iEIDSCH N°. 2311. Vrijdag A0. 1867. 23 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Ainstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 n.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3$£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u, 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Fresid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre- larie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Er bestaat in onze Gemeente eene uitmuntende gelegen- ïeid voor lieden uit den knappen burgerstanddie hunne ongens gaarne wat degelijks willen laten ieerenniet veel metalen kunnen en de kinderen ook niet al te laat aan het werk mogen doen. Die uitmuntende gelegenheid vindt men op de Burgeravondschool. Daar leeren de knapen, die de gewone lagere school bezocht hebben en het onderwijs daar met vrucht hebben bijgewoond, de beginselen van reken-, stel- en meetkunde, van natuur- en scheikunde, van taal- mnde, geschiedenis en aardrijkskunde; daar leeren zij de voornaamste natuurvoortbrengselen en het gebruikdat de mensch er van maakt, kennen; daar leeren zij oog en land oefenen door hand- en rechtlijnig teekenen. Boeken, schriftenteekendoozenteekenplankendriehoeken enz. gebruiken zij er gratis. Voor al het onderwijs, dat er gegeven wordt, behoeven de ouders slechts eene uiterst geringe bijdrage te betalen niet meer dan tien gulden in het jaar, dat is nog geen twintig centen in de week. Het is te wenschen dat van de Burgeravondschool hoe anger hoe meer gebruik gemaakt worde. Wij van onze zijde willen gaarne medewerken om haar bij onze lezers xekend te maken. Het is verwonderlijken toch is het zoo, dat er nog zoovele ingezetenen zijnbelanghebbenden zelfs, die niet eens weten dat er zoo iets bestaat. Ook hier maakt onbekend onbemind. Maandag a. s. des namiddags te 6 uren wordt in de Hoo- gere Burgerschool het admissie-examen gehouden. Wij wen schen dat het daarbij blijke, dat onze burgerij de Burger avondschool op hoogen prijs stelt. Terwijl de officieuze Fransche dagbladen den loftrompet steken over den brief des keizers betreffende den aanleg der buurtwegenen de Pays zelfs voor Napoleon den nieu wen eeretitel uitdenkt van //keizer der boeren", laat de //le Temps" zich aldus uit over die zoogenaamde surprise: //Het geliefkoosde stelsel van ons gouvernement is bij verrassing te werk gegaan. Zoo hebben wij eene liberale, eene oorlogzuchtige en eene vredelievende verrassing ge had. Het is dan ook niet zonder zeker gevoel van angst, dat eene nieuwe verrassing door ons wordt te gemoet ge zien. Stilzwijgend uit aard en gewoonte heeft het initiatief van het gouvernement zekere afwisselende opwellingen, welke al het aantrekkelijke, maar ook al de gevaren van het onverwachte hebben. Waarop zal zich de aandacht des souvereins vestigen? Zal de roem uit de wolken te voor schijn tredenof wel de vrijheid Zullen wij het slot hooren van de redevoering van Auxerre of de vervulling der belofte van 19 Januari? Zullen wij de Bijn-linie ver krijgen, of het recht van vereeniging? Voor het oogen- blik niets van dat alles. De aandacht van den souverein was sedert eenigen tijd gevestigd op de gemeente-wegen. De regeering overlaadt ons, voor ditmaal, met gemeente wegen. Wie durfde beweren, dat het gouvernement geene staatkunde had; dat Duitschland noch Italië een helder inzicht hadden in zijne bedoelingendat in het binnenland zijn gang waggelend en onzeker was; dat het noch voor de politiek van den oorlog, noch voor die van den vrede partij wist te kiezen? Het gouvernement heeft zijne poli tiek gekozen; de politiek der gemeente-wegen. Wij willen overigens niet beweren, dat deze staatkunde niet even goed is als eene andere. Zij is zelfs beter dan vele an dere. Tusschen de verklaring van den 14den Februari 1867dat de invloed eener natie afhangt van het aantal manschappen, hetwelk zij onder de wapenen kan brengen," en die van den 15den Augustusdat overal het aantal en de goede staat der wegen de zekerste blijken zijn van den staat der beschaving van de volkeren," is onze keus niet moeilijk. Wij kiezen de verklaring van 15 Aug. Onze voorkeur is overigens geheel betrekkelijk, want wij zien in de keizerlijke ontboezemingen nog niet het minste spoor van de ware staatkunde. Het zekerste teeken van de be schaving der volkeren is, naar onze meening, de vrijheid, welke zij genieten. De vrijheid maakt de volkeren krachtig en de daad van hooge voogdijschap, welke de Moniteur ons verkondigt, past meer aan een volk in zijne kindsch- heid dan in zijn manlijken ouderdom. Zonder de vrij heid bestaat het locale leven niet; de gemeenten hebben geen initiatief, omdat zij zonder hulpbronnen zijnde centralisatie verslindt het beste deel der belastingen en de aanleg der gemeente-wegen kan niet geschieden dan wan neer de regeering dien ter hand neemt. Wat ons dus in den brief van 15 Aug. het meeste treft, is het oprichten der kas van gemeente-wegen waarin zich de geheele maat regel oplost en waardoor een stap verder wordt gedaan op den weg der centralisatie, eene steeds grootere verplaatsing wordt beoogd van het initiatief en de verantwoordelijkheid en de afhankelijkheid, welke het bestaan der plattelands-ge meenten bij ons kenmerkt, nader wordt bevestigd." BINNENLAND. LEIDEN, 22 Augustus. Eergisterenmiddag is Z. K. H. prins Alexander te Utrecht aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel //les Pays Bas". Z. K. H. is in den namiddag in gezelschap van den burgemeester uitgereden en heeft o. a. een bezoek aan Tivoli gebracht. Eergisterenavond werd in de kurzaal van het groot stedelijkffiadhuis te Scheveningen eene eerste vaudeville voorstelling gegeven door de artisten van het kon. fran sche tooneel der residentie, onder directie van de heeren Jahn en Aug. Faubel. Deze eerste proeve nmqranuls^ in andere badplaatsen, ook in het badhuis vooprtfelïmgen te geven, mag bij uitnemendheid geslaagd wordafigend^md.,^ Een bijzonder talrijk en gedistingueerd publiek, zopjivei DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12", Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., G u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 in.; 9 u. 56 iu.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1