Bad-Hófel Domburg'. eenigde Britsch-Hollandsche vloot in de baai van Vigos verbrand of in den grond geboord zijn geworden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 2 mill, fr.; terwijl men berekent, dat de gezonken schatten (gouden en zilveren baren en gemunt geld) ongeveer 500 mill. fr. beloopen hebben. De Etendard bevat eene dépêche uit Tarbes van 29 Aug., meldende dat de generaal Pierrad met 35 Spaansche insurgenten over Gavarnië op Fransch grondgebied is ver schenen. Uit Pau meldt men, dat eenige insurgenten aan de grenzen zijn gearresteerd. Bejar en Avila zou den onder den invloed van generaal La Torre, die in Oud'Castilië is verschenen, mede hun pronunciamento hebben gemaakt. Er zijn troepen tegen Torre uitgezonden. Er heerscht eene buitengewone agitatie. Binnen en buiten de grenzen Er is een overdreven zucht om alles af te keuren, wat men in zijn eigen land aantreft, en alles goed te keuren, wat men vindt in den vreemdealleen omdat het vreemd isal is het nog zoo zonderling of ongerijmd. Er is ook een zucht, om zijn eigen land tegenover het buitenland hemelhoog te ver heffen, alsof wij, Nederlanders, de toongevers in de beschaafde wereld waren. Het een is zeker even dwaas als het ander. Als de zomer ons uitlokt om over de grenzen te gaan, dan keert men in sommige opzichten met dankbaarheid terug voor ve lerlei goedsdat men daarbuiten heeft gemist en met blijdschap wedervindt in eigen land en huis. Dat goede moet worden er kend en geprezen. Maar niet minder moet het worden erkend dat er ook veel is in het buitenlandwaarbij wijarmen verre achterstaan en een jammerlijk figuur maken. Dat in het licht te stellen, acht ik niet alleen gepast, maar zelfs de dure plicht van elk, die een kijkje in het buitenland heeft genomen Het is een der middelen om in de vele misbruiken en ver keerdheden, waaronder ons maatschappelijk leven nog gebukt gaat, eenige verbetering aan te brengen. Ook hier geldt het woord: wie het weet, mag het zeggen. Ik bepaal mij thans alleen tot de geriefelijkhedenwaardoor het reizen kan worden gemakkelijk gemaakt. Hierin mogen wij een voorbeeld nemen aan het buitenlandwant daaraan ontbreekt bij ons nog veel. Wien heeft het niet dikwijls verrast, als hij een plaats, 2de klasse, op den spoortrein had genomen, dat hij dan over de grenzen op eens in een wagen overging, die hier te lande voor de 1ste klasse wordt gebruikt? Bij ons is daardoor het reizen veel duurder dan elders; hetzelfde gemak, dat ge buiten onze grenzen met een plaats 2de klasse betaalt, moet ge hier koopen met een plaats 1ste klasse. Gij keert terug en waart buiten de grenzen met uw 2de klasse tevreden; gij reist door en komt binnen de grenzen. Gij denkt niet aan onze ach terlijkheid. Daar ziet gij u niet alleen in een veel slechteren wagen overgebracht, maar gij zoekt ook vergeefs naar eenig gordijn om u voor de brandende zonnehitte te beveiligen. Gij ziet u ver oordeeld om rookvleesch te worden of allerlei kunstmiddelen uit te denken tot bescherming van uw hersenpan. Een weinig voor de zon uit den weg te gaan, daaraan valt ook niet te denken; want onze conducteurs hebben de liefelijke gewoonte, waarschijnlijk voor hun eigen gemakom enkele wagens vol te stoppen en andere te laten leeg staan; dan behoeven ze voor het nazien der kaartjes niet zoovele deuren open te doen. De vervelende gewoonte, die op den Rijnspoorweg in de laatste j aren is aangenomenom voor elk hoofdstation den trein eenige minuten te laten stilhouden, is, zegt men, uit Engeland af komstig. In Duitschland gebeurt zoo iets nergens. Daar neemt men een plaats b. v. van Keulen tot Coblentzmaar bedenkt onder weg om b. v. te Bonn zich een paar uren op te houden. In ons land zou men dan van Bonn tot Coblentz op nieuw moeten betalen; in Duitschland behoeft men zijn kaartje maar te laten stempelen aan het station, waar men afstapt, en het is weer geldig voor een volgenden trein. De dagelijksche re- toerbilletten zijn eindelijk bij ons ingevoerd, maar sedert lang heeft men in den vreemde retoerbilletten voor 2 en 8 dagen; waarom niet hier? Over de grenzen staan de wachtkamers openook naar den kant van den spoorwegik heb nog nooit gemerkt, dat daardoor eenige verwarring of ongeregeldheid plaats had. Bijna overal in ons land worden de reizigers opge sloten in dikwijls niet zeer ruime vertrekken, waar het bij warm weder om te stikken is. Ziedaar enkele zaken even aan gestipt, die buiten de grenzen veel beter zijn dan er binnen. Ieder, die het buitenland heeft bezocht, weet deze dingen heeft er het aangename van ondervonden. Waarom blijft alle3 bij ons dan toch jaren lang den ouden sleur volgen? Zijn de directiën der spoorwegen, wier taak het is daarop te letten, hiervan geheel onkundig? Of begrijpen zij niet, dat hun plicht is en ook hun belanghet reizen gemakkelijk en geriefelijk te maken? Laat ieder, die in deze mijne meening deelt, maar luide de stem verheffen en klagen, telkens op nieuw; dan zul len langzamerhand (want zoo behoort het bij ons) deze ach terlijkheden, die ons in het oog van den vreemdeling belache lijk makenverdwijnen. Ik hoopMijnheer de redacteurdat gij aan deze opmerkingen een plaatsje in uw geacht Dagblad zult willen inruimen. Q. N. RECHTSZAKEN. Koffie. Suiker. Tot geheime prijzen werden ruim 3000 kraujangs Java ver kocht, meest van boord te ontvangen. De stemming blijft flauw zoowel voor Ruwe als voor Geraffineerde; Voor Ruwe is de waarde thans ruim f 1 lager dan de Juli-veiling. Thee. Zonder omgang. Rijst. Vast; de omgang bepaalde zich geheel voor dadelijke be hoeften. Specerijen. Oe afloop der veiling op 28 dezer is tegen verwach ting laag afgeloopen; algemeen was men van gedachte, dat de prijs voor Noot N°. 1 110 ets. zoude zijn; de stemming is daardoor gedrukt en derhalve de omgang gering. Kaneel heeft een hoogeu prijs opgebracht door de kleine quantiteit. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Met beperkten handel tot vorige prijzen. Katoen. Deze week in zeer gedrukte stemming met belangrijke da ling in prijs. Omzettingen van eenig belang hebben geene plaats ge vonden. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon ƒ34. Prima Cochin 38. Palmolie per 50 kilo ƒ24%. Lijnkoeken per 104 stuks 10% aƒ 14. Raapkoeken per 1040 stuks 82 a ƒ86. Raapolie contant f 40%, per 6/w. ƒ42, per najaar ƒ4154. Lijnolie contant f 42, per 6/wƒ43S4, per najaar 42. Petroleum. Vast gestemd met meerder handel. Standard White ƒ203,4 ƒ21. Granen. Tarwe met weinig handel lager afgegeven. Rogge met tamelijken handel tot vorige prijzen. 1®% a ƒ17. ADVERTENTIES. Nieuwe Stoombootdienst langs de HAARLEMMERMEER. De Directie verwittigt het Publiek dat de dienst van 's namiddags 3'/4 is gesteld op uur. Tegen September zijn nog KAMERS beschikbaar ter verhuring. G. L. GAARLANDT. Italië. Het legioen Aan Antibes heeft op 15 Aug. in de kerk van den H. Lodewijk te Eome een Te-Deun bij gewoond en bij die gelegenheid geroepen Leve de keizer Men vreest dat het hof van Florence die demonstratie liik zal nemen. Griekenland. De kamers zijn tegen 6 October ter ver gadering bijeengeroepen. Ingezonden. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 30 Augustus is: A. M. te Arnhem, wegens zakkenrollerijveroordeeld tot gev. van 3 j. G. H. te Alphen, wegens diefstal, tot cell. gev. van 6 m. A. S. t. Leiden, wegens mishandeling, tot geldb. van 3 of subs. ld. J. Oe te Leiden, wegens laster, tot cell. gev. van 1 m., geldb. van ƒ25 of subs. 2d. J. H. A. C. te Delft, wegens landlooperijtot gev. van 14 d. A. G. zonder vaste woonplaatswegens bedelarijtot gev. van 14 dagen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. de omzet bepaalde zich echter geheel voor de be- Vast; hoeften. Indigo. Zeer vast; er werden weder diverse partijen afgedaan. PotaSSChen. Overanderd, kleinen handel. Meel 1ste qual. 22% a 22% 2de qual. ƒ20» 20% 3de qual.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3