!V°. 2316. Donderdag A®. 1867. 29 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vaa Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; L u. 55 ra.; 3 u. 52 ra., Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snara. te 3(4 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelögraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104 Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. De Oemeenle-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De heer "Van Lee noemde het eene anomalie, dat de ze gelbelasting ook geheven wordt van de in de Nederlandsche volkplantingen gedrukte dagbladen, waar de bladen aan geen zegel onderworpen zijn. Daarop vervolgde hij: //Ver- geef't mij, wanneer ik van eene anomalie heb durven spre ken. Alsof de geheele wetgeving op bet zegel het niet wareonder, welken vorm dat ook worde geheven. Of kent ge eene betere veroordeeling van het geheele stelsel, dan dat men het nog nergens eens heeft kunnen worden om trent de vraag, onder welke categorie van belastingen het eigenlijk dagblad- en het advertentiezegel moeten wor den gerangschikt. Het formaatzegel is eene verbruiksbe lasting, zeggen de officieuze verdedigers der Pruisische wetgeving. De afgevaardigde Michaelis, eene staathuishoud kundige autoriteit, vroeg echter terecht, als het eene ver bruiksbelasting is: waarom wordt dan niet het bezoeken van gymnasiën en hooge scholen en de lezing van romans belast; en om welke reden worden dan groote autoriteiten zooals Schiller en Gcethe, niet door de zwaarst mogelijke belasting getroffen F it Het zegel der advertentiën is eene belasting op de nijverheid, zeide een beroemd staatsman. //Es ist eine Be- steuerung eines Geschafts, einer Commissions geschafts, zegt de Pruisische regeeringspers. Denn die geschaftliche Anzeige einer Zeitung dient zu nichts Anderem als zu der Vermittelung zwischen Angebot und Nachfrage und hierin besteht eben das Wesen des Commissions geschafts." An deren weder plaatsen het advertentiezegel eveneens onder de verbruiksbelastingen. Het eene is evenmin juist als het andere. Eene verbruiks- of indirecte belasting, zegt Gar- nier, wordt van de voortbrengers of kooplieden gevorderd, die haar van den verbruiker terugbekomen. En als dat zoo is, wie geeft haar dan terug aan den betaler van het zegel, dit is aan den aankondiger, die eene of andere waar aunonceert, zonder een kooper te vinden? "Wie geeft haar terug aan den man, die bij aankondiging zijn verloren portefeuille, zijn hond, zijn regenscherm tracht terug te krijgen. De vinder wellicht? Maar behalve dat, van wat wordt het annonce-zegel geheven Niet van een nijverheidstak of van eene handelsoperatie, maar van een middel om tot zulk eene operatie te geraken. Van eene vraag naar iets, van een aanbod van iets, die beiden niet alleen slechts eventueel den handelaar of anderen belang hebbende winst kunnen aanbrengen, maar den plaatser in ieder geval reeds dadelijk geld kosten. En ik tart u mij een voorbeeld eener andere belasting op gelijken grond slag aan te wijzen. Eene nijverheidsbelasting! Maar door wien betaald Door den dagbladuitgeverdie in deze slechts kosteloos de betrekking van belasting-ontvanger vervult, of door den nijveraar die reeds evenals de uit gever een patent bezit. En is het den Noord-Ned. wetge ver b. v. ooit ingevallen den koopman, den makelaar, buiten zijn patent, nog een recht te doen betalen voor de mondelinge aanbieding zijner waren Hoe men zich dus ook keere of wende, de staathuishoudkunde heeft geen plaats voor het annonce-zegel opengelaten. Het is eenvou dig «ene belasting der gedrukte uithangborden. Het is eine lastige und doch relatif wenig ergiebige Hemmung des Verkèhrszooals de Oostenrijksche minister van financiën Von Becke onlangs zeide. Eene belasting als deze is onzer eeuw onwaardig, want zij kan hoogstens worden gerecht vaardigd door den verouderden stelregel, dat de staat het geld nemen kan waar hij het vindt, al is het ook ten koste van zijnen onbezoldigden ontvanger, den courant uitgever, dit is van hem die gehouden is het achterstallige of hem niet betaalde annonce-recht uit zijne beurs bij te passen. Milner Gibson noemde het advertentiezegel eene barbaarsche belasting. Ja, wel barbaarsch, en wel zoo zeer, dat zelfs de commissie, die in 1865 door de Russi- sche regeering belast werd met het ontwerpen eener wet op de drukpers, wel over bet onderwerpen der annonces aan een zegelrecht heeft gedacht, doch daartoe niet durfde overgaan." B 1 Is' N E N L A N D. LEIDEN, 28 Augustus. Door Raphael Marcus Beuthbeddenfabrikant alhier, is aan burgemeester en wethouders een verzoekschrift inge diend waarbij hij toestemming vraagt tot de plaatsing van een verwarmingstoestel, ter uitoefening van zijn beroep, in het perceel aan den Apothekersdijk, geteekeud Wijk VI, N°. 13. Zij die daartegen bezwaren wenschen in te bren gen, wordt daartoe de gelegenheid gegeven op het Raad huis dezer gemeente, op Donderdag den 29sten Augustus aanst., des voormiddags te elf uren. Dinsdag heeft zich te Voorschoten weder een geval van veeziekte voorgedaan bij den bouwman C. H. Wolff. Het aangetaste dier is onteigend en afgemaakt. Volgens den Eranschen Moniteur heeft Z. ning der Nederlanden aan prins De la Tour d;\Auver,gne en aan al de overige ambassadeurs, die het Londensehe tractaat van 11 Mei jl. onderteekend hebben,) het Groot kruis der orde van den Gouden Leeuw van het huis van I,ElllS(;il DAfiBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.126. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 n. 26 ra.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 ra.; 9 n. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u-» overige dagen 5 u. 30 ra. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 ra. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1