N°. 2320. Dinsdag A0. 1867. 3 September. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: I Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten ]en Accijnzen van 9—1 en van46 uren; van's Rijks Dir.Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De Arh. Cour. zeide dezer dagen, met het oog op den staat kundigen toestand van Europa: //Militair vertoon te ma ken en elkander te onthalen op tromgeroffel en wapenge kletter is van oudsher eene vorstelijke mode geweest, doch nooit heeft het op grootscher schaal plaats gehad dan bij de vredesfeesten van onzen vredelievenden tijd. Men stalt over en weder zijne honderdduizendenzijne kanonnen en naaldgeweren voor elkander uitals wilde men heimelijk te kennen geven, dat men elkander niet vreest en gereed is den oorlog te voeren zoodra de gelegenheid om elkan der te beoorlogen zal gekomen zijn. De vorsten zijn trotsch op hunne welgevulde tuighuizen gelijk huismoeders op hare porseleinkasten en schijnen, gelijk deze, een groot genot te vinden ze aan elkander te toonen en elkanders ja- loerschheid op te wekken. Als de koning van Pruisen een verbeterd naaldgeweer en de nieuwste springgranaat beko men heeft, rust de keizer der Pranschen niet voordat hij geweren en springgranaten heeft doen uitvinden die nog beter zijn dan de beste Pruisische, en wanneer de keizer der Franschen de nieuwst uitgevonden en doeltreffendste kanonnen heeft laten maken, kan de koning van Pruisen niet slapen, zoolang hij niet zijn kanon heeft dat nog be ter is dan het betere Fransche kanon. De vrede is op de lippenterwijl de oorlog in het hart is, en niemand is eigenlijk dupe van deze algemeene poli tieke tartuferie, want de oorlogzuchtige daden logenstraf fen telkens de vredelievende woorden. Men wil, ja, den vrede, wanneer men slechts met vrede krijgen kan wat anders een oorlog waard is. //Pruisen verlangt niets liever dan met Frankrijk in vrede en vriendschap te levenmits Frankrijk toelate dat Pruisen in Sleeswijk doe wat het wil en stuk voor stuk geheel Duitschland enzoo noodigZwitserlandBelgië, Nederland en Denemarken - annezeere. Geen staat wil liever den vrede bewaren dan Rusland, onder voorbehoud natuurlijk dat men hem niet verhindere in de Donau-vor- stendommen tusschen beide te komen, en in Konstantinopel en Athene te heerschen gelijk in Petersburg en Moskou. In een zekeren zin is deze vorstelijke betuiging logisch en zijn zij onschuldig aan den duren oorlog. Het is duidelijk, dat als Denemarken, Beieren, Wur- temberg, Baden, Zwitserland, België en Nederland, in plaats van zich bij minnelijke schikking te laten annezee- ren, halsstarrig Pruisens wereldhistorische zending ter in lijving der volken loochenen en eigenzinnig aan hunne nationaliteit vasthouden, zij zelve oorzaak zijn van een wereldhistorischen annezatie-oorlog, dien het vredelievend Pruisen verplicht is te gaan voeren. Ware men in de da gen toen het klassieke roovershandwerk nog bloeide even beschaafd en rationalistisch geweest als thans, men zou dan bemerkt hebben, dat ook aan dit zoo belasterd be roep een zeer logisch betoog, eene juiste rhetorica te gronde lag. De bekende formule, //uw beurs of uw leven", was eigenlijk slechts het alternatief, //geef mij bij minne lijke schikking uw beursof gij noodzaakt mijmijns on danks, uw leven te nemen." Wanneer de aangesprokene nu zoo onverstandig en eigenzinnig was zijne beur3 te wei geren, dan is het duidelijk dat hij verkoos doodgestoken te worden, en dat het zijne eigene schuld was, wanneer zijne tegenpartij zich de moeite en den last van het doodsteken geven moest. Had men dit beter begrepen en de zaak meer uit dit zuiver en onpartijdig standpunt beschouwd dan zou ons strafrecht reeds lang tot, deze ontwikkeling gekomen zijn, waarop thans ons volkenrecht is. //Er zijn echter in het volkenrecht achterlijke volken, die voor de wereldhistorische zending der annezeerende vorsten blind en doof schijnenen halsstarrig weigeren bij minnelijke schikking hunne landen en nationaliteit óver te geven. Deze achterlijke en halsstarrige volken zijn de ware oorzaak, dat de vredelievende vorsten zoo oor logzuchtig zijn. Omdat zij de wereldhistorische roeping der vorsten niet kunnen begrijpen of niet willen erkennen, zijn zij oorzaak en is het hunne schulddat in Europa zoovele millioenen en milliarden aan legers en vlotenaan tuighuizen en magazijnen, aan soldaten en matrozen, aan kanonnen en geweren, aan lood en kruit, aan ijzer en staal, aan puntkogels en springgranaten moeten besteed worden." LEIDEN, 2 September. Het Nieuw Leidsch Dagblad heeft aangekondigd, dat het van heden af ophoudt te bestaan. Zaterdag 11. te zes uren is Z. M. de koning van het Loo in 's-Hage teruggekeerd na te halfzes door R o 11 e r- dam te zijn gekomen, waar Z. M. door den burgemeester ont vangen en begroet werd. Ook Z. K. H. de prins van Oranje is in de residentie aangekomen. H. M. de koningin heeft Zaterdag-middag de tentoon stelling van de Yereeniging van Weldadigheid (//Aloysiua Vereeniging"), in eene der zalen van de teekenacademie te 's-Hage met een bezoek vereerd. H. M. heeft zich op eene zeer minzame wijze met dames bestuurderessen onderhouden en gaf herhaalde malen HD. bijzondere tevredenheid te kennen zoowel over de keurige verzameling van voorwer pen van kunst en smaakals over de zeer kostbare dames- handwerken. Zooals verwacht werd, zijn Z. K. H. prins Hendrik der Ned. en de minister van marine Yrijdag 11. te D en H eJrtTer gekomen met hunne adjudanten en hebben zij, na het-ramtp** renschip bezichtigd te hebben, daarmede een proefÊpchJ; ge»-. daan op de reede van Texelte drie uren is H. E. jfrinsetf- Hendrik gekomen en heeft mede het schip in oogbnschotfw genomen. AT,. Men verneemt dat de heer J. D. C. baron ran LE1DSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 n. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nana, te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 n. en 5 u. 30.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1