BUITENLAND. Wassenaer tot Twickel, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal voor de provincie Overijsel, ais zoodanig heeft bedankt. Dinsdag 10 Sept. a. s. moeten de Staten der provincie in die vacature voorzien. Curatoren van het Athenaeum Illustre te Amster dam hebben aan den gemeenteraad een plan ingediend tot uitbreiding van het geneeskundig onderwijs. Het groot aantal vakken, die volgens dat plan onderwezen moeten worden, eischt 12 hoogleeraren en 4 lectoren. De jaar wedde der eersten zou f3200, die der laatsten ƒ1200 groot zijnterwijl beiden aandeel zouden hebben aan de collegie- geldendie voor het wis-, natuur- en geneeskundig onder wijs 150, voor het laatste alleen 75 zouden bedragen. Behalve onderscheidene geëmploieerden hebben ook een zeer aanzienlijk getal werklieden van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, onder directie van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, het adres aan den gemeenteraad onder teekend, dat dit jaar geene kermis gehouden worde. Het genootschap //Vriendschappelijke Letteroefenin gen" te Rotterdam zal eene uitvoering geven ten voor- deele der choleralijders en hunne nagelaten betrekkingen. Te Rotterdam zal eene verloting van voorwerpen plaats hebben ten voordeele van het Nederlandsch Zende linggenootschap bovenal om gevolg te kunnen geven aan de zending naar Bolaang Mongoudou. Zaterdag 11. zijn te Rotterdam door de cholera aangetast 8, overleden 10 personen, gisteren aangetast 8, overleden 5. De kermisvreugde te Zaandam is zeer geschokt door het plotseling uitbreken der cholera, die in de vorige week aldaar reeds 27 offers heeft geëischt. Te Nijmegen en te Lochem o. a. zal dit jaar geene kermis wezen. De Staatscourant brengt naar aanleiding der cholera gevallen die in ons land zijn voorgekomennog eens de conclusiën der Internationale sanitaire conferentiein 1866 te Konstantinopel gehoudenonder de oogen harer lezers. Men verneemt dat met het vergrooten van het sta tionsgebouw te Leeuwarden weldra een aanvang zal ge maakt worden. Bestekteekening en begrooting der kosten worden thans bij het departement van binnenlandsche zaken onderzocht. Donderdag 11. is te Groningen het ontzet dier stad in 1672 door het houden van verschillende feestelijkheden herdacht. Ook van elders waren zeer vele personen over gekomen om bij de feesten tegenwoordig te zijnalleen door den spoorweg Harlingen-Leeuwarden-Groningen zijn ruim 2000 bezoekers aangebracht. De officier van justitie te Zwolle bericht, dat al daar is uitgegeven een gulden, voerende de beeltenis van koning Willem II met het jaartal 1847, welke bij onder zoek is gebleken valsch te zijn en vervaardigd in naboot sing eener echte rijksmuntspecie. Donderdag 11. is te Havre een zwemmerswedstrijd ge houden, waarin de eerste prijs, eene fraaie schilderij in olieverf, behaald is door den heer A. P. L. v. L. van Rot terdam. Pruisen heeft zich bereid verklaard om de rechten op den Oostenrijkschen wijn bij invoer in het tolverbond tot op 2'/t thlr. te verminderen. De onderhandelingen zullen nu weldra weder worden geopend. De weduwe van prins Napoleon Achille Muratzoon des gewezen konings van Napels, is dezer dagen in Flo rida, alwaar haar echtgenoot in 1847 stierf, overleden. Zij heeft tot aan haar dood een jaargeld van 20,000 franken van keizer Napoleon III genoten. Haar eigen familienaam was Dudley en zij wa3 eene achternicht van generaal Was hington, den eersten president der Yereenigde Staten. Alexander Dumas wenschte bij de bewerking van zijn roman //Les Blancs et les Bleus", inzage te krijgen van de brochures, welke indertijd geschreven zijn naar aanleiding" van het gebeurde op den 13den Vendémiaire. Hij. vroeg die werken in een der publieke bibliotheken, doch zij werden geweigerd. Den volgenden dag schreef Dumas aan den keizer: //Doorluchtige confrère! Toen gij ondernaamt het leven te schrijven van den veroveraar van Gallië, beijverden alle bibliotheken zich, om ter uwer be schikking te stellen wat zij aan documenten bezaten. Het resultaat is geweest een werk van bijzondere voortreffelijk heid en bijzondere volledigheid in het bijeenbrengen van historische documenten. Ik ben op het oogenblik ook bezig, het leven te beschrijven van een Cesar, genaamd Napoleon Bonaparte, en nu heb ik ook documenten gevraagd be treffende zijne verschijning op het wereld-tooneel. Kortom, ik zou zeer gaarne eens alles bijeen hebben wat betreffende den 13den Vendémiaire geschreven is. Ik heb daarnaar gevraagd aan de bibliotheek, maar men heeft geweigerd. Nu blijft mij niets over dan bij u te komen, doorluchtige confrère, wien niets geweigerd wordt met het verzoek, of gij de vriendelijkheid wilt hebben, om op uw naam die boeken te vragen en ze mij over te zenden, als gij ze ge kregen hebt. Zoo gij zoo goed wilt zijn mij dit verzoek in te willigen, zult gij mij een dienst bewijzen, dien ik, als literator gesproken, nooit vergeten zal. Ik heb de eer te zijn, met allen eerbied, doorluchtige schrijver van //Het leven van Cesar", uw zeer onderdanige en aller- dankbaarste confrère Alexander Dumas. Den volgenden dag had de schrijver de gevraagde bro chures, die hem door den heer Duruy werden toegezonden. De Patrie deelt eene nota mede, die in dato 21 Aug. door den heer De Moustier geteekend en gepasseerden Donderdag aan de Fransche diplomatieke agenten in het buitenland verzonden is. In die nota wordt te kennen gegevendat de reis des keizers naar Salzburg het karakter had van courtoisie en een bezoek tot condoleantieterwijl de bijeenkomst der beide souvereinen wordt voorgesteld als een waarborg voor den vrede van Europa. De uitdaging tot het openen zonder sleutel van eene Amerikaansche brand- of geldkast, op de Parijsche ten toonstelling aangeplaktheeft een wedstrijd uitgelokt in het openen van twee verschillende kasten, van fabrikanten uit Amerika en Engeland afkomstig. Mr. Chatwoodvan Bolton in Lancashire, had de uitdaging van Mr. Silas Herring uit New-York aangenomen en 15,000 fr. gede poneerd. Gelijke som was gestort door den Amerikaan. Beiden zijn fabrikanten van brand- of veiligheidskasten en van ieder hunner zou eene kast de proef doorstaan. Op den 13den der vorige maand, des namiddags te 3 uren 45 min., is de wedstrijd begonnen en gedurende verscheidene uren voortgezet. Mr. Chatwood had 3 Engelsche, Mr. Herring 3 Duitsche werklieden voor de opening der kast van de wederpartij gekozen. Beide kasten zijn geopend, die van Mr. Chatwood in 4 uren 40 min., die van den Amerikaan in 5 uren, zoodat de wedstrijd nog onbeslist blijft. Twee kastendie ca. 5 uren lang de onverhinderde pogingen van drie geoefende werklieden wederstaan, kun nen echter gerustelijk veiligheids-kasten genoemd worden. Het is zeer waarschijnlijk, dat de partijen den aangevan gen wedstrijd met andere kasten zullen voortzetten. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Zwolle W. C. Th. van Nahuys; tot notaris te 's-HertogenboschMr. J. de Bergh, adv. en cand.-not. aldaar; tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te St.-Pieter J. Volkers; te Koudum H. de Bosson; te Oldemarkt W. F. R. P. de Salengre; na afgelegd examen tot surnumerair bij het vak der posterijen F. T. Rooth, te Wageningen; E. R. van Lennep, te Hooge- zand; J. D. J. M. Bekaar, te Goes; H. J. Paijente Schiedam; E. A. W. Camp, te Gorkum; H. A. Monhemius, te Leerdam, en P. J. Fabius te Steenwijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 75°, WindZ. O., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 62°. Zondag morgen te 5 uren 60°, te 8 uren 67°, 's middags te 12 aren 74°, Z. W., te 4 aren 70°, 's namiddags te 5 uren 68°, 's avonds te 8 nren 64°, te 10 uren 62°. Maandag morgen te 5 uren 61°, N. W., te 8 uren 65°, 'a middags te 12 uren 72°, te 4 uren 72°. Belgie. De hertog van Aumale heeft keizerin Charlotte, die nog steeds te Tervueren is, een bezoek gebracht. Zij heeft hem terstond als haar oom herkend en is hem tege moet geloopendoch met geen enkel woord heeft zij op de Mexicaansche zaak of op haar overleden echtgenoot ge zinspeeld. Duttschland. De rijksdag van den Noord-Duitschen bond zal uiterlijk binnen 14 dagen bijeenkomen. De belang stelling in de verkiezingen is in 't algemeen gering geweest. Oostenrijk. Het bevestigt zich, dat de Hongaarsche regeering te Parijs eene leening gesloten heeft vanöOmil- lioen fr. met de Société générale. Frankrijk. De gelukkige verijdeling van den moordaanslag van den 6den Juni in het Bosch van Boulogne heeft een te Parijs gevestigd vermogend Russisch bankier, den heer Giinzburg, gedrongen, eene som van 50,000 fr. tot wel dadige doeleinden aan te wenden; 10,000 fr. zijn door hem onder de armen der twintig Parijsche stadswijken verdeeld terwijl hij een bedrag van 40,000 fr. besteed heeft tot het aankoopen van 3 pet. rentebrievenwaarvan de interesten zullen worden gebezigd tot het stichten van beurzen ter opleiding van vier meisjes uit den handwerksstand in eene onder den naam van Fundatie-Günzburg" op te richten lagere school voor meergevorderden. Die beurzen zullen de namen dragen der vier vorsten, die in het rijtuig za ten, waarop Berezowski zijn moordtuig gericht heeft. Zwitserland. Men leest in verschillende Czechische bla den, dat men in Zwitserland bezig is met het vormen van een Czechisch comitéhetwelk met Petersburg in be trekking staat, en ten doel heeft, werkzaam te zijn voor

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2