Wordt gevraagd, Te Koop of te Huur ren Nadar en d'Artois, maar door de gebroeders G-odard bestuurdterwijl ook de heer Elammarion de reis met den Imperial niet heeft medegemaakt. Na een afstand van 110 kilometers te hebben doorloopen, zijn de beide ballonsdie niet uit het gezicht waren verdwenendes avonds te half- tien behouden in eene vlakte van het departement der Seine en Marne nedergekomen. Minder voorspoedig is de luchtvaart geweest, daags te voren (op den Napoleons dag) door mevrouw Poitevin en haren schoonzoon te Mar seille ondernomen, die, na tot op zekere hoogte te zijn opgestegen, met haren ballon naar zee is gedreven. Geluk kig heeft men het gevaar, waarin de onversaagde lucht- reizigster zweefdespoedig bemerkten heeft een der drie van verschillende punten der kust afgezonden vaartuigen haar nog bereikt voordat het schuitje der ballon de gol ven raakte. Mevr. Poitevin had echter alle krachten moe ten inspannen om dit te voorkomen. De Indische minister van financiën heeft een plan gereed gemaakt tot invoering van een gouden munt in Indië. Er zijn te Londen berichten van de Kaap aangeko men tot 20 Juli. Volgens deze waren er weer diamanten gevonden in de nabijheid der Oranje-rivier; van een werd de waarde op 1000 pd. st. geschat door juweliers, die uit Amsterdam zijn overgekomen. De //Pall Mall Gazette" wijst er opdat onlangs door het ministerie van oorlog is bepaalddat slechts 7 percent van de soldaten der verschillende korpsen mogen huwen en dat alleen zij die van erkend goed gedrag zijn, verlof kunnen bekomen, zich in den echt te begeven. Tegelijker tijd zijn den gehuwden soldaten zulke gunstige conditiën toegekend, dat zij en de hunnen boven ellende verheven zijn. Het blad noemt dit uitstekend goed, maar vraagt wat er moet worden van die soldatendie zonder permissie ge huwd zijn, want talloos is het aantal van dezen, die aan de grootste ellende ter prooi zijn, vooral der vrouwen en kinderen, omdat de soldaten door de wet niet verplicht kunnen wordenhunne vrouwen en kinderen te onderhou den, indien zij zonder verlof zijn gehuwd. De Pall Mali vraagt nuof het niet wenschelijk zou zijndat men de geestelijken verbood, om die soldaten, die geen verlof hebben om te huwentoch kerkelijk in te zegenen. In het begin dezes jaars waren de volgende oorlog schepen in Engelschen dienst: In de Middellandsche Zee 20, Noord-Amerika en West-Indië 29, Zuidoostkust van Afrika 9, Oost-Indië 7, Kaap de Goede Hoop 3, West kust van Afrika 19, de Stille Zee 14, China 40 en Au stralië 6. Nederlandsche Hervormde Kerk. ADVERTENTIEN. Door een noodlottig toeval in onze Bleekerij zijn heden overleden: W. MATHOL en JAC. V. D. POST. In eerstgenoemden verliezen wij een onzer trouwste Meesterknechts, die ons sedert jaren met ijver heeft ge diend, terwijl laatstgenoemde steeds een oppassend werk man was. DE HEIJDEE C°. in een WINKEL, een JONGELING, geschikt om met een fatsoenlijk publiek om te gaanniet boven de achttien jaren. Adres met eigenhandig geschreven brieven onder letter O. franco aan het bureau Leidsch Dagblad, op de Koep o ortsgrac'nt. vT.atjgSBteii In eene Sigaren-Eabriek, tevens Winkel, verlangt men tegen 1 Nov. of eerder, een' WINKEL-BEOIENDE, met het vak vol komen bekend; alsmede een' flinken JONGEN ter oplei ding beide van de P. Godsdienst. Adres franco onder letter A. bureau Leidsch Dagblad. In het Sigaren-Magazijn van C. J. BOELE en ZOON kan een fatsoenlijk JONG- MENSCH ter opleiding geplaatst worden. een welbeklante BROODBAKKERIJ ,'.met ruime logea bele BURGERWONING en WINKEL, waarin tevens Kruideniers-affaire wordt uitgeoefendbenevens groote berg plaatsen voor goederen, en vruchtbaren tuin en erve. Adres, met franco brieven, bij A. VAN DEN TOOEN, Mr. Tim merman, te Hazerswoude. Engeland. De ontvangst der Belgische riflemen heeft 6333 pd. st. gekost. Zweden. Er is te Stockholm een schitterend feest gege ven ter eere van de Eransche journalisten. Baron Baab bracht een toast uit op den koning; de heer Hazeluis op Napoleon, de heer Bichard op het vrije Zweden, waar de beginselen van 1789 nog gehuldigd worden. BEROEPEN ENZ. Beroepen: te Wezep: A. H. Duval Slothouwer te Oosterwierumte Kethel: J. Kool te Bunschoten; te Oostburg: D. H. Teljer te Nieuw- poort; te Vrouwepolder: H. Malcomesiu9 te Kollumerzwaag; te Masten, broek: S. Baart de la Faille, cand.; te UithuistermeedenL. M. de Boer, cand.; te Kruisland: VV. M. de Vries, cand.; te 's-Grevelduin Kapelle: W. van den Bijtel te Nunspeet. Aangenomen: te Gorredijk: door J. Kutsch Loijenga te Acquoy; te Oud- Alblas: door J. J. Ruijs te Oud-Beierland; te St.-Johanne9ga en Delstra- huizen: door P. F. van den Steen te Babyloniënbroek. Bedankt: te Hierden: door H. Rietveld Creyghton te Beekbergen; te Vaassen: door H. J. den Boer te Oosterwoldete Ridderkerk en te Waar der c. a.: door Ch. J. Brijce te Alphen; te Bergschenhoekdoor J. A. C. Nonhebei te Huizen; te Gerkesklooster: door H. Malcomesius te Kollu merzwaag. Emeritus: J. A. Schrader te Raalte, in te gaan 1 Nov. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Onder de rubriek «Ingezonden" is in het Leidsche Dagblad van 23 Augustus N°. 2311 opgenomen eene mededeeling van eenen geachten in zender N. N., waarin eenige hatelijkheden worden gedebiteerd tegen Bur gemeester, Wethouders en den heer Scheltema, terwijl mij de eer te beurt valt daarin als de poes te fungeerendie voor anderen de kastanjes uit het vuur haalt. Ik acht het niet ondoelmatig den heer N. N. de korte opmerking te makendat zijne wijze van voorstelling is even onwaar en kwetsend voor de aangewezene personen, en dat de goede bron, waaruit hij zegt te heb ben geput, voor ditmaal ten minste al zeer onzuivere stof heeft opge leverd. De redactie schijnt dit trouwens ook begrepen te hebbenjammer dat deze niet nog heeft kunnen besluiten bij de noot te voegen de woorden «daar wij van het tegendeel overtuigd zijn". Vergun deze een plaatsje onder Uwe ingezonden stukken, terwijl ik mij met alle achting teeken UEd. Dienstw. Dienaar BEUDT, Controleur van 's Rijks middelen. Ley den, 23 Augustus 1867. GEMENGDE BERICHTEN. Een Fransch rekenmeester heeft uitgerekend, dat wanneer, tijdens den dood van Charlemagne (814) één centime interest op interest geplaatst ware, thans de 39 millioenen Franschen allen een deftig inkomen konden genieten. In 1195, 381 jaren na Charlemagnes dood, zou die centime één millioen franken bedragen hebben. In 1337, 523 jaren later, zou de centime zijn geklommen tot duizend millioen. In 1593, bij de komst van Hendrik IV op den troon, 779 jaren na Charlemagnes dood, zou de cen time een kapitaal hebben opgeleverd van 200 trillioenen. Eindelijk, in 1863, 1049 jaren na den dood des grooten keizers, zoude centime zijn vermeer derd tot 22 quintillioenendat wil zeggen tot een kapitaal van 22 cijfers, voor welk bedrag de stoutste verbeelding onvermogend terugdeinst, omdat in dit cijfer zelfs de milliarden als kleinigheden verdwijnen. Te Madrid heeft een kapitein van het leger de dwaasheid gehad zich de tong uit te snijden. Omtrent de redenen van zijne handelwijs onder vraagd, kon hij natuurlijk geen antwoord geven. Op al wat men vroeg wees hij slechts op de uitgesneden tongdie hij zorgvuldig in zijn zak be waard e. De bijna onverdraaglijke warmte der laatste dagen en het groot aan tal bezoekers der Parijsche tentoonstelling hebben vooral de goede manier van luchtverversching in het gebouw bewezen. Men weet dat er vier machines van te zamen 100 paardenkracht 700.000 kub. voeten lucht per uur voortbrengen; deze lucht wordt ge trokken uit den uitwendigen atmosfeer en wordt afgekoeld in de onder- aardsche gangen van het paleis. Het verschil van temperatuur der opgesloten lucht, die uit de luchtka mer stroomt, is niet minder dan 5 graden. Alzoo kan het paleisdat bij regenachtig weder velen tot toevluchtsoord dient, dit niet minder zijn bij buitengewone hitte. De in het paleis machinaal ingevoerde lucht is niet alleen frisscher, maar zij is bovenal zuiver, en deze zuiverheid brengt op de organen een indruk te weeg, niet minder aangenaam dan de verkoeling. Leyden, 24 Augustus 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3