N°. 2321. Woensdag A0. 1867. 4 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 n. 57 m.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 n*» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuw© Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., s nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. "W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarievan 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12—>1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten jen Accijnzen van 91 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Het is een bekende zaakdat in zeer vele gedeelten van de provincie Friesland de openbare lagere school bij het volk al zeer weinig sympathie vindt en dat het //christelijk nationaal onderwijs" er dikwijls voor het eenige noodige en het eenige deugdelijke gehouden wordt. Onbekend maakt er onbemind en de leiders der goê gemeent blijken in het aanstoken en aanblazen van vuur tjes groote meesters te zijn. Toch is zulk een toestand hoogst nadeelig, nadeeliger dan men wellicht oppervlak kig zoude denken. Hat de belangrijke voordeeien der neutrale school op die wijze niet eens ernstig worden overwogen, dat christelijk leerstellig" onderwijs in begin sel verkozen wordt boven goed onderwijs, dat alles laten wij met zooveel andere nadeelen nog eens daar. Hoch men bedenke wel, dat terwijl immers niet overal, ten minste op het plattelandbijzondere christelijke scholen" kun nen worden opgerichtdat nu de ouders menigmaal slechts te kiezen hebben tusschen de verzaking van hun plicht, door hunne kinderen niet naar school te zendenen de verkrachting van hun geweten door ze te laten onderwij zen op scholen die niet alleen hunne sympathie geheel mis sen, maar die zij zelfs uit godsdienstige overtuiging ten eenenmale veroordeelen. Wij vonden het daarom een goed idee, toen zich in Mei van het vorige jaar op eene te Leeuwarden gehouden ver gadering van onderwijzers en belangstellenden eene ver- eemging vestigde tot verdediging en bevordering van het openbaar onderwijs. Deze vereeniging, welke bij den aan vang van dit jaar reeds ongeveer 600 leden telde en op verscheiden plaatsen hare correspondenten heeftstelt zich gelijk haar naam zelf reeds aanduidt, een tweeledig doel: vooreerst wil zij het openbaar onderwijs in het algemeen bevorderen door de belangstelling van het publiek daarin op te wekken, terwijl zij bovendien meer bepaald de open bare school wenscht te verdedigenwaar deze van zekere zijde wordt aangevallen en door valsche aantijgingen in een verkeerd daglicht gesteld. Zij tracht dit tweeledig doel te bereiken door onder de rubriek //Volksonderwijs" arti kelen te plaatsen in de Prov. Friesche Courant en door van tijd tot tijd afdrukken van die artikelen zoo algemeen mogelijk te verspreiden. Het spreekt evenwel van zelf, dat alleen de wijze van uitvoering het nut konde bepalen, dat de vereeniging stichten zou, en nu moeten wij gulweg bekennendat wij ons in den aanvang met de gekozen wijze van uitvoering volstrekt niet konden vereenigen. Wij namen het de Frie sche onderwijzers, die veel hatelijke aanvallen en veel boosaardige tegenwerking te verduren hadden, wel niet kwalijk, dat zij heftig polemiseerden, doch wij hadden gaarne gezien dat het middel der polemiek in het geheel niet gekozen was. Wil men het openbaar onderwijs ver dedigen, of liever gezegd, wil men het een vasten steun doen vinden in de sympathie der natie, men make dat de natie het kenne, dat zij we te wat het is, wat het wil en welke vruchten het draagt. Overwinnen kan men wel door de zwakheid der tegenpartij maar stand houden kan men alleen door eigen kracht. In den laatsten tijd is de ver eeniging dan ook gelukkig meer en meer dien weg inge slagen. Wij zullen daarom thans gaarne met haar mede werken door van tijd tot tijd iets van hare artikelen in ons blad mede te deelen, terwijl wij bovendien in de ge legenheid zijn gesteld, om aan ons bureau gratis eenige afdrukken uit te reiken. Wij hopen dat men er ons dik wijls naar zal vragen, en dat wij altijd aan het verlangen zullen kunnen voldoen. Mocht iemand lid der vereeniging willen worden tegen betaling eener jaarlijksche contributie van één gulden, zoo behoeft hij zich daartoe eveneens slechts bij ons aan te melden. Wij voldoen gaarne, wat ons betreft, aan den wensch der redactie van het Geïllustreerd Nieuwsdat alle tijd schriften, dagbladen enz. de volgende waarschuwing moch ten overnemen, waardoor misschien menig ongeluk zou kunnen voorkomen worden": Vele dames zijn reeds slach- offers geworden van noodlottige toevallen als dat waardoor nog niet lang geleden eene beminnelijke Oostenrijksche aartshertogin haar jeugdig leven moest verliezen, namelijk door het vlam vatten der kleederen. Zulk een ongeluk is eenig en alleen het gevolg van onwetendheid of van on nadenkendheid, doordien men namelijk poogt de vlam met de handen te blusschen, wat slechts zeer zeldzaam gelukt, of ook, doordien men door den schrik ijlings heenloopt en zoo door den luchtstroom juist voedsel geeft aan de vlam. Deze kan evenwel terstond in het begin gemakkelijk daardoor worden gebluscht, dat men zich op den grond legt, en aldus het vuur verstikt. Men moet evenwel te voren dat eenvoudige middel kennen, want de verschrikte dame komt, in hare vertwijfeling, en in zulk een oogen- blik, niet zoo licht op het denkbeeld. En de dikwerf voorkomende ongelukken van dien aard bewijzen juist, dat het overigens zoo eenvoudige middel niet algemeen bekend is. Ouders en onderwijzers behoorden zulk een ge makkelijk aan te wenden middel bij tijds, en uit voorzorg, aan de kinderen reeds in te prenten. De N. Rott. Courant bevat weder een ingezonden stuk van Dr. P. Tijken, waarin deze, niettegenstaande het minder gunstig oordeel, door de cholera-commissie over dien maatregel uitgesprokenvoortgaat het verdampen (niet het verbranden) van teer als een uitstekend midüdeL. tot desinfectatie aan te prijzen. Dr. Tijken brengt nog eenige verklaringen en bewijzen bij ten gunste /an den maatregel, dien hij voorstelt en die door vele inwoner» van Rotterdam met succes wordt toegepast. LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer /0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1