren in de Stads-Gehoorzaal. Tot de bijwoning dezer plechtigheid worden bij deze uit- genoodigd de Ouders en Betrekkingen der leerlingen en ieder voorstander van wetenschap en letterkundige bescha ving. Namens Curatoren, de Rector van 't Gymnasium W.H.D.SÜBINGAB, Zwitserland. Beeds is medegedeeld, dat de spoorweg over den Mont Cenis geopend is. Een treinbestaande uit eene locomotief en twee wagens, legde den afstand af, die het station van St.-Michel en Suza scheidt. De machine heeft vier horizontale wielen, en evenzoo zijn de wagens van dit aantal wielen voorzien, zoodat die wagens op een dubbel spoor loopen. Met eene stoomdrukking van 80 pond per duim bereikte men uit de diepe vallei, waarin St.-Denis gelegen is, het hoogste toppunt. De trein had eene zeer langzame vaart, 't geen uit voorzorg werd gedaan, aangezien de weg voor 't eerst bereden werd. Na 24 mijlen te hebben afgelegd had de trein eene hoogte bereikt van 2100 voet boven die, waarop St.-Michel gelegen is. Daarna gaat de weg zigzag's- gewijze naar beneden, in eene vallei van 2000 voet. De tocht werd in de volmaaktste orde afgelegd, terwijl de wei nige reizigersdie dezen tocht ondernamenoveral met de meeste toejuichingen en buitengewoon feestelijk werden ont vangen. Turkije. Het gerucht wil, dat de Porte afwijzend ge antwoord heeft op de laatste nota der buitenlandsche ge zanten aangaande de zaak der Candioten. Portugal. Eene rechtstreeksche spoorweg-verbinding tusschen twee der verst van elkander gelegen punten van het Europeesche vasteland is door den in het voorjaar van 1867 in het Pyreneesche schier-eiland geopenden Estrama- dura-spoorweg voltooid. Door den aanleg en de opening van dien weg bestaat er gemeenschap per spoor tusschen Lissabon en Petersburg, een afstand van 3940 Eng. mijlen, 6,339,765 Ned. ellen of meer dan 1200 uren gaans. Die weg begint alzoo aan de monden van de Taag en eindigt aan de ineen vloeiing van de Wolga en de Toka te Nichnei Novogorod, loopende over Madrid, Parijs, Brussel, Berlijn en Warschau. Een sneltrein, die 11 uren gaans per uur aflegt (de gewone gang van sneltreinen), zou dus dien weg in 110 uren of ruim 4l/2 dag afleggen en dus een reizi ger in dien korten tijd kunnen verplaatsen van de hoofd stad van Portugal naar het hart van Busland. Amerika. De laatste berichten, uit Mexico ontvangen, zijn gedagteekend 1 Aug. van Vera-Cruz. Naar men ver zekerde, bevond het stoffelijk overschot van keizer Maxi miliaan zich nog steeds in de kerk van Queretaro, wer- waarts het na het ter dood brengen van den keizer was overgebracht. Het lijk was gelegd in een met zink besla gen kist, maar ging spoedig tot ontbinding over daar het slecht was gebalsemd. Het stoffelijk overschot des keizers was nimmer aan den Pruisischen gezant afgestaan, en de Mexicaansche regeering had zich dienaangaande jegens niemand verbonden. Men was algemeen van gevoelen, dat de regeering zou wachten totdat de opgewondenheid, door de executie van den 19den Juni in het buitenland te weeg gebracht, zou zijn bedaard en dat diensvolgens alle gevaar zou zijn geweken, om een losgeld te vragen voor de overgave van het lijk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, ingevolge art. 203, laatste zinsnede, der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1868 op heden aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en in druk, tegen betaling der ko9ten, algemeen verkrijgbaar gesteld is. Leyden 3 September 1867. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde Patentbladen, over het dienstjaar 1867 en 1868, voor de eerste vier wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. Leyden, 3 September 1867. Burgerlijke stand van Leiden, van den 29sten Augustus tot en met den 4den September 1867. G. H. Engels, geb. Lucksn, Z. A. Sypestijn, geb. Schmitz, D. M. Koneman, geb. Goewinter, D. M. C. van der Leek, geb. Hons- beek, Z. C. M. Brittjjn, geb. Horree, Z. A. J. Kleynhansgeb. Van Poelgeest, Z. M. A. Wageraansgeb. Van der Horst, D. P. A. Hillenaar, geb. De Haas, D. C. C. Scherius, geb. Nagel, Z. J. J. Meerburg, geb. Timmermans, D. W. F. Dee, geb. Kort, D. H. E. J. Krieger, geb. Schmitz, Z. C. van Velzen, geb. De Jong, Z. A. van Leeuwen, geb. Bazel, Z. E. van Tongeren, geb. Gijs man, Z. A. Briescot, geb. Meurs, 1). C. E. Prins, geb. Van der Kop, Z. M. Briejergeb. Van der Spree, D. C. H. van Meteren, geb. Heen, Z. J. M. Oudshoorn, geb. Schretlen, D. E. E. de Wit, geb. Ditjes, D. GEMENGDE BERICHTEN. In den Arbeitgeber" leest men het volgende ten aanzien van de denkbeelden onzer voorouders aangaande de opvoeding der vrouwen Nog in 1772 verklaarde zekere schoolmeester: Wat de maagdekens aangaatvoor haar is de kunst van schrijven slechts het middel tot on gebondenheidwant zij doen dan niets dan minnebrieven schrijven." Zelfs Justus Möser verklaarde, dat, als hij iemand uit de volksklasse was, hij nooit eene vrouw zou willen trouwen die lezen en schrijven konEn de oude Frits zeide te ZedlitzHet is meer dan genoeg als onze boerenvrouwen de beginselen van lezen en schrijven kennen. We ten zij te veel, dan verlaten ze haar werk en loopen naar de steden." Dezer dagen vertoefden twee Engelschen te Parijs in een hotel, natuur lijk tentoonstelling-bezoekers; de eene ging uit, terwijl de andere nog wat langer bleef. Terwijl de vertrekkende den sleutel aan den concierge geeft, zegt hijJ'ai laissé le fou dans le salonne laissez pas sortir". Toen nu de tweede naar beneden wilde gaan, werd hij door den bediende met geweld tegengehouden; zelfs werd er in overweging genomen om eene meid naar een krankzinnigen-gesticht te zenden om assistentie. Zoo ziet men, dat er onderscheid is tusschen fou" en feu" en dat go out" (uitgaan) niet altijd kan vertaald worden door sortir." Les Mondes verhaalt eene vreemde geschiedenis. Een zekere dokter, Marina genaamd, heeft eene nieuwe methode uitgedacht, om lijken voor het bederf te bewaren. Hij heeft die methode toegepast op het lijk van een zekeren letterkundige, die op 17 Februari jl. wae overleden. Den 17 Juni is dat lijk opgegraven en zoo wel bewaard, zoo gelijk aan een levende bevonden, dat het aangekleed, in een photographisch atelier ge plaatst en gephotografeerd is.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3