N°. 2313. Maandag A°. 1867. 26 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u-« overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snara. te 3(£ u.; van Arasterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en TJitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Wij lezen in de N. Eott. Cour. van heden: //Wat men vreesde is tot waarheid geworden. Enkele sporadische gevallen van cholera zijn tot een begin van epidemie aangewassen, die reeds al te veel offers heeft ge- eischt. De ziekte spaart jong noch oud, rijk noch arm. Kalmte, gelatenheid en onderwerping aan Hoogere beschik king voegt de gansche burgerij. Arm en rijk staan in droefenis gelijk voor het sterfbed van een dierbren bloedverwant. Maar daarna? Daarna is het gezin, dat met middelen ge zegend is, althans voor ellende gevrijwaard. De vrouw en de kinderen van den onbemiddelde verliezen daarente gen niet slechts den man en vaderwaaraan zij innig ge hecht warenzij verliezen ook den broodwinner. Eerst het naamlooze leed van het hoofd van het gezin in wei nige uren ten grave te hebben zien dalen en dan armoede, honger, de bedelstaf! Dat heeft de Rotterdamsche burgerij nooit gedoogd en dat zal zij ook nu weder niet gedoogen. Zij heeft altijd getracht geld bijeen te brengenom den behoeftige choleralijder zoodanig met zorgen te omringen dat zijn behoud mogelijke werd, en waar die poging faalde heeft zij nimmer den hand gesloten, waar het gold de nagelaten betrekkingen van den overledene hulp en bij stand te verleenen. Meer dan anders waren ziekte en dood weder om ons heen; weder doet de commissie tot ondersteuning van behoeftige choleralijders en hunne betrek kingen een beroep op de algemeene liefdadigheid; weder heeft de uitgever van dit blad met hetzelfde doel eene bus aan het bureau van dit blad doen plaatsen en even als voorheen zal, daarvan zijn we zeker, ieder die wat geven kan het zijne bedragen, om aan den nooddruftigen lijder, die aan alles behoefte heeft, lafenis te schenken, of om hem, na zijn dood, zooveel mogelijk te vervangen in zijne zorgen voor vrouw en kinderen. Wie geven kan geve, en geve mild en spoedig. Liefdadigheid maakt den mensch beter en in dit geval den behoeftigen choleralijder wellicht ook!" De wetsbepalingen tot wijziging der representative in stellingen van Engeland zullen eerst met 1 Januari 1869 in werking komen. Indien er vóór 1869 eene parlements- ontbinding plaats greep, zouden de algemeene verkiezingen naar de thans bestaande wetsbepalingen moeten geschieden deze blijven ook de uitsluitende regel voor de verkiezingen ter vervulling van plaatsen in het huis der gemeenten, die vóór 1869 door sterfgevallen of aftreding open komen. Het aantal in het huis op die wijze open komende plaat sen bedraagt doorgaans in een jaar gemiddeld veertig tot vijftig en reeds nu moet er eene verkiezing plaats hebben, daar de vertegenwoordiger van Stround, alwaar het aan tal stemgerechtigden door de reformbill tot nagenoeg het vijfvoud vermeerderd wordt, zijn lastbrief dadelijk heeft nedergelegd. In dat kiesdistrict wordt het zichtbaar, hoe zeer de positie der twee staatspartijen door den loop der parlementshervorming is gewijzigd, daar het aan de con servatieve candidaten moeilijk valt de beginselen, en aan de liberale den leider van hunne partij aan te wijzen. Alzoo meent de Times, dat in den eersten tijd de uit slag der verkiezingen veelal van toevallige omstandighe den zal afhangen en dat eene nieuwe vorming der staats partijen een van de uitwerkselen der parlementshervorming zal zijn. Leidsche belangen. Mijnheer Het plantsoen is door de zorg van onze geachte re geering tot eene aangename wandelplaats ingerichtalsmede tot eene uitspanningsplaats voor de Leidsche jeugd; maar aangezien bij kinderen dikwijls behoefte bestaatvooral in deze warme dagen, om eens een teug goed water te drin ken, zoo zou aan het verlangen van vele ouders voldaan worden, wanneer de regeering zoo goed wilde zijn aldaar een of meerdere pompen te plaatsen, ten einde de dorst der kleinen te kunnen lesschen. Met bovenstaande opmerking in Uw geacht blad te plaatsen zal voldaan worden aan den wensch van een Ingezetene. BINNENLAND. LEIDEN, 24 Augustus. Omtrent de duinwaterleiding schrijft men onsMen late zich te Leiden toch niet ontmoedigen door hetgeen er omtrent deze zaak in den gemeenteraad te 's-Hage is voorgevallen. Het is bijna zeker, dat aan 's-Hage alleen geene concessie gegeven zal worden. Delft zou zich mis schien nog op eene andere wijze kunnen helpen, doch als 's-Hage eene duinwaterleiding krijgt, zal ook Leiden er eene hebben. Men geve slechts gedurig bewijzen, dat men in deze zaak het hoogste belang stelt." Hedenmorgen heeft in de Bleekerij van de heeren De Heyder en Comp. alhier een allertreurigst voorval plaats gehad. Door het springen van den daarinstaanden loogketel is dit gebouw met de machinerieën geheel vernield geworden, en heeft men daardoor tevens het verlies van twee men- schenlevens te betreuren; brave, oppassende lieden, ge naamd W. Mathol en Jac. van der Post, terwijl nog drie jongelingen lichtelijk zijn gewond geworden. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Rijn- zicht bedraagt deze week 2330. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 110 tot 123 volwassen persongji®«a*_ van 57 tot 70 kinderen. f HH. MM. de koning en koningin wordd dag a. s. van het Loo in de residentie teruj^jfe^wafcht. w] LEIDSfiH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer ƒ0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 ra.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 in.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1