BU1TENL A N D. H. M. de koningin zal in het begin der volgende maand naar Engeland vertrekken. Volgens de Arnk. Cour. heeft de koning van Ha nover, thans te Hietzing resideerende, eenige dagen gele den bij een zeer vleiend schrijven aan Mr. J. H. G. Boisse- vain de ridderorde van het kruis van Ernst August toegezon den in dank voor de belangelooze diensten door hem aan de Hanoversche uitgewekenen bewezen. Onze gezant aan het Eransche hof, de baron Van Zuylen van Nyevelt, houdt zich sedert eenige dagen te s- Hage op. Op den huize Duijnrell te "Wassenaar zijn den 13den Jan. 1867 acht kuikens geboren, welke kuikens den 30sten Mei de eerste eieren gelegd hebbenen waarvan er één den 2den Augustus weder elf kuikens heeft uitgebroeid. In een schrijven van de cholei'a-commissie te Ro tter- dam aan burgemeester en wethouders dier gemeente, komt eene opgave voor, afkomstig van Dr. Egeling, ge neeskundig inspecteur van Zuid-Holland, waaruit blijkt, dat er in alle maanden van dit jaar, uitgezonderd Juni, op verschillende plaatsen van ons land enkele cholera-ge- vallen zijn voorgekomen en wel in de volgende: Januari: Hedikhuyzen (Limburg), Botterdam. FebruariHardinsveld, OoltgensplaatNijmegen, Leiden. Maart: Vlaardingen, Leiden, Hoogwoud (Noord-Holland), Nieuwenhuizen (Lim burg). April: Utrecht, Zeist, 's-GfravenkageWaardenburg (Utrecht), Hattem. Mei: Gouda, Oude Wetering, Hau- lerwijk, gem. Ooststellingwerf, Wijk-bij-Duurstede, de Ringdijk aan den Haarlemmermeer, Den Helder, Spaarn- dam, de Meern bij Vleuten (Utrecht), Dordrecht, Bijsoort, gemeente Ridderkerk. Juli: Amsterdam en Utrecht. In de vergadering der Evang. Alliantie te Amster dam van Woensdag, werd door den heer Edmond de Pressensé gesproken over: //de school en de bijbel." Ter wijl er Woensdag-avond in //Natura Artis Magistra" reünie werd gehoudenwerden in de sectiën in de Parkzaal discussiën gevoerd, onder voorzitterschap van prof. Rig- genbach, over het revolutie-idée op staatkundig en kerke lijk gebied, waaraan prof. Van Oosterzee, prof. Lange, Ds. De PressenséDs. Kögelprof. Brummelkamp Ds. Bersier en de heer De Rougemont enz. deelnamen. In de volkssa menkomst in de Parkzaal voerden Ds. Schuurman, prof. Tholuck, Ds. Krummacher en Ds. Cohen Stuart het woord. In het Park zelf werden toespraken gehouden door prof. Brummelkamp, Ds. Buitendijk en den zendeling Schutt. In de vergadering van Donderdag werd gesproken door den heer F. de Rougemontover het Christendom en de nationaliteiten; Mr. Gr. Groen van Prinsterer: over de godsdienstige nationaliteiten; de heer Bungener: over Christendom en letterkunde, Dr. L. R. Beynen: over Christendom en kunst; Dr. Gunning: over het Christen dom en de wetenschap. Te Utrecht heeft zich één cholera-geval voorge daan en weder in de bekende wijk M. Aldaar zijn een paar studenten, boven de Bilt, afgezet. Een man hield de paarden vast, terwijl anderen op het rijtuig klommen, waarin de studenten gezeten waren. De heer S. W. Janzen, te Franeker, die reeds vroe ger een verbeterden compensatieslinger heeft uitgevonden en een beter stelsel van torenuurwerk tentoongesteld, heeft onlangs, in tegenwoordigheid van personen, welke over de zaak kunnen oordeeleneene proef genomen met eene verbetering in de uurwerkenwelke zeer nuttige ge volgen kan hebbenindien er eenige publiciteit aan gege ven wordt. Hij gaf te kennen, dat hij had uitgevonden de uurwerken, zoowel door den slinger als door eene veer gedreven, zóó in te richten, dat zij niet langzamer of sneller gingen loopen dan de uurwerkmaker verlangt, zoodat ook het smeren met olie of het vuil worden geen invloed zou uitoefenen op het vlugge of trage loopen. Ten bewijze nam de heer Janzen aan, een uurwerk eerst zon der olie een uur te doen loopen en daarna met olie, doch in dit laatste geval, geheel tegen den regel in snel ler. De proef voldeed geheel aan de verwachtingimmers het uurwerk liep in het tweede geval 1 uur 25 seconden vlugger dan in het eerste. De heer Janzen verkoopt reeds zakuurwerken, volgens zijn systeem ingericht. De buitenplaats Scheybeek bij B e ver wij k, waarvan wij onlangs spraken, is uit de hand verkocht en zal als vaderlandsch gedenkteeken bewaard blijven. Ook in de noordelijke provinciën zal, naar men zegt, de kapel van den heer Dunkier eenige muziekuitvoeringen geven. De rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden be gint eerlang den cursus 1867/68 onder zeer goede vooruit zichten. Reeds zijn een 60tal leerlingen ingeschreven, dat, naar men verwacht, tot 70 zal klimmen. De te Leeuwarden bestaande vereeniging Voor het volk is voornemens volks-zangvereenigingen op te richten. Ook heeft zij het plan om, behalve de gewone Zondag avond-bijeenkomsten, nog eenige afzonderlijke vergaderiii. gen voor mannen te houdenmeer bijzonder ingericht tot het verspreiden van heldere begrippen omtrent zakendie voor elk belangrijk mogen worden geachttot welken stand hij ook behoore. Dezer dagen zag men te H a r 1 i n g e n in de Zui derhaven een aantal elftenen wel zoo dicht aan de op- pervlakte des waters, dat men al de bewegingen der bees ten kon gadeslaan. Men heeft beproefd er van te vangen door harpoeneereudoch die poging mislukte. Uit Yeenhuizen wordt gemelddat het boren van een artesischen put in die kolonie zal worden opgedragen aan de heeren Fries, van Zeist, en Van "Wettesen, van Haarlem; welke heeren thans dergelijken put te Vinkeveen boren. Te Helmond woonde een jongeling, die een meisje hartelijk lief had. Doch bij ongeluk hield zij niets van hem Hij vatte het heroiek besluit op om aangezien hij niet met haar leven kon, althans met haar te sterven. Op den ka naaldijk greep hij haar aan en sprong met haar in't water. Eenige personen zijn echter prozaïsch genoeg geweest om ze beiden te redden. Z. M. heeft benoemd tot kapt.-kwartierm. 3de kl. bij het 2de reg. huz, M. Kloekborst; tot lsten luit.-kwartierm. bij den staf der inf. F. J. Hin- rich», en bij bet 7de reg. inf. den 2den luit.-kwartierm. J. A. Stuifken; tot 2den luit.-kwartierm. bij het 8ste reg. inf. den serg. A. Feddes; tot lsten luit.-adm. van kleeding en wapening bij het reg. rijdende art. den 2den luit. F. W. Eckenhausen; tot scheepsklerken bij de Nederlandsche zeemacht, H. B. Poel, V. W. van Gogh, W. Pronk, J. A. M. Kopers- hoek van der KooyW. K. M. Hazen, J. C. van ReynO. R. Pach- lig, P. A. Molenaar, M. J. Vitringa en J. C. Vos; den offic. van gez. 2de kl. W. A. van Dura, van bet personeel van den gen. dienst der landmacht, op non-activiteit gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 72°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60°. Zaterdag morgen te 5 uren 5S°, Wind: N. O te 8 uren 64°, 's middags 12 uren 75°, te 4 uren 75°. Belgie. In de derde afd. van het Congres is een voor stel van den heer Delcroix aangenomen ten doel hebbende eene vereeniging van alle voorstanders der dramatische kunst tot verbetering van het tooneel. Ook is eene lange discussie gehouden over het voorstel van den heer Con science om eene commissie te benoemen tot vaststelling van eene gelijkvormige uitspraak der Nederl. taal. Deze voorstellen en die van de 1ste en 2de afdeelingen zijn aan de algem. ver gadering verzonden. In de laatste bijeenkomst heeft de heer Van Schelven eene lofrede op Marnix voorgedragen, de heer De Vries deelde een poëtische groet van Van Vloten uit Kopenhagen mede, Mevr. Storm sprak over de vrouw, prof. Vreede over de eenheid van Noord en Zuid, terwijl door de heeren Van Beers en Versnaeyen dichtstukken werden voorgedragen. Met een schitterend gastmaal en een feest in Casino is het congres beslotennadat was aan genomen het volgend congres te 's-Hage te houden. Pruisen. De ex-koning George van Hanover schijnt langzamerhand er meer toe over te hellen, om met Prui sen te onderhandelen. De regeering moet hem een jaar- lijksch inkomen hebben aangeboden van 700,000 thalers. Het praatje, dat, nu de vesting Luxemburg ver vallen is, er noodzakelijk ter vervanging daarvan op Pruisisch grondgebied eene andere gebouwd moet worden, schijnt meer een opgewonden dreigement van Pruisen ge weest te zijn, waaraan voorloopig geen gevolg zal worden gegeven. Frankrijk. Vóór zijn vertrek uit Vichy heeft de on derkoning van Egypte aan den maire dier stad eene som van 16,000 frs. ter hand gesteld, bestemd voor het stich ten eener beurs aan het Lyceum te Moulins, ten behoeve van het armste en tevens schranderste kind der plaats. Men zegt dat de maarschalk Bazaine een uitgebreid rapport gereed maakt over zijne zending in Mexicowaarin hij zich wenscht te zuiveren van de beschuldigingen van laagheid en eerzucht, die van verschillende zijden tegen hem worden ingebracht. Het is opmerkelijk, dat van de 24 afgevaardigden, die tot de club du rue de l'Arcade behooren, 18 ridders van het Legioen van Eer zijn geworden. Vrijdag jl., des avond te halfzeven, zijn op het Plein der Invalieden twee luchtballons te gelijkle Géant en l'Impérialopgestegende eene met zes, de andere met drie luchtreizigers. De Géant is ditmaal niet door de hee-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2