BINNENLAND. wereld kan de onderwijzer onmogelijk in dien korten tijd met eenig nut werkzaam zijn. Daarvoor zou, eveual 'te Hengelo, aan elke fabriek een lokaal moeten aanwezig zijn, waar de kinderen in een klein getal en bij afwisse ling onderwijs ontvingen. LEIDEN, 20 Augustus. Te Noord wijk aan Zee zijn in de afgeloopen week 132 baden gebruikt. De opening der jacht op klein wild in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag 7 Sept. a. s.; de korte jacht zal dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, des "Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mo gen worden uitgeoefend. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. den 23sten dezer niet plaats hebben. De minister van binnenl. zaken heeft dd. 15 Augus tus eene circulaire gericht aan HH. commissarissen des konings, waarin hij naar aanleiding der enkele gevallen van cholera, welke te Botterdam zijn waargenomen, hen verzoekt de aandacht hunner gemeentebesturen op alles te vestigen, wat met de volksgezondheid in verband staat. De minister oordeelt, dat er voorloopig geene aanleiding is tot ernstige bezorgdheid, maar dringt er ten sterkste op aan, dat men nu reeds alle voorbereidende maatregelen neme, om de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. In het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap van Acclimata- tie te 's-Hage zal den 14den, 15den en 16den September a. s. eene tentoonstelling van pluimgedierte worden ge houden. Eergisteren vierde de heer J. M. Kettel, chef van het goederenbureau aan het spoorwegstation te 's-Hage, den gedenkdag van 25jarigen dienst. Een hartelijke toe spraak van den stationschef, den heer P. Engelbronner twee prachtige geschenken, een van de administratie te Amsterdam, een van het Eransche personeel aan het sta tion werkzaam, benevens de smaakvolle versiering van het kantoor door deze laatsten moesten den jubilaris bewijzen, hoezeer men overal zijn ijver en zijne voorkomendheid op prijs stelt. De te Botterdam gevestigde Yereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid- Holland heeft thans een locaal geopend, waarin zulke lij ders kunnen worden opgenomen. Eergisterenavond ongeveer te 6 uren arriveerde te Dordrecht het Engelsche stoomschip Osborne, aan boord waarvan zich bevonden de prins en prinses van "Wallis. Ongeveer te 10 uren des avonds hebben zich HH. KK. HH. aan boord begeven van de gereed liggende Pruisische stoom boot Merkens en kort daarop hunne reis naar Duitschland vervolgd. De prins van Wallis heeft alvorens incognito de Groote Kerk, het standbeeld van Arie Scheffer en verder de stad bezichtigd. Men verneemt dat sommige kiezers te Assen het plan hebben den heer Mr. P. P. van Bosse, oud-minister van financiën, het mandaat van volksvertegenwoordiger voor dit district aan te bieden, ten einde eene finantieele specialiteit in de kamer te brengen. Den 17den dezer is te Ylaardingen binnengeloo- pen de //Susanna Henrietta," van de heeren M. Parser en Comp. te Scheveningenaanbrengende 60 ton. De maat jesharing heeft 50, de volle f 39 gegolden, zoodat de ge- heele besomming p. m. f 2300 bedraagt. De handel in straatkeien wordt thans in Drenthe op groote schaal gedrevenvooral de arbeiders en de kleine boeren trachten daarin een middel van bestaan te vinden. Ook te Zierikzee is een voorstel, om de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben, verworpen. Sedert eenige dagen bevindt zich te Ylissingen de kolonel-inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot het houden eener inspectie over het gar- nizoens-hospitaal en de kazerne, om de oorzaken op te sporen van het ontstaan der oogziekte, die bij het garni zoen onder de militairen epidemisch heerscht. De tarwe- en roggeoogst in de omstreken van Oos terhout is zoo goed als afgeloopen en laatwat de tarwe betreft, over het algemeen niets te wenschen over, zoo wel wat de qualiteit als wat de quantiteit aangaat. De bijen teelt is voor het oogenblik niet zoo gunstig te noemen als men eerst verwacht had. In de Betuwe is daarentegen de rogge uitnemendde tarwe minder goed uitgevallen. Deze heeft slechts 3/5 van de gewone opbrengst opgeleverd. Er heerscht daar groot gebrek aan hooi, de prijs is hoog. Volgens berichten uit Paramaribo hebben een aan tal geëmancipeerden op 14 Juli aan den afgetreden gou verneur Yan Lansberge, als bewijs van erkentelijkheid voor het in zake de emancipatie verrichte, een zilveren blad aangeboden, waarop het volgende inschrift//Blijk van liefde en erkentelijkheid der inlandsche bevolking van Suriname, aan den heer B. F. van Lansberge, ter gelegenheid van Z. Eic. vertrek uit de kolonie." Dit stuk werd in plech- tigen optocht naar Z. Exc. woning overgebracht en daar overhandigd met een brief, waarin de erkentelijkheid der geëmancipeerden was uitgedrukt. De oud-gouverneur richtte diep getroffen en hartelijk eenige woorden van dank tot de gedeputeerden met de overhandiging belast. De stoet begaf zich vervolgens naar den nieuwen gouverneur Yan Idsinga, om dien te begroeten en geluk te wenschen. Ook de heer Yan Idsinga sprak de verzamelden toe en wees hen vooral op de verplichtingen uit de emancipatie voor hen voort vloeiende. De kapel van den heer Dunkier te 's-Hage heeft eene uitnoodiging ontvangen tot het geven van eenige concer ten in Agricultural Hall te Londen. HANDEL, NIJVERHEID ENZ. BUITENLAND. Belgie. In de zitting van de kamer van afgevaardigden heeft de heer Gerrits (van de rechterzijde) de regeering geïnterpelleerd over de afdamming van de Schelde. De mi nister van buitenlandsche zaken heeft geantwoord, dat de commissie van Belgische ingenieurs hare meening nog niet heeft te kennen gegeven over het rapport van de buiten landsche ingenieursmaar dat de regeering in de aanstaande zitting voorstellen te dier zake zal doen. De minister voegde er bij, dat de eischen van het Belgische gouver nement streng zullen worden gehandhaafd. Deze mededeeling werd m6t talrijke bewijzen van goedkeuring ontvangen. Duitschland. Uit Hanover wordt gemeld, dat de ko ning voor de verdere uitbreiding van den Zoölogischen Z. M. heeft eervol ontsl. C. Brack, als burgem. der gem. Reeuwijk, en daar benoemd H. Bulaeus Brack; A. van Linden van den Heuvel, als burgem. der gem. Vlaardinger-Ambacht, en daar benoemd J. G. van Linden van den Heuvel; voorts benoemd tot burgem. der gemm. Bles- keusgraaf, H. Gautier; Geervliet, J. D. Preuyt; Heinenoord, A. Vogel sang; Nieuw-Helvoet, A. R. Krayenhoff van de Leur; Hendrik-Ido- Ambacht, C. van Aken; Heukelom, J. C. M. Pompe; Krimpen a/d. IJ9el, W. van Waning; Nieuwkoop, J. A. Swillens; Roekan je, G. F. Lette; Woubrugge, P. van Schravendijk; verder benoemd tot plaat9v. kantonr. te Voorburg: Mr. J. Heurniu9 van Galen en Mr. J. W. H. baron Bentinck, te 's-Gravenhage; vergunning verleend aan den kap.-luit. t/z. J.O. H. Arntzenius, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur 2de kl. der orde van verdienste van Philips den Grootmoe dige, hem door Z. D. H. den groothertog van Hessen geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 77°, Wind Z. O., de9 avonds te 8 uren 70°, te 10 uren 64°. Dinsdag morgen te 5 uren 60°, te S uren 64°, 's middags te 12 uren 80°, te 4 uren 75°. De verschillende gasfabrieken in Londen leveren jaarlijks 10,440,000,000 kub. voeten gas. Er worden echter maar 9,000,000,000 kub. voeten ver bruikt, waaruit blijkt hoeveel er in den grond verloren gaat. De fabrieken gebruiken jaarlijks 1% millioen tonnen steenkolen. Onder de curiositeiten, die op de Parijsche tentoonstelling te zien zijnbevindt zich een stuk anthraciet kool uit de Vereenigde Staten van Amerika, dat 6000 Ned. ponden weegt. De ingang van den tunnel door den Mont-Cenis ligt aan de Fransche zijde 3946 voeten boven de oppervlakte der zee; de uitgang aan de Itali- aansche zijde 4380 voetenzoodat het verschil 436 voeten bedraagt. Men heeft berekend, dat het getal gaten, die in de rots geboord moeten wor den ter voltooiing van den tunnel1,600,000 bedraagt. De totale lengte van al die gaten, te zamen genomen, zou 4,265,890 Eng. voeten bedragen, zynde 105 maal de lengte van den tunnel. In verschillende steenkolenmijnen van Cornwallis wordt gebruik ge maakt van magnesiumlicht. Het magnesium wordt niet in den vorm van draad of lint, maar als een fijn poeder aangewend en voor de mindere kostbaarheid met zand vermengd. De uitwerking van het magnesiumlicht in de mijnen moet verrassend zijn. Het poeder kost thans 5 shillings of 3 per Engelsch ons, maar men stelt zich voor dit binnen kort tot veel verminderden prjjs te kunnen leveren. Schoone photographieën zijn reeds door het magnesiumlicht in mijnen en druipsteengrotten genomen. Bij het aanleggen der gasfabriek en verdere toestellen te Moscou uitte menigeen de vrees, dat de bij uitstek strenge koude, die daar des winters heerscht, door condensatie van het steenkolengas de verlichting zou onmogelijk maken. Die vrees is gelukkig niet bewaarheid. Binnen eene maand na de opening der fabriek was de koude in Moscou zoo sterk, als by menschen geheugen het geval geweest was. De huizen en straten, die door petroleum waren verlicht, lagen in het donker, omdat zelfs de pe troleum bevroren was; de gasverlichting echter is geen oogenblik afge broken geweest.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2