50,000 HOOGERE BURGERSCHOOL met vijfjarigen cursus. tuin aldaar een bedrag van 15,000 thaler aangewezen en tevens aan den koninklijken schouwburg de gelden verze kerd heeft, die deze inrichting vroeger uit de koninklijke kas van Iïanover genoot. De zitting der Brunswijksche stenden zal verdaagd worden, dewijl de verwachting bestaat, dat zij zouden stemmen voor eene militaire conventie met Pruisenwaarmede de hertog volstrekt niet i3 ingenomen. Hij wil van geene beperking in zijn oppergezag over de armee hooren en hoopt dus door eene verdaging der stenden tijd te win nen, om die zaak tegen te houden. Bij de Pruisische universiteiten in de oude provin ciën bestaat eene regeling, volgens welke men het medi sche en pharmaceutische staats-examenbij wijze van uit zondering en met speciaal verlof van den ministeraldaar ter plaatse en niet voor de daartoe benoemde rijkscom missie te Berlijn, kan afleggen. Deze regeling zal alsnu ook worden ingevoerd bij de universiteiten in de nieuwe provinciën, namelijk te Göttingen, Kiel en Marburg, zul lende daarentegen de thans bestaande comraissiën tot af neming dier examina te Hanover, Kassei en Frankfort worden opgeheven. De koning van Zweden heeft graaf Von Bismarck bij zich ontvangen. Men vraagt zich algemeen te Parijs af, of dat nu de fameuse verrassing is, zoolang en zoo geheimzinnig door de officieuze bladen aangekondigd: de vermeerdering en verbetering der buurtwegen ten plattelande! Hierover heeft de keizer een groot decreet uitgevaardigddat in den Moniteur vergezeld gaat van een langen brief aan den minister van binnenlandsche zaken. De zoon der overleden koningin-weduwe van Napels graaf Caltagirone, is aan de cholera overleden. Er bestaan thans drie partijen, die tegen het bestuur den van koningin Isabella zijn, namelijk die van de hertogin De Montpensier, die van generaal Prim en die welke ten gunste van eene aansluiting bij Portugal ijvert. De Pa- rijsche vrienden van den generaal verzekeren, dat de Pe- reire's zijne zaak finantieel ondersteunen. GEMENGDE BERICHTEN. CORRESPONDENTIE. ADVERTENTIES. |fl|§i$P^^ Diegene welke ongeveer 3 weken gele- den een STOEL zonder zitting (per abuis) heeft ontvangen, wordt vriendelijk ver zocht hiervan opgave te doen aan het Bureau van dit Blad. Notaris A. K. DE KONING te Katwijk ajd. Rijn vraagt lste Hypotheek op Kapitale BOUWHOEVEN met aanhoorende BOUW- en WEILANDEN. Brieven franco. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Heer JAKOB TIM MERMANS, worden verzocht daarvan opgave of be taling te doen voor 15 September e. k., op den Apothe- kersdijk, Wijk VI, N°. 25. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Leiden van den 13den Augustus 11., is de boedel van J. DIRKSEN, Kruidenier alhier, insolvent verklaard en bevolen, dat die zal worden vereffend door den Ondergeteekenden Curator. Mr. P. A. CALLENFELS. De Directeur der Hoogere Burgerscbool te Leiden maakt, namens de plaatselijke Commissie van toezicht op de scho len van middelbaar onderwijs, bekend, dat de nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool zal aanvangen op Dins dag 10 September en de Examens van toelating eenige dagen te voren zullen worden afgenomen. Zijdie leerlin gen aan de genoemde inrichting wenschen te plaatsen, wor den uitgenoodigd, zich aan het Schoolgebouw op de Pie terskerkgracht te vervoegen tusschen 27 en 30 Augustus, des morgens van 9 tot 10 uren. De Directeur der Hoogere Burgerschool Dr. D. DE LOOS. Pruisen. Het granaat-geweer door den heer VonDreyse uitgevonden, voldoet bij de proefnemingen steeds meer. De uitwerking van het schot is vreeselijk en tevens is het wapen van geen grooter kaliber dan het gewone naald-ge weer en even gemakkelijk vervoerbaar. Als proef zal het nieuwe wapen bij 12 fuseliers bataljons worden ingevoerd. Oostenrijk. De keizer en de keizerin der Franschen zijn Zondag kwartier voor vijven te Salzburg aangekomen. Zij werden aan het spoorweg-station ontvangen door den keizer en de keizerin van Oostenrijk, den aartshertog Bo dewijk, de civiele en militaire autoriteiten. De ontmoeting der vorstelijke personen was hartelijk. De tallooze verga derde menigte begroette de vorstelijke personendie in een open rijtuig naar het keizerlijk paleis redenmet uitbun dige geestdrift. Reeds gisteren hebben de beide keizers eene lange conferentie gehad. Men verzekert, dat beide met geheel vredelievende gevoelens vervuld zijn en der halve geene alliantie hebben gesloten. Het verblijf der vorsten zal tot Vrijdag verlengd worden. De heer Van Beust is bij keizer Napoleon in eene privaat-audientie toe gelaten. Deze minister heeftevenals prins Metternichde orde van het Gulden Vlies ontvangen. Keizerin Eugénie zal met de keizerin van Oostenrijk een condoleantiebezoek brengen aan de aartshertogin Sophia, moeder van wijlen keizer Maximiliaan, te Ischl. Frankrijk. Het geneeskundig congres, dat Vrijdag te Parijs heeft plaats gehadis vrij stormachtig geweest. Een Hollandsch geneesheer, de heer Van Loke (Van Lohe?) heeft den voorzitter geïnterpelleerd, om zijn misnoegen te betuigen over de wijze, waarop het congres georganiseerd was. De interpellant had zijne medestanders en zijne be strijders en zoodoende ontstond eene zóó levendige discussie onder de volgelingen van Esculaap, dat slechts met groote moeite de orde is kunnen hersteld worden. Italië. Een hevige brand is uitgebroken in de kerk van St.-Johannes en St.-Paulus te Venetië. De schilderij van Titiaan, voorstellende den Marteldood van St.-Petrusen andere meesterstukken zijn vernield. Spanje. Den 15den dezer zijn in Catalonië de telegraafdra- afgesneden door drie benden insurgenten, die menig dorp hebben geplunderd. Men is er echter in geslaagd de bewe ging te onderdrukken. Er zijn 36 personen gevangen ge nomen. Denemarken. De Fransche gasten hebben bij hun af scheid verklaard, dat zij overtuigd zijn dat tusschen de beide natiën de hechtste alliantie bestaat. Bij gelegenheid des verjaardags van den slag bij Königgratz is te Bar men door den predikant, den heer Thaemmel, eene feestrede gehouden, welke thans in druk verschenen en zeer opmerkelijk i9. De heer Thuem- mel zegt daarin o. a. dat Pruisen door de Voorzienigheid geroepen is om eene zending te vervollen, zooals weleer het Jood9che volk. In de ge schiedenis van Pruisen en in die der Israëlieten tot aan den tocht door de Roode Zee, ziet hij eene wonderlijke overeenstemming en bij die verge lijking wordt Oostenrijk met de rol van Egypte begiftigd. Hij heeft uit gerekend dat er tusschen Abraham en den uittocht uit Egypte juist 450 jaren verliepen, en Pruisen nu eveneens 450 jaren oud was, toen hetjj evenah Israëluit de Egyptische slavernij verlost werd. In het jaar 1417 werd aan vorst Frederik von Hohenzollern het bevel des Heeren ge geven, evenals aan Abraham, om uit zijn vaderland te vertrekken: «Ga uit uw vaderland enz." Egypte hield Israël in slavernijtien plagen kon den dat verdrukte volk niet redden, en het moest door den ondergang van het Egyptische leger in de baren van de Roode Zee gered norden. Op gelijke wijze hield Oostenrijk het Pruisische volk in dienstbaarheid; de tien plagen, de tien veldslagen der drie Silezische oorlogen, brachten nog de gewenschte redding nieten de bloedige slag van Königgratz moest die bewerken. Nu, zegt genoemde predikant, is Pruisen vrij en kan zijne zending vervullen, welke daarin bestaat, om een Christelijk staatsleven over den ganschen aardbodem te verspreiden. Mijnheer de Redacteur, Van uit Rotterdam melden ons de nieuwsbladen eenige cholera-gevallen ook in Delft zijn er eenige voorgekomen, 't Vorige jaar zjjn hier van wege 't stedelijk bestuur vele maatregelen genomen ter voorkoming en leniging der ziekte, door te zorgen voor den aanvoer van zuiver drinkwa ter en de reinheid zooveel doenlijk te bevorderen. De Waardgracht en Heerengracht passerend ademde ik een verpestende stank in van aldaar op de leuningen der bruggen te droogen hangende schaapshuiden, 't Behoeft geen betoog, dat het zeer schadelijk voor den gezondheidstoestand is, dat deze huiden, meerendeels in rottenden toestand, in de volkrijkste buurten der stad worden opgebangeu; en 't is mijns inziens dienstig het stedelijk bestuur opmerkzaam te maken dat het, vooral in de gegeven omstandigheden, wenschelijk is, hieromtrent behoorlijke policie-verorde- ningen te maken en ten strengste te doen nalevenzonder eenige vrijla ting. Door plaatsing van deze regelen in uw geacht blad zult UWEd. zeer verpligten een uwer lezers. Leyden, den 19 Augustus 1867. J.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3