N°. 2310. Donderdag A0. 1867. 22 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u 'snam. te u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 ra. eu op Zondag 10 n. 55 ra. en 3 u. 35 ra. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sra. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth.. en het Kadaster van 94. Wij ontvingen een schrijven uit Paramaribo, dd. 19 Juli, waaruit wij het volgende mededeelen: Den 28sten der vorige maand is hier de lang verwachte nieuwe gou verneur aangekomen; Z. Exc. heeft denzelfden dag zijne intrede in de stad eu het gouvernementshuis gedaan en is door den aftredenden gouverneur Van Lansberge aan de verschillende hooge en lage ambtenaren en collegiën voor gesteld. Er bad daarbij eene nog al interessante scène plaats, daar Van Lansberge vrij geanimeerd verklaarde, een bericht van den minister van koloniën te hebben ont vangen, waarbij hem gelast werd om vóór den lsten Juli het gouvernement aan Van Idsinga over te geven. Hij meende daarin eene persoonlijke beleediging te zien, hem door den minister aangedaan, welke hij niet wist waaraan te moeten toeschrijven, daar zulk eene plotselinge over dracht zonder voorbeeld was in de geschiedenis van Suri name. Indien het mogelijk ware, zou hij op dienzelfden dag, Vrijdag den 28sten, het gouvernement reeds overdra gen, doch er moesten eenige formaliteiten vervuld worden, dus hij zou het Zaterdag-morgen te acht uren doen. Na den afloop van het gehoor hebben onderscheidene personen aan Van Lansberge hun leedwezen betuigd en zijn uit elkaar gegaan onder het gejuich//Leve Van LansbergeDe nieuwe gouverneur heeft toen Zaterdag-morgen te negen uren, nadat hem de oud-gouverneur de teugels van het bewind in handen had gelegd, zich naar de koloniale sta ten begeven en die met eene toespraak geopend. Den daarop volgenden Donderdag heeft hij openbaar gehoor verleend aan alle autoriteiten en collegiën; en daarmede waren de plechtigheden van de aftreding des ouden en de installatie des nieuwen gouverneurs afgeloopen. De noodige for maliteiten waren in acht genomen, toen Van Idsinga, die met de Fransche mail gekomen en door onze stoomboot //Paramaribo" van het fort Amsterdam was afgehaald, in de stad aan wal stapte. Het kanon donderde onderscheiden malen. Eene massa volks was op de been en alles liep in goede orde af. Daar de heer Van Idsinga weduwnaar is en er dus geene vrouw des huizes is om de dames te ont vangen, zullen er, naar men verneemt, geene soirées ge geven worden; toch zal hij eiken avond ontvangen die hem willen komen bezoeken, en die hij, 't spreekt van zelf, wil toelaten. Zondag 11. heeft Van Lansberge, die nu bij zijn schoon zoon baron Van Reede inwoont, een bewijs gekregen van de dankbaarheid der geëmancipeerden. Deze nl. in het al gemeen denkende, dat hunne vrijlating het werk is van den oud-gouverneur, hebben geld bijeengebracht, wel bij de f 300, en daarvoor een zilveren blad met inscriptie aan gekocht en hem dat bij feestelijken optocht, met eene aan spraak overhandigd. Na eene wederaanspraak is de stoet onthaald en evenzoo bij den nieuwen gouverneur zijne op wachting gaan maken. Deze heeft er in zijn toespraak vooral op aangedrongen, dat zij zouden toonen hunne vrijheid te waardeeren door arbeidzaamheid, ingetogenheid, trouw en eerlijkheid. Want deze maatschappelijke deugden ont breken bij de geëmancipeerden nog al. Ten minste er wordt in de couranten zeer over geklaagd en de vroegere emi gratie houdt maar niet op. Ondertusschen is de hoop daarop dit jaar weder verdwenen door moeilijkheden, die in China zijn ontstaan, en, of de Chineesche broeders wel de rechte werkklanten zijn, wordt zeer betwijfeld, daar ze over het algemeen zwakke menschen schijnen te zijn. Er gaat dan ook geene week voorbij of men leest onder de doodberich ten in de courant, het sterven van een of meer Chiueezen. De procureur-generaal Get'ken, die hier niet zeer be mind was, hij behoort tot de ultra-orthodoxe partij in Nederland en was daarom hier ook zeer op de hand van den zendeling der vrije Schotsche kerk te AmsterdamMollis, om de Joden alhier te bekeeren, is den 2den dezer met de Fransche mail naar het Moederland met zijne vrouw vertrokken, terwijl Mr. Verbeek, die met zijue dochter ge huwd is, ad interim zijne functiën waarneemt, totdat Mr. R. Twiss zal aangekomen zijn. Van Cura9ao verneemt men, dat Ds. Simons, wegens bloedspuwing, plotseling naar het Moederland is moeten terugkeeren in Mei, zoodat de protestantsche gemeente op Cura£ao thans geheel herder loos is, daar er eene vacature bestaat voor den tweeden predikant. Ds. Conradi verwachten we hier, zonder familie, in het najaar terug. BINNENLAND. LEIDEN, 21 Augustus. Gisterenavond is door de ijverige bemoeiingen der plaatselijke politie binnen deze stad aangehouden de da der van de diefstallen, in de jongste dagen te Katwijk. Valkenburg en Oegstgeest gepleegd. De gestolen voorwerpen zijn meest alle aan het bureau van politie. De persoon is Katwijker van geboorte, heeft zijn misdaad bekend en is sedert kort uit het huis van arrest te Rotterdam, waar hij tot gevangenisstraf wegens diefstal was veroordeeld, ontslagen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning-groot hertog den kunstschilder Mari ten Kate benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Het heeft Z. M. den koning behaagd de opdracht aan te nemen van het bij den boekbandelaar L. A. Laurey te Den Helder verschijnend werk, getiteld: //Geschiedenis der Mariniers", door de auteurs, de heeren P. A. Leupe en F. A. van Braam Houckgeest, aan Z. M. aangeboden. Maandag-ochtend te 12 uren arriveerde te Ens prins Alexander der Nederlanden, vergezeld van gouverneur en van den minister van financiëno buitenplaats te Goor de prins voor eenige dagen geerd. Na aan het station ontvangen te zijn door LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12li. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdamte 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 in.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; uaar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 n. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag7 u- overige dagen 5 u. 30 ra. en 1 u. 45 ra. Vau Gouda naar Leideu: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1