N°. 2319. Maandag A°. 1867. 2 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuw© Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten ;en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Zeer vermakelijk ia het volgende, dat letterlijk aldus voorkomt in een hoofdartikel van de JST. Goessche Courant, volgens de Arnh. Courant het orgaan van den heer Saay- mans Vader: //Waartoe dienen de inrichtingen van hooger, middel baar en lager onderwijs, door den staat in het leven ge roepen? Zij moeten strekken om het opkomend geslacht, en alzoo de maatschappij te hervormen in eene woeste bende, die in staat is in Nederland het koningshuis uit te roeien. De geschiedenis van Drankrijk in 1789 stond den uitvinders van het openbaar onderwijs bij dat hun werk ongetwijfeld voor den geest, en wanneer er vroeg of laat wellicht een Robespierre uit den vrijzinnigen bakoven te voorschijn komt, dan is het doel bereikt, want dan is de tijger geboren, die het eerst zijne klauwen uitslaat, om brandstapels op te richten, waar de bijbels, die gewis in Nederland overvloediger zijn, dan zij in Frankrijk voor handen warenin de vlammen te doen opgaanen einde lijk zal hij met zijn komplot het eeuwenoude stamhuis van Oranje den doodsteek toebrengen Wij zouden alle commissiën voor lager en middelbaar onderwijs wel in bedenking willen geven, deze laatste wel sprekende volzin, waarin vooral de logische gang der ge dachten zoo hoogst merkwaardig isaan allen die verlangen in Hollandsche taal en stijl geëxamineerd te worden, ter ontleding voor te leggen. Wellicht zou hij ook kunnen dienen bij het examen in het teekenen en bootseeren. Zoo'n tijger, die met zijne klauwen brandstapels opricht enz., dat kan nog al eene aardige compositie geven. //Hoogst merkwaardig" schrijft men uit Amsterdam aan de N. Rott. Courant //is de op den 22 Augustus door den heer Edmond de Pressensé in de vergadering der Evangelische Alliantie afgelegde verklaring, dat het denk beeld van een christelijken staat verwerpelijk is, indien men daarmede bedoelt, dat het de plicht van het bestuur is, zich in godsdienstige aangelegenheden te mengen. Dit toch is, naar zijn gevoelen, een heidensch denkbeeld en strijdig met het beginsel van persoonlijke en burgerlijke vrijheid. Het gebied der wet toch houdt op, waar dat van den godsdienst aanvangt, in overeenstemming met het schoone gezegde van Napoleon: //De staat is den godsdienst de vrijheid verschuldigd, en heeft hij haar die geschonken, dan is zijne rol uitgespeeld." De ministers van binnen- en buitenl. zaken zijn bij een der vergaderingen tegenwoordig geweest. Het zou niet kwaad geweest zijn, indien zij juist deze welsprekende redevoering hadden gehoord. Wat solt men toch met doode vorsten. De Orleanisten verlangen dat het lijk van Louis Philippe in Fransche aarde zal rusten. Het lijk van Napoleon I moest van St.- Helena naar Frankrijk komenwaar het sedert jaren rust in het Hotel der Invalieden. Maar ook daar schijnt men het geen rust te gunnen. Het hart mag er blijven, maar de asch van den grondlegger der Napoleontische dynastie moet naar den grafkelder der Fransche vorsten te St.-Denis worden overgebracht. Thans is ook het lijk van den zoon des Franschen keizers, den hertog van Reichstadt of den koning van Rome, aan de orde. Frans Joseph heeft ein delijk gehoor gegeven aan den wensch van Napoleon III en eerlang zal het stoffelijk overschot van Napoleon II met groote plechtigheid in Frankrijk worden bijgezet. Of de Napoleontische dynastie hierdoor op vaster bodem zal rusten, durven we zeer betwijfelen. Het muziekkorps van den heer Dunkier mocht te Rot terdam geen concert geven, zoodra er sprake was van de cholera. Toen hadden er echter slechts enkele sporadische gevallen plaats gehad. Te Rotterdam was nog geene epi demie. Doch te Utrecht heeft het korps zich doen hooren, niettegenstaande ook daar enkele personen aan de cholera zijn bezweken en de grenadiers en jagers toch vermoedelijk wel over Rotterdam naar Utrecht zijn gegaan. BINNENLAND. LEIDEN, 31 Augustus. De heer G. J. Hengeveld, belast met de leiding van den veeartsenij kundigen dienst tot wering van den veetyphus, wien door 40 vee-inspecteurs het geschenk is aangeboden waarvan wij sprakenen tijdelijk hier (niet te Hazerswoude) gevestigd was, zal in 't begin van September zijne lessen aan de veeartsenijschool te Utrecht hervatten. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 114 tot 123 volwassen personen en van 59 tot 72 kinderen. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Rijn- zicht bedraagt deze week 2044; en van de geheele maand Aug. (behalve 31) 8249. Z. M. de koning is van het Loo in de residentie terug gekeerd. Heden worden alle ministers te Nieuwediep ver wacht, om het ramtorenschip te bezien. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeen teraad te 's-Hage is behandeld het rapport van de com missie voor de strafverordeningen, betreffende het gebruik van honden als trekdierenin verband met het adres van de vereeniging tot bescherming van dieren. De commissie stelde voor het verzoek af te wijzen. Na beraadslaging is ge stemd over een gewijzigd voorstel der commissie, strekkgödeu^ om te besluitendat de raadmet het oog op de belangen van zoovele ingezetenen, geene vrijheid vindt opf het*ge- vraagde verbod uit te spreken. De stemmen stp^ten,;a'ep^'-' dat de beslissing tot de volgende vergadering lAtgésteld'is: Donderdag-middag is te Dordrecht plotlelijagover leden ten gevolge van een aanval van beroerte., de hepf V -42 LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer ƒ0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1