Nassau verleend. De Belgische eu Italiaausche gezanten I zouden eene soortgelijke onderscheiding in de orde van de Eikenkroon hebben bekomen. Naar men verneemt, is nader door den minister van oorlog bepaald, dat wegens eene te Vlissingen heer- scheude oogziekte, de verlofgangers der lichting 1863 van het 4de regiment infanterie, voor zooverre zij te dier plaatse in garnizoen zouden komen, van de opkomst zijn vrijge steld. Dinsdag zijn op het raadhuis te Rotterdam aan gegeven, als door cholera aangetast, 20 personenais daar aan overleden 16 personen. De Staats-Courant deelt het kon. besluit mede tot goedkeuring der statuten van de Vereeniging: het Anti- Dagbladzegel-Verbondgevestigd te Rotterdam, waarbij de vereeniging mitsdien als rechtspersoon wordt erkend. Het stoomschip //Delta", aanbrengende brieven en bladen uit Batavia van 14 Juli, werd Maandag te Mar seille en alzoo heden te Rotterdam verwacht. Naar aanleiding van gevallen van cholera te Dord recht heeft het bij de commissie itot uitdeeling van soep aan behoeftigen een ernstig punt van overweging uitge maakt, wat in dezen te doen. Ten vorigenjare werdzooals bekend is, reeds toen deze ziekte nog in aantocht was, de inteekening voor eene buitengewone uitdeeling gedurende eeuigen tijd opengesteld, en voedende spijs op gelijke wijze als bij de gewone winter-bedeeling uitgereikt. De vraag was nu, of men weder zou laten inteekenen en om niet uitdeelen. Rijp werd die vraag overwogen. De minderheid beantwoordde deze bevestigendomdat men voedzame spijs nuttig oordeelde, en wilde daarom de inteekening onver wijld opengesteld zien. De meerderheid erkende het nut van voedzame spijsmaar vond bezwaar in dat uitdeelen om niet, in een tyd dat er nog werk was, en dit te meer, daar naar sommiger meening de ziekte zich pas en bij eene geheel andere klasse dan het vorige jaar vertoond had. Daarom wilde deze een middelweg. Deze middelweg zou bestaan in het verkrijgbaar stellen van goedkoope spijze aan wien het verlangt öf voor zich zeiven öf voor behoef tigen. Bij dit plan heeft men zich nedergelegd, en de soep zal thans viermaal in de week worden verkrijgbaar gesteld tegen 6 cents per portie. De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten om wegens de uitbreiding der cholera-ziektede kermis ook dit jaar niet te doen plaats hebben. Dezelfde reden heeft de gemeenteraad van Meppel doen besluiten de kermis te schorsen. Zaturdag-ochtend is, ten gevolge van eene door een vreemdeling in het voorportaal der Hoogduitsche synagoge te Amsterdam tot een Israëliet gerichte vraag, in dat kerkgebouw eene opschudding ontstaan. De vreemdeling, een lid der Evan gelische Alliantie, is naar het bureau van politie overge bracht. Door vele dames, insgelijks leden der Evangelische Alliantie, worden op de straat traktaatjes en losse blaad jes uitgereikt. Het comité der Alliantie heeft in de dag bladen doen bekend maken, //dat elke handeling, welke inbreuk maakt op de openbare orde en op den eerbied voor de burgerlijke overheid, met de beginselen der Alli antie in strijd is." Maandag brachten de verschillende sectiën van het //Metalen Kruis", die zich Zondag te Alkmaar feestelijk en broederlijk hebben vereenigd, een bezoek aan het Nieuwediep en aan Zr. Ms. stoomschip //het Metalen Kruis"; zij werden daar door hunne oude wapenbroeders en door een aantal civiele en militaire autoriteiten harte lijk ontvangen en verwelkomd. De ingezetenei**adden van hunne belangstelling doen blijken door het uitsteken van vlaggen. Z. M. heeft den heer William Crosby, woonachtig te Hobartstown be noemd tot Nederlandsch consul voor Tasmanië. Z. M. heeft benoemd tot hoofdkommies der posterijen den heer R. van Ruyven, thans direct, te Schiedam; tot ontv. der dir. bel. en ace. te Geldersch Veenendaal, den heer J. W. F. baron van Brakell Doorwerth thans werkzaam ten buréele van den controleur der dir. bel., in- en uitg. rechten te Eist; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Ede c. a. (Gelderland) den heer W. H. D. Broers, thans te Houten c. a(Utrecht). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 63°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Woensdag morgen te 5 uren 50°, te 8 uren 57°, 's middags 12 uren 68°, W., te 4 uren 68°, Z. W. KOLONIËN. De gouverneur-generaal heeft het volgende bepaaldDe hoofden van plaatselijk bestuur in Nederlandsch Indië mogen rechtstreeks noch zijdelings deelhebbers noch bor gen zijn voor eenige onderneming, ten grondslag heb bende eene met de Indische regeering om winst of voordeel aangegane overeenkomst. Zij mogen geen handel drijven noch verbintenissen van geldel ij ken aard aangaan met de hoofden der inlandsche en met deze gelijk gestelde bevol king, borgtochten daaronder begrepen. Zij mogeu geen be lang hebben bij eenige bijzondere onderneming van land bouw, nijverheid of scheepvaart in het gewest, waartoe de ouder hun beheer staande afdeeling behoort. Den lsten Juli kwam te Batavia ter reede het stoom schip //Baron Bentinck", kapit. Konigsfeldt, medebrengende brieven en dagbladenloopeude tot 26 Mei, en telegrammen tot 15 Juni. De gouv.-gen. heeft de havens vau Kroe en Mokko- Mokko opengesteld voor de kustvaart binnen het tolgebied van Nederlandsch Indië. Blijkens per telegraaf van Palembang ontvangen be richten is de telegraafkabel in Kramassan en Moesi tot Palembang met goed gevolg gelegd. Men meldt van Malang //Er zijn hier, Goddank geene ongelukken te betreuren, hoewel de aardbeving ook hier gevoeld werd. De vooruitzichten op eënen goeden tabaksoogst zijn dit jaar veelbelovend, zoodat zonder buitengewone on gelukken verscheidene tabakshandelaren alhier zich zullen herstellen van geleden verliezen gedurende minder gunstige jaren". BUITENLAND. Pruisen. De regeering heeft tot dusverre militaire con- ventiën gesloten met Weimar, Meiningen, Coburg, Alten burg, Schwarzburg Rudolstadt, de beide Reuss, Olden burg, Anhalt, Schwarzburg Sonder'nausen, de beide Lippen, Lubeck, Bremen en Hamburg. Met Waldeck is het sluiten eener conventie op handen, zoodat nu nog slechts Brunswijk en de beide Mecklenburgen de eenige Noord-Dnitsche sta ten zijn, die geene militaire conventie met Pruisen hebben aangegaan. De Kreuzzeitung zegt, dat Pruisen zich te Kopen hagen bereid heeft verklaard om confidentieel te beraad slagen over de waarborgen betreffende Noord-Sleeswijk te geven. Deze beraadslagingen zullen waarschijnlijk plaats hebben. De Pruisische kanonneerboot Blitz is van Candia met Candiotische emigrauten te Athene aangekomen. Het schip keerde den 17den naar Oandia terug. Oostenrijk. In de Wiener-Zeitung wordt op in het oog loopende wijze ontkend, dat de aartshertogin Sophia zich naar Salzburg zou begeven hebben, ten einde een bezoek te brengen aan den keizer en de keizerin der Eranschen. Tegenover de geruchten, volgens welke in de bijeen komst te Salzburg een bewijs geleverd is, dat Oostenrijk en Frankrijk tegenwoordig één zelfde belang hebbenzegt de //Abendpost", dat bij die bijeenkomst wel eenstemmig heid over de hangende quaestiën, maar geen onderling ver drag tegenover eene andere mogendheid tot stand gekomen is. Frankrijk. De onvoldoende bezoldiging der ouderwijzers in de departementen is een bekend feit. Men verhaalt thans, dat in eene gemeente, op korten afstand van Parijs, een openbaar onderwijzer genoodzaakt was zich als werkman te verhuren gedurende de uren dat hij geen school hield om door het karige loon, dat hij als zoodanig ontving, te gemoet te komen aan het ontoereikende zijuer bezoldi ging als onderwijzer. De minister van onderwijs heeft dit echter verboden als strijdig met de waardigheid van het beroep van onderwijzermaar men heeft den onderwijzer toegestaan eene kleine nering in tabak en likeuren uit te oefenen. Ware het niet beter, dat de bezoldigingen dei- onderwijzers tot een behoorlijk bedrag werden opgevoerd De Moniteur deelt het antwoord mede, door den keizer aan den burgemeester van Atrecht gegeven op diens aanspraak, toen de keizer deze stad op zijne reis naar Rijsel is doorgekomen. Dit antwoord luidt als volgt: Gij hebt gelijk, dat gij vertrouwen stelt op de toekomst. Alleen zwakke gouvernementen zoeken in buitenlandsche verwikkelingen afleiding voor de binnenlandsche moeilijk heden maar wanneer men zijne krachten put in de massa der natie, dan behoeft men slechts zijn plicht te doen, om in de blijvende belangen des lands te voorzien, en terwijl men de nationale banier hoog geheven houdt, laat men zich niet tot ontijdige stappen verleidenhoezeer die ook van vaderlandsliefde getuigen. Er zijn tijdingen ontvangen uit Mexico, waarin wordt gemeld, dat de prins van Salm Salm, de metgezel van wijlen keizer Maximiliaan, ter dood veroordeeld is. Deze tijding zal, indien zij juist is, te meer een pijnlijken indruk maken, daar men dacht dat met de executie van Maximiliaan de periode der terechtstellingen geëindigd was. Verder wordt gemeld^ dat het congres in de maand No-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2