JJ^ TE KOOP Bad-flófel Domburg. HANDEL, NIJVERHEID ENZ. BUITE N L A N D. uren 60^. Dinsdag morgen te 5 uren 60°, te 8 uren 62°, 's middags 12 uren 64°, te 4 uren 63°. De beer Schneider, voorzitter van het wetgevend lichaam en eigenaar der aauzieulijke ijzerfabrieken te Creuzot, heeft 800,000 fr. besteed tot bet leveren van zijne producten en fabrikaten op de Parijsche wereldten toonstelling. Schneiders etablissement verschaft arbeid en brood aan meer dan 10,000 menschen; 1230 werklieden en geëmployeerden bezitten op het grondgebied van Creuzot voor 8 millioen fr. aan onroerend goed; bovendien hebben de werklieden 2% millioen fr., elk oogenblik aflosbaar en renleude 5 pet., in de kas der firma gedeponeerd. De bevolking van Creuzot is in dertig jaren van 3000 tot 23,000 zielen gestegen. Het ze delijk gedrag dier arbeiders-kolonie is zoo voorbeeldig, dat men de gen- darineriepost te Creuzot heeft kunnen intrekken. Belgie. Men herinnert zich, dat voor eenige maanden de heer J. vau Rijswijk te Antwerpen door den rechter veroordeeld werd aan den afgevaardigde, den heer Delaet, eene som van vijfduizend franken te betalen, wegens een aanval door Van Rijswijk in zijn blad geplaatst tegen dien afgevaardigde. Genoemde schrijver is niet rijk, heeft kin deren en verloor in den laatsten tijd een viertal van zijn kroost, benevens zijne vrouw na eene langdurige ziekte. Van den heer Delaet, die zich in de kamer ten sterkste had aangekant tegen de gijzelingwelke hij barbaarschheid noemde, had .men verwacht dat hij zich tevreden zou stellen met de genoegdoeninghem door den rechter ver schaft en den heer Van Rijswijk niet tot betalen zou dwingen door lijfsdwang. Intusschen hebben zijdie zoo dachten, zich vergist. Laatst wandelde de schrijver met zijn zoon van 8 jaren, toen een deurwaarder hem naderde, beslag op hem legde en hem naar de gevangenis vervoerde. Het kind, dat door den deurwaarder aan zijn lot werd overgelaten, is door de omstanders naar het ledige huis gebracht. Er circuleeren inschrijvingslijsten om in de be hoeften der kinderen te voorzien. Duitschland. Het //Journal de Francfort" deelt de vol gende stukken als authentiek mede. Zij dateeren uit 1821 en bevatten getuigschriften van de school van St.-Anna te Augsburg betreffende haar lljarigen leerling //prins Karei Bodewijk Napoleon, zoon van den graaf de Saint-Leu, uit Rome, geboren te Parijs, Katholiek." Dit getuigenis aan gaande den toekomstigen keizer van Frankrijk luidt//Deze leerling is begaafd met vele goede hoedanigheden, tot welker ontwikkeling hij met grooten ijver gearbeid heeft, zoodat hij goede vorderingen gemaakt heeft in het Duitsch in het Latijn en in de rekenkunde, en vrij goede vorde ringen in het Grieksch en in de geschiedenisin het al gemeen dus aanzienlijke vorderingen. Zijn betamelijk ge drag tegenover zijn medeleerlingen verdient lof, eveuzoo de onderdanigheidwaarmede hij ook onaangenaam werk hem opgelegdverricht heeft. Hij staat nummer 24 op de lijst. De moeielijkheid, die hij heeft met de Duitsche taal, welke hij nog niet meester is, heeft hem belet een hooger nummer te krijgen. Overigens wordt hem een loffelijk ge tuigenis in het publiek gegeven en gaat hij over tot eene hoogere klasse." Het getuigschrift over de vorige zes maan den luidt: //Deze leerling heeft een warm gevoel voor al wat verheven, goed en schoon ishij zou grooter vorde ringen gemaakt hebben, zoo hij niet door veelvuldige ziekte dikwijls verhinderd was geweest de lessen bij te wonen." Pruisen. In hofkringen wordt verhaald, dat de prins van Wurtetnberg door den koning bestemd is, om met vorste lijke hofhouding te Hanover zijne residentie te vestigen. Oostenrijk. Het bericht, volgens hetwelk eenige Pool- sche notabiliteitenwaaronder ook graaf Potocki, naar Salz burg ontboden zijnom hunne meening kenbaar te maken omtrent de door keizer Napoleon ter sprake gebrachte quaestie van het herstel van Polen, schijnt ongegrond te zijn. De Avondbladen meldendat er eene circulaire aan de gezanten in het buitenland wordt voorbereid, waarin betoogd wordt, hoe de samenkomst der beide vorsten te Salzburg moet opgevat worden en dat het resultaat der bijeenkomst iseen bijzondere waarborg voor het behoud van den vrede. Frankrijk. Ik behoef u nauwelijks te zeggen schrijft de correspondent van het Handelsblad, uit Parijs dat ook he den nog de conferentie te Salzburg bijna het eenige onderwerp der gesprekken iszij wordt op alle mogelijke wijzen ge wikt en gewogen, geprezen, gelaakt en overdreven, maar daarover is men het eens, dat zoo al door de onthouding der koningen van Beieren en Wurtemburg het doel van een Zuid-Duitsch-Oostenrijksch verbond is mislukt, toch ernstige besluiten te Salzburg zijn genomen, zoowel met betrekking tot Duitschland als tot het Oosten. Gelijk de telegraaf u reeds gemeld heeft, zal de uitslag der confe rentie waarschijnlijk in een protocol worden vastgesteld en zullen vervolgens op grond daarvan verdere onderhande lingen tusschen de heeren Von Beust en De Gramont wor den aangeknoopt. Men gelooftdat de keizer van zijn be zoek te Rijsel zal gebruik makenom verklaringen af te leggen. 25 Aug. zal hier een buitengewone kabinetsraad onder het voorzitterschap des keizers worden gehouden. Keizer Frans Joseph heeft aan den heer Dusautoy, kleedermaker van Napoleon III, het kommandeurskruis der Frans-Josephs orde verleend. Onlangs waren een groot aantal nieuwsgierigen in de omstreken van het terrein gelegen bij de straat Frans I te Parijs aanwezig, ter bijwoning van eene zonderlinge proef, door twee Engelschen genomen. Eene kleine locomo tief van staal en ijzer, met al haar toebehooren, bewoog zich nu eens voor-, dan weder achterwaarts en liet het welbekende air van den marsch uit de Taunhauser hooren. Deze muzikale locomotief was niets anders dan een stoom- orgel, hetwelk voor de eerste maal in de muzikale wereld zijne verschijning maakte en met elke wolkrook eene vlaag harmonie aan de omstanders ten beste gaf. Indien deze uitvinding gelukt en in de mode komt, zal men weldra concertgevende sneltreinen en spoorweg-opera's hebben. Engeland. Vrijdag zijn in Essex 200 militairen aange komen, die aldaar, met toestemming van den opperbevel hebber der armee, bij de landbouwers als knechts in het werk worden gesteld, ten gevolge van een strike onder de arbeiders. Wanneer deze in hun verzet volhardendan zal er aan nog meer soldaten verlof worden gegeven, om tij delijk den militairen dienst met den veldarbeid te verwisselen. De strike had natuurlijk ten doel, om meer loon te be dingen doch nu de landbouwers tegen gewoon en minder loon onder de soldaten kunnen beschikken over de man schappen, die met het landwerk bekend zijn, zal de ar- beidstaking aan de werklieden niet baten. Zij hadden ge meend hunne meesters te kunnen dwingen, omdat er bij het binnenhalen van den oogst toch veelal handen te kort komendoch wanneer zij zich thans niet bedenkenzal vermoedelijk zeer spoedig de geheele oogst zonder hunne hulp zijn binnengehaald. De heer Charles Dickens is zóó ernstig ziek, dat hij zich van allen letterkundigen arbeid voor het tegenwoor dige moet onthouden. Rusland. De regeering heeft een contract gesloten met de fabriek van Kolt voor de levering van honderdduizen achterladers volgens Berdan's systeemte leveren binnend twee jaren. Amerika. De goudzoekers kunnen weder goede zaken doen. In Nieuw-Mexico500 mijlen van Mora aan de Ci- maron en in de provincie Chihuahna aan de Rio Conaho zijn goudaderen gevonden. De berichten omtrent den rijk dom en de uitgebreidheid dezer aderen grenst aan het fa belachtige. Goudzoekers verdienen 15 dollars per dag. ADVERTENTIES. Voor de vele blijken van deelnemende belangstelling ter gelegenheid van de gedachtenis mijner Vijftigjarige Evan geliebediening, zoo van binnen als buiten de stad ontvan gen betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. H. FANGMAN. Letden, 26 Augustus 1867. Tegen 1 November 1867 verlangt men pjjjlSy op de Buitenplaats Weltevredente War s'®» mond, eene KEUKENMEID en eene WüRKMEIR, beide van goede getuigschriften voorzien. Sly eene nieuwe TILBURY en een span makke en vlug loopende MERRIE-EZELS, met een elegant TENT WAGENTJE en TUIGEN, benevens nog onderscheidene EZEL- en BOKKENWAGENS, alle op veeren. Franco te bevragen bij J. SPIJKER te Hilversum. Tegen September zijn jnog KilHER§ beschikbaar ter verlinring. G. L. GAARLANDT.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3