IV». 2823. Vrijdag A®. 1867. 6 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 a. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Laadpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. SpoOl'Wegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. G-emeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten .en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Eene hoogst belangrijke onderneming. Reeds werd met een enkel woord in dit dagblad de aandacht gevestigd op een Bericht, dat eerstdaags bij den uitgever dezer courant in het licht zou verschijnen, een nieuwe bewaarschool en eene kweekschool voor onderwijze ressen en kinderjufvrouwen betreffende. Thans is dat Be richt verschenen en noodigen wij onze lezers uit er kennis van te nemen. De zaak, die daarin besproken wordt, is van het hoogste gewicht. Ieder herinnert zich nog de on derneming, voor weinige jaren hier door Mevr. Elise van Calcar tot stand gebracht, en het treurig einde, dat die onderneming heeft gehad. Yeler verwachtingen zijn daar door teleurgesteld. Men had gehoopt, dat het Opvoedings huis eene hervorming in onze bewaarscholen te weeg bren gen zou, dat daardoor een schare van hulp onderwijzeressen zou worden gevormd, wel onderwezen in de behandeling van het kind, praktisch opgeleid tot de belangrijke taak, die in school en huisgezin zooveel voorziening behoeft. Die hoop is in rook vervlogen; het opvoedingshuis is ver dwenen, en of thans te Wassenaar, waar eene dergelijke inrichting tot stand is gekomen, de belangen der bewaar school op den voorgrond staan, wij weten het niet; wij meenen reden te hebben om het zeer te betwijfelen. Toch blijven steeds dezelfde behoeften bestaan. Geheel onkundig komen de hulp onderwijzeressen op de bewaar school en moeten eerst daar gevormd worden tot datgeen, waarvan zij althans de grondslagen, de eerste beginselen moesten met zich brengen. Eene kweekschool voor hulp onderwijzeressen op de bewaarschool hebben wij hier noo- niet. Het is deze zaak, die thans ondernomen wordt door de drie onderteekenaren van bovengenoemd //Bericht", de HH. A. Rutgers van der Loeff, J. H. Maronier en W. Pleyte, allen sedert lang bestuurders van bewaarscholen hier ter stede. Door de overtuiging eener dringende behoefte, waarin voorzien moest worden, hebben zij de moeilijke taak ondernomen om eene inrichting tot stand te brengen, waarin meisjes, die zich aan de bewaarschool wenschen te wijden, gelegenheid zullen hebben om theoretisch en prak tisch onderwijs te ontvangen, terwijl zij, die reeds aan eene bewaarschool werkzaam zijn en dus dagelijks in de praktijk worden geoefend, hare theoretische opleiding aan de nieuwe inrichting kunnen voltooien en zich voor een examen als bewaarschool-onderwijzeres bekwamen. Daaren boven zullen ook andere meisjesdie niet bepaald voor eene bewaarschool wenschen opgeleid te worden, maar alleen als kindermeisje of kinderjufvrouw wenschen werkzaam te zijn of reeds zijn, aan genoemde inrichting kunnen leeren, hoe zij het kind moeten behandelen, eene kennis, waaraan bij velen, aan wie men die kleine en lieve wezentjes toe vertrouwt, zoo heel veel ontbreekt. Aan deze inrichting zal verbonden zijneene bewaarschool voor kinderen uit den meest gegoeden standvan het derde tot het zevende jaar. Daarom is een huis aangekocht op het Rapenburg, dicht bij de Ruïne, dat geheel en al voor de bewaarschool is ingericht een ruime tuin is aan de overdekte speelplaats verbonden; buitendien zijn er nog twee lokalen, door schuifdeuren met elkaar vereenigd, voor de bewaarschool bestemd. Op een nader te bepalen dag zal de inrichting voor alle belangstellenden ter bezichtiging openstaan. Voor ieder kind wordt per kwartaal 8 be taald; voor meer kinderen uit éen huisgezin wordt de prijs verminderd. Beide inrichtingen, de kweekschool en de heivaarschool staan in nauw verband met elkaarzij dienen elkander. De bewaarschool wordt over dag gehoudende kweekschool des avonds, door het geven van een hoogeren en lageren leercursus, naar gelang van de verschillende vatbaarheid en de bestemming der leerlingen. Het is der commissie gelukt voor beide inrichtingen twee personen te vinden, die reden geven om te vertrouwendat zij volkomen voor hare taak berekend zijn. Beide stonden reeds aan bet hoofd eener bewaarschoolde eene is door Mevr. Van Calcar zelve gevormd en aan de burgers van Leiden geene vreem delinge meer. De andere is uit Geertruidenberg naar hier gekomen. Bij de keuze dezer dames was het de commissie vooral te doen om liefde van kinderen, gepaard aan echte fatsoenlijkheid in voorkomen en manieren, in spraak en kleeding, vereenigd met menschkundig oordeel en fijnen tact in den omgangongedwongen eenvoudigheid en vrien delijke waardigheid, waardoor het jeugdig gemoed, onder leeren en spelen, vrij en blij gestemd en voor indrukken van het ware, scboone en goede geopend wordt. Buiten dien beeft de commissie verlangd: eene zekere mate van wetenschappelijke vorming, namelijk voldoende bewijzen van bekwaamheid in de vakken van bet lager onderwijs, eenige bekendheid met de beste methoden van opvoeding, grondige studie van het Froebel-systeem in zijne strekking van de vaardigheid te oefenen en het vernuft en den kunstzin te wekken; bedrevenheid in de toepassing er van op de dingen en verrichtingen van het dagelij ksch leveneindelijk nog, aanleg tot eene diepere kennis van de kinderwereldten minste een geopend oog voor hare eigen aardige verschijnselen en behoeften. Hit een en ander blijkt, dat de commissie hare eischen niet te laag heeft gesteld en daardoor aanspraak beeft op het vertrouwen van ouders en voogden. Maar tevens heeft zij aanspraak op eene ruime onder steuning. Want zij onderneemt deze gewichtige zaak niet, zonder te rekenen, niet alleen op de sympathie van Leidens burgers, maar ook op hunne geldelijke huJp^Waq- neer een paar honderd menschenvrienden, zeeè^zij, ieder met eene kleine gift van ƒ100 of 50 of de lezing van dit; Bericht willen beantwoorden, dan zal de school, hoewel pas geborenreeds terstond op eigerf voeten staan en bij haar eerste optreden voor het publiekonder an dere gunstige trekken op haar gelaat, ook nog dien van dankbaarheid kunnen vertoonen, als een veelbelovend, DAKBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van Jré regels 0.90; iedere regel meer ƒ0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 n. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1