Woensdag A®. 18(>7. 2s Augustus. N®. 2315. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenha^eDelft, Schiedam en Rotterdam: te S u. 30 ra; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 ra., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Biunen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 n-» overige dagen 5 n. 30 ra. en l u. 45 m. Van Gouda naar Leiden' Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snarn. te 3^ u.; van Arasterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoen fabriek en Nieuvrstraat) 7 u- 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-T. Landpost. 9, 16 en 25 W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sra. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104 Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. Ce Gemeente-architect, is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 49 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Geene redevoering op het Nederlandsche Congres te Gent heeft zooveel indruk gemaakt als die van den heer Mau- rits van Lee over het zegelrecht op de Dagbladen. De on gehoorde wijze waarop de Nederlandsche journalistiek door het hooge zegelrecht die belasting op de kennis, zooals men het in Engeland noemde wordt gedrukt en in hare ontwikkeling belemmerd, was nog door niemand zoo welspre kend in het licht en aan de kaak gesteld. De heer Van Lee heeft feiten aan het licht gebracht, die ieder weten kan en toch zoo goed als onbekend zijn; hij heeft de Neder landsche dagbladpers vergeleken met die van andere lan den en aangetoond, hoe het vrije Nederland achterstaat, niet alleen bij de meestbeschaafde rijken der wereld, maar zelfs bij Brazilië, Eusland, ja bij Spanje. De edele roeping van het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft hij schitterend doen uitkomen, een verbond waartegen het ministerieel orgaan te vergeefs zijne giftige pijlen had gericht. Zijne argumen ten zijn niet te weerleggen. Er was niemand op het con gres, niemand die iets ten gunste van het zegelrecht kon zeggenen met een daverend applaudissement werd door de aanwezigen aan dit uitmuntend pleidooi het zegel gehecht. Hoewel de redevoering afzonderlijk in het licht zal verschijnen, willen wij er toch enkele perioden uit mede- deelen. Aan het slot zijner rede plaatste de heer Van Lee Nederland naast zoovele andere landen, om te doen uit komen, dat de Noord-Nederlandsche wetgever de zwaarste offers van de dagbladpers eischt: //Vooreerst" zegt hij //wordt alleen in Oostenrijk en Nederland te gelyker tijd zegelrecht èn van de dagbladen èn van de aankondigingen gevorderd. De minister van financiën van keizer Frans Joseph1, de heersVon Becke, heeft echter sedert den 18den Juli dezes jaars voorgesteld het aankondigingszegel geheel af te schaffen. Wat betreft de dubbele heffing, zal Noord- Nederland dus weldra geheel alleen staan. Maar het staat, zelfs afgezien van de gelijktijdige heffing, nu reeds alleen, wat de hoogte van ieder der beide belastingen afzonderlijk betreft. Laat ons met het zegelrecht op de annonces be ginnen. Van eene aankondiging van zeven regels, ieder ongeveer 50 letters tellende, moet aan den staat worden betaald: In Frankrijk, Engeland, Polen, de Vereenigde Staten, Spanje, Zwitserland, Eusland, Brazilië, Italië, Zweden en Pruisen niets. In Oostenrijk: 15 kreutzers of 31J centen. In Hamburg: 3J schilling courant of 15centen, en in Bremen 5J- groten of 14|- centen. In Nederland zou daar entegen voor dezelfde advertentie 35 centen of 3\ centen meer dan op dit oogenblik in Oostenrijk en bijna 2Jmaal zooveel als in Bremen en Hamburg aan den fiscus moeten worden betaald. Vergelijken wij thans het eigenlijke dagbladzegel met dat in andere landen. Het resultaat zal nog verrassender wezen: Van een blad ter grootte van het Algemeen Han delsblad van Amsterdam, dit is van 29 vierkante palmen oppervlakte, zou worden betaald: in Engeland, Polen, de Vereenigde Staten, Spanje, Zwitserland, Eusland, Bre men, Hamburg, Brazilië en Italië niets; in Frankrijk, waarbij het formaat nog daarenboven tot meer dan het dubbele, namelijk tot 72 vierkante palmen kan gaan, volgens de tegenwoordige wet, in de departementen Seine en Seine en Oise zes centimen of 2| centen en in de ove rige deelen des keizerrijks 3 centimen of 1| centen. Wordt de nieuw ontworpen wetgeving aangenomen, dan zullen die beide sommen 5 centimen of 2| centen en 2 centimen of T90°ff cent bedragen; in Oostenrijk een neukreuzer of cent, onverschillig het formaat; in Zweden, waar het maximum der oppervlakte van het blad bovendien tot 40 vierkante Ned. palmen kan gaan, ,ST ore of j cent; in Pruisen nog geen achtste pfennig' of bijna een zestiende cent. In Nederland daarentegen wordt van een blad van hetzelfde formaat 3.} centen door de schatkist gevorderd, zijnde cent meer per exemplaar van ieder nummer dan het maximum en 2^ centen meer dan het minimum der te genwoordige Fransche wet; 1^ centen meer per exemplaar van elk nummer dan het maximum en 2,60°ff centen meer dan het minimum der ontworpen wetgeving; bijna drie. maal het Oostenrijksche, zeventienmaal het Zweedsche en bijna 60maal het Pruisische dagbladzegelrecht. Had ik dus geen recht te beweren, dat de zegelbelas ting in Nederland in ieder opzicht zwaarder dan overal elders drukt? Maar juist daarom wanhoop ik niet. De ge schiedenis heeft reeds zoo dikwerf bewezen dat, waar de nood zijn toppunt bereikt heeft, uitkomst nabij is. Veel, zeer veel verwacht ik daartoe van het Anti-Dag bladzegel-Verbond, eene vereeniging die in April dezes jaars te Botterdam werd opgericht, met het doel om de afschaffing van de zegelbelasting in Noord-Nederland te bevorderen. Niettegenstaande haar kort bestaan, zal zij weldra reeds afdeelingen te Amsterdam, 's-Hage, Delft, Oldenzaal, Breda en andere plaatsen deyfandfJ»e- zitten. Van die vereeniging verwacht ik tegelijk, LEIDSGH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer f 0.V2». Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 ra.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 26 ra.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1