N°. 2817. Vrijdag A®. 1867. 80 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen ?an Leiden naar 's-GravenhageIJclftScbicdara cn Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Am3tel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u-» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leideu (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondag9 buiten dienat. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstel©graaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoor wegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en vau 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie vau 8—4 van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. "Wat hebben we ons in het vorig jaar, en nog onlangs tijdens de Luxemburgsche quaestie, niet bang gemaakt voor Pruisen Zwaartillende zielen en onheilsprofeten za gen in hunne verbeelding de strijders van Sadowa al met hunne achterladers over onze grenzen stappenomin naam van den koning bij de gratie Gods, Nederland ge nadiglijk uit barmhartigheid te annexeeren. Hoe hebben we Wilhelm I en Von Bismarck toch zoo kunnen verden ken! Want we hebben het glad mis gehad. Ziedaar een van de zegeningen die de Evangelische-Alliantie over ons land gebracht heeft, dat zij ons namelijk die dwaze Prui sen-vrees uit het hoofd heeft gepraat, zoodat wij weer zachtkens kunnen indommelen. Leest het maar in de Haarl. Cour. van den 26sten. //Volgens de ondubbelzinnige mededeelingen van de meestbevoegde Pruisische leden der Alliantieheeft noch de eerbiedwaardige vorst van dat land noch zijne regeering, noch ook over het algemeen de volksvertegenwoordiging in Pruisen ooit in ernst gedacht aan eene inlijving van Nederland in den machtigen na- buurstaat; en de onverbloemde verklaringen dezerzijds van levendige opprijsstelling der Nederlandsche onafhankelijk heid zijn door de Duitsche stamgenooten met ingenomen heid en welgevallen aangehoord." De Köln. Zeit. heeft gemeend keizer Napoleon eens duchtig de les te moeten lezen. Het blad besluit de reeks zijner vermaningen aldusNapoleon bevindt zich op een hachelijk keerpunt zijner heerschappij. Door groote maat regelen in het binnenland moet hij zijne positie zien te versterkenen trachten zijn eigen volk te veroveren. Met de veroveringen naar buiten schijnt het gedaan te zijn. Bij den tocht naar Salzburg zal hij een lijk profitereende hertog Van Reichstadt zal in Fransche aarde mogen rus ten. Ook de expeditie naar Mexico heeft geen ander re sultaat opgeleverd, dan dat het aantal der keizerlijke lij ken door haar met éen vermeerderd is. Deze herinneringen aan de broosheid van het ondermaansche verdienen ten zeerste door den schranderen en ervaren staatsman op Frankrijks troon ter harte genomen te worden." De redeneeringen der vorsten en diplomaten doen soms onwillekeurig aan schooljongens denken. Eerst schelden, verwijten, uittarten, dan kloppen. Is de vechtpartij afge- loopen en toont de publieke opinie zich verontwaardigd dan werpt de een de schuld op den ander. A zegt dat B begonnen is, en B weder dat A de eerste klap heeft ge geven. Nu roept men te Weenen: //Indien Pruisen een bondgenootschap met Rusland aangaat, behoort Oostenrijk zich aan de zijde van Frankrijk te scharen". Te Berlijn spreekt men aldus: //Indien Oostenrijk zich als werktuig laat gebruiken van de heerschzuchtige oogmerken van Frankrijk, is Pruisen zedelijk genoodzaakt de hand aan Rusland te reiken." Fraaie verontschuldigingenHoe lang zullen de volken zich nog laten gebruiken als werktuigen van den hoogmoed, de heerschzuchtde jalouzie van en kelen, wat naam of titel ze ook dragen? Zooals men weet, heeft de president van de Vereenigde Staten, Johnson, den minister van oorlog, Stanton, ontslagen. Doch het gaat in de nieuwe wereld heel anders toe dan in de oude. Stanton heeft geantwoord, dat gewichtige pu blieke belangen hem noodzaken dat ontslag niet aan te nemen zoodat hij in functie zal blijven. Dit is zeer ratio neel, zegt de Arnh. Courant; als het publiek belang ter beoordeeling staat van ieder, dan heeft de heer Stanton gelijk dat hij tegen den heer Johnson zegtvolgens u vor dert het publiek belang dat ik heenga, volgens mij eischt het dat ik blijf, alzoo blijf ik. Het is natuurlijk ook; een minister die eene portefeuille heeft, behoudt ze gaarne, en in de nieuwe zoowel als in de oude wereld is een minister maar zelden zoo bescheiden om zijne aftreding in het publiek belang te achten. BINNENLAND. LEIDEN, 29 Augustus. Te Noord wijk aan Zee zijn in de afgeloopen week 247 baden gebruikt. Z. K. H. prins Alexander heeft Den Helder be zocht en een tochtje gedaan met het ramtorenschip. De vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten- Greneraal is geheel gerestaureerd. De minister van binnenl. zaken wenscht de stad Amsterdam eene subsidie van ƒ10.000 te verleenen, wanneer de verordening op het middelbaar onderwijs aldaar in werking treedt. De Evangelische Alliantie is te Amsterdam ge sloten met een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan on geveer 600 personen deelnamen. De volgende bijeenkomst zal in 1871 te New-York plaats hebben. De liedertafel //Euterpe" te Amsterdam zalin ver- eeniging met het park-orkest, hedenavond een concert ge ven ten voordeele der slachtoffers van de aardbeving op Java. Als wij ons niet vergissen is dit het eerste bewijs dat men in Nederland geeft, dat men ook iets wil doen ten behoeve van hendie aanstonds tot hulp bereid waren toen Nederland door een watersnood werd geteisterd. Doch misschien hebben de handhavers van het cultuurstelsel te 's-Hage reeds een millioen of wat overgemaakt! Te Delft zijn reeds 20 personen door de cholera aangerast, waarvan 16 overleden zijn. «w Te Rotterdam zijn gisteren 25 personen dpöf de cholera aangetast en 14 overleden. Te Utrecht heeft zich de cholera-commissie weder geconstitueerd. Zij bestaat thans uit 56 leden. tA LEIDSCH DAGBLAD. Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer ƒ0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1