BONENLAND. BUITENLAND. teeken van de bewustheid harer verplichting aan de maat schappij, die zij wederkeerig aan zich wenscht te ver plichten. LEIDEN, 5 September. Het ongeluk, dat in de stoomweverij van de heeren De Heijder en Comp. alhier heeft plaats gehad door het springen van den loogketel, is eene zaak van gerechtelijk onderzoek geworden, daar het twee menschenlevens heeft gekost. De justitie heeft het onderzoek naar de oorzaken van het springen van den ketel opgedragen aan Prof. P. L. Bijke en den heer Van Heukelomdie als deskundigen zul len moeten opsporen of er al dan niet verzuim of achte loosheid heeft plaats gehad. In de plaats van den heer J. H. T. de Vogel is tot hulpprediker bij de "Waalsch Herv. gemeente alhier door den kerkeraad dier gemeente benoemd de heer A. G. van Hamel, proponent bij de commissie voor de zaken der "Waalsche kerken. Gisteren werd, ook in onze stad, de 27ste verjaar dag van Z. K. H. den prins van Oranje, op de gebruike lijke wijze, door het uitsteken van vlaggen, het bespelen van het carillon en het houden eener parade gevierd. In de residentie had er des morgens groote receptie plaats, waarop de prins gelukwenschen met zijn feestdag ontving. Des namiddags was er groot diner ten hove. De parade van het garnizoen en het korps scherpschutters, te 's-Hage gehouden, had een buitengewonen toevloed van belang stellenden uitgelokt, aanzienlijk versterkt door de Noord-Hol landers, die met den goedkoopen volkstrein van Den Helder, Nieuwediep en Alkmaar naar de residentie waren gekomen. De parade werd gekommandeerd door den kolonel-komman- dant van het reg. gren. en jag. Mac Leod en, bij afwezigheid van den generaal-majoor Van Wickevoort Crommelin, ge ïnspecteerd door den kolonel van het reg. huzarenbaron Van Dedem. De troepen werden voorafgegaan door het korps scherpschuttersonder kommando van den baron Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg van Bergambacht. Maandag-avond te halfzes heeft Z. M. de koning Z. Exc. den kommandeur Caratti di Cantagno, buitengew. gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Italië, ten gehoore ontvangen. Tot apotheker van het gasthuis te Dordrecht is den 27sten Aug. 11. door den gemeenteraad aldaar benoemd de heer I. J. H. Smeenk. De tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouwdie in deze maand te Botterdam moest plaats hebbenzal geen voortgang hebben. Gisteren zijn te Botterdam door de cholera aan getast 19, daaraan overleden 7 personen. Maandag-avond heeft in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de plechtige uitreiking plaats gehad der medailles aan de bekroonden op de bloemententoonstelling, in April aldaar gehouden. Het volksconcert en het vuur werk bij die gelegenheid gegeven, werden door ruim 9000 personen bijgewoond. Het is bekend, dat de heeren Van Lennep en Ter Gouw zich hebben voorgenomen een werk uit te geven over onze TJithangteekens tot toelichting van volksgeschie denis en volkszeden. Zij hebben daartoe voor eenigen tijd in alle Nederlandsche dagbladen eene oproeping tot mede werking gericht tot hunne landgenooten, die rijke vruchten heeft gedragen. Weldra zal dan ook met de uitgaaf een aanvang worden gemaakt. Het werk zal in twee afdeelin- gen gesplitst zijn, waarvan de eerste de uithangteekensin het algemeende tweede die in 't bijzonder te beschouwen geeft. Het zal in afleveringen van 2 vellen druks in royaal 8° a 40 cents worden uitgegeven en ruim 250 afbeeldingen be vatten. Wij twijfelen geen oogenblik of deze onderneming zal ruimen bijval vinden. Zoodra de eerste aflevering in 't licht is verschenen, hopen wij er op terug te komen. In het afgeloopen jaar is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de voortzetting der graadmeting door Middel-Europa in ons vaderland; deze hoogst belangrijke wetenschappelijke arbeid is door de re geering opgedragen aan Dr. E. J. Stamkart, bij zijne be trekking van arrondissements-ijker der maten en gewichten te Amsterdam. Thans is bepaald, dat de uitvoering der graadmeting aan Dr. Stamkart opgedragen blijft, gelijktijdig met zijne nieuwe betrekking van hoogleeraar aan de poly technische schoolen de lessen daarnaar eenigszins zullen worden geregeld. De metingen en waarnemingen zijn in den omtrek dier stad begonnenen sedert eenige weken ziet men op den eersten omloop van den Westertoren een verzilverden glazen bol geplaatst, ten einde op grooten af stand door de terugkaatsing van de zonnestralen op dien J)0l, Yftft dit vaste punt gebruik te maken. Tot de hoogere burgerschool te Zwolle, die den lOden dezer zal geopend worden, hebben zich 81 jongelin gen aangemeld. De toelatingsexamens zijn daar in vollen gang. Men schrijft ons uit H ar 1 in gen, dd. 4 Sept. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren werden de vier nieuw gekozen raadsleden, waaronder ook de heer S. Hingst, afgetreden burgemeester thans lid der 2de kamer, beëedigd. De heer Yan Heemstra wenschte de benoemden geluk met het vertrouwendat de gemeente op nieuw in hen stelde. In antwoord daarop richtte de heer Hingst een hartelijk woord tot den nieuwen burgemeester en ried hem zeer aande voorlichtingen van het dagelijksch bestuur en der overige raadsleden in waarde te houden, en zich te beschouwen als niet boven maar nevens den raad staande. Spreker twijfelde niet, of de heer Yan Heemstra zou in Harlingen ondersteuning vinden en het daar wel hebben, indien hij dezen goeden raad in acht nam. De aangesprokene betuigde zijn dank voor deze welgemeende toespraak. Ook in den gemeenteraad te Gorkum is met al- gemeene stemmen besloten, dit jaar geene kermis te houden. Dezer dagen heeft zich te Almelo eene vereeniging geconstitueerd die zich het bevorderen en het ontwikkelen van het politieke leven in die stad ten doel stelt. De Indische, Chineesche en Australische mails zijn den 2den dezer te Suez aangebracht. Den 28sten Aug., des avonds te 11 uren, is tusschen Schalkwijk en Culemborg aan den spoorweg een keet afgebrand, waarbij een kind van acht jaren is omgekomen. De oorzaak wordt toegeschreven aan het branden van een petroleum-nachtlichtdat te dicht bij de bedgordijnen ge plaatst was, zoodat deze in brand geraakten. Het bekende telegraafbureau van Beuter te Berlijn is den 2den dezer door de politie gesloten. Men weet nog niet recht waarom, doch men spreekt er van, dat er thans een bureau te Erankfort opgericht zal worden. Men verwacht met ongeduld de openbaarmaking der circulaire, door de regeering aan hare vertegenwoordigers in het buitenland gericht, en ffilijft verzekerendat deze zeer vredelievend is. Z. M. heeft den lsten luit. der inf. K. H. J. J. Hirschmann, thans non-act., weder in act. geplaatst, bij het reg. gren. en jagers; en in hunnen rang overgeplaatst bij dat reg.: den lsten luit.-adj. F. H. A. Bijnders van het 2de, den lsten luit. J. J. Logger en den lsten luit.-adj. P. G. van Enst van het 4de, den lsten luit E. B. H. Frackers van het 6de «n W. A. J. van den Hurk van het 5de, en den lsten luit.-adj. J. L. de Bock van het 8ste reg. inf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namid dags te 5 uren 64°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 60°. Donderdag morgen te 5 uren 58°, te 8 uren 62°, Z. W., 's middags te 12 uren 69°, te 4 uren 68°. Pruisen. De verkiezingen voor den N.-Duitschen rijksdag zijn te Berlijn geheel in den zin der partij van den vooruitgang uitgevallen, en is zelfs de vorige afgevaardigde Lasker door den heer Löwe vervangen. Al de thans aldaar verkozen afge vaardigden hebben in het vorige parlement tegen de aanne ming van de bondsconstitutie gestemd. Te Koningsbergen is de generaal Yogel von Ealckensteinte Hanover de heer Yon Münchhausen, te Erankfort de heer Bothschild vooral door de kiezers der landgemeenten, gekozen. Te Elensburg heeft de Deensche partij de zege behaald op de Duitsche. Oostenrijk. De Presse meldt, dat eenige Weener bla den den keizer der Eranschen eene zonderlinge ovatie hebben gebracht tijdens zijn bezoek te Salzburg. De direc- tiën dier bladen hebben namelijk exemplaren laten druk ken met de Eransche nationale kleuren. Het hoofd was in goud gedrukt, de tekst was omgeven door sierlijke roode en blauwe randen. Natuurlijk zag men hierin slechts eene speculatie op de ordeteekenen van het Legi oen van Eer. Erankrijk. De keizerin moet zeer ongesteld zijn ten gevolge van eene verkoudheid, die zij te Bijsel in een open rijtuig heeft opgedaan. Engeland. Het Dublinsche blad de //Ereeman," van Maan dag, meldt ten stelligste en met groote letters, dat de pries ters en prelaten in Ierland zich verklaard hebben tegen het denkbeeld, onlangs door lord Bussell uitgesproken, om namelijk aan de godsdienstige grieven van Ierland te gei moet te komen door de goederen der staatskerk over de verschillende kerken te verdeelen. De katholieke geestelijk heid verlangt geheele afschaffing der protestantsche staatskerk;

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2