N°. 2818. Zaterdag A». 1867. 31 Augustus. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 n. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 n. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Nieuwe Stoombootdieast, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. aan Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Yan alle kanten verneemt men klachten over de werke loosheid of besluiteloosheid van den minister van binnenl. zaken, nu de cholera is uitgebroken. Zelfs het orgaan der conservatieven is ontevreden, en verlangt dat de kermis sen verboden zullen worden. Een dorpsbewoner schrijft in de N. Eott. Courant: Wat is er door den minister van binnenlandsche zaken ge daan, toen 't eene ziekte gold, die de dieren betrof, om die te beteugelen? Tonnen gouds zijn er tot bestrijding, tot des infectie van stallen, tot vernietiging van alles wat met de zieke dieren was in aanraking geweest besteed, en de loftrom pet is in een zeker orgaan hoog gestoken, dat de heer Heems kerk de overwinning op de runderpest zou hebben behaald. Wat wordt er door den minister van binnenlandsche zaken ge daan, nu 't eene ziekte geldt, die de menschen betreft, om, zoo mogelijk, haren voortgang te stuiten?... Wij vernemen, op onze dorpen althansuitgezonderd eene herinnering aan eene circulaire van 't verleden jaar, van niets. Althans wij zien niets! Toen 't de dieren gold, werden er mannen benoemd en goed bezoldigd, die de dorpen rondreisden, om voor de desin fectie, tot in het bespottelijke toe, zorg te dragen. Nu 't de menschen geldt, zouden we althans van den minister verwach ten, dat hij de door het rijk bezoldigde geneeskundige inspec teurs en onder-inspecteurs inspectie liet houden in de dorpen onder hun ressort, om hem te dienen van raad, of er geene hygiënische maatregelen, ook van lokalen aard, hier en daar te nemen zijn, waardoor het leven van menschen althans min der bij het heerschen der cholera werd in gevaar gebracht. Tot heden is er door ons van die heeren niet een gezien. Toen 't de dieren gold, verbood men de beestenmarkten. Waarom nu, waar 't de menschen geldt, verbiedt de regeering de kermissen niet? De N. TTtr. Courant laat zich aldus uit: Het is aan geen twijfel meer onderhevig, dat de kermissen nadeelig werken tot ontwikkeling van cholera; het is uitge maakt, dat het nemen van hygiënische maatregelen in het al gemeen volstrekt noodzakelijk is van regeeringswegevooral omdat men ze aan de autonomie der gemeentebesturen niet kan overlaten, daar deze bang zijn. Dit wist de minister Heemskerk al sinds lang. En wat heeft hij gedaan Nietshoegenaamd niets En dat op een oogenblik, dat hij in het orgaan eene beloo ning liet vragen voor het uitroeien van den rundertyphus, eene belooningzeker bestaande in een kommandeurskruiswaarop hij zeer gesteld schijnt te zijnOns is het volkomen onver schillig, of de heeren wat meer of min lintjes en kruisjes op de borst dragen; maar de Nederlandsche zin en het Neder- landsche verstand moesten opkomen tegen dergelijke aanmati gingen en tegen dergelijk verzuim, waar het de waarachtige belangen des volks geldt, dat hier met zijn bloed de achte loosheid en het verzuim van den minister betaalt. Maar wat zegt bloed, het kost geen geld. Er zijn menschen genoeg 1 Koeiendat is wat andersdie hebben waardemaar menschen zijn er zelfs te veel. Bij koeien lijden de eigenaars en de landverhuurders in de beurs, bij menschen zoo niet. Het verzuim om maatregelen te nemen tegen het uitbreiden der cholerais een bewijs van onnadenkendheid en onbekwaamheid. Of wij mogen niets anders aannemen dan dat de minister bang isevenals zooveel burgemeesters bang zijneen gewoon verschijnsel bij liedendie niet vast in hunne schoenen staan. Menschen, Mijnheer de minister! zijn geene koeien, dat verzoeken wij u wel te bedenkenmaar als een menschenleven bij u zooveel niet geacht wordt, dan leert toch de volkshuis houdkunde, dat een menschenleven veel aan arbeid en verdien sten voor het huisgezin waard is. Een wet op de hygiëne! Aan burgemeesters is in den regel de zaak nog niet over te laten, hoewel er al veel zijn die lof felijke uitzonderingen op den regel maken. In het Eranache //Journal des Pabricants de Sucre" leest men een brief van den markies d'Havrincourtlid van het Pransche wetgevend lichaamwaarin beweert wordt dat zekere landbouwer Georges Ville, te Yincennes, het geheim der aardappelenziekte ontdekt heeft. De schrijver vermeldt de oorzaak der kwaal niet, maar zegt enkel, dat de cryptogamen niet de aanleiding, maar het uitvloeisel der ziekte zijn. Hij noodigt voorts een ieder uit om het proefveld van genoemden landbouwer te komen bezoeken welk veld in vijf akkers verdeeld is, waarvan de eerste, derde en vijfde met aardappelenplanten bezet zijndie ongemeen weelderig staan, terwijl het loof der planten op de twee overige akkers maar al te duidelijk toont, dat zij door de noodlottige ziekte zijn aangetast. Het blijkt alzoo (zegt de heer d'Havrincourt), dat de heer Yille wer kelijk in het bezit van het geheim der kwaal is, en deze naar believen kan weren en doen ontstaan." LEIDEN, 30 Augustus. Op Yrijdag den 20sten September zal alhier in het ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden worden van de Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen. Aan den heer Mr. P. G. Hubrecht, onlangs eervol ontslagen als burgemeester van Leiderdorp, is door den gemeenteraad aldaar aangeboden een keurige in zilver ge- vatten tafelschuieren door de ingezetenen een fraaie beker op zilveren voet met eene toepasselijke inscriptie. Men verneemt dat door een 40tal vee-inspecteurs" aan den heer G. J. Hengeveld te H a z e r s w o u d e bij het ophouden zijner betrekking als voorzittend lid der commissie voor den veetyphus, uit hoogachting en erken telijkheid een geschenk, is aangeboden, bestaande uit eene LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 tegels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdata: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1