Wordt gevraagd Te Koop of te Huur land was toen tegen koning Theodorus in opstandterwijl men verwachttedat hijhet onhoudbare van zijn toe stand inziendealle inlandsche en vreemde gevangenen om het leven zou doen brengen. Een paar weken voor de af- zending van deze berichten had hij de troepen uit Wa- dela, ter sterkte van 670 man, voor zich ontboden en hen bekend gemaakt met de tegen hen ingebrachte be- I schuldiging, dat zij voornemens waren tot den vijand over te loopen. Allen betuigden ten stelligstedat die beschul diging ten eenenmale ongegrond was en wezen op de vele en groote diensten, die zij hem juist in de laatste tijden hadden bewezen, om zooveel mogelijk zijn gezag staande te houden. Dit hielp evenwel niet. Zij werden allen on- middellijk binnen eene daartoe gereed gemaakte afgesloten I ruimte gebracht en onthoofd terwijl de koning zelf in- j; middels een aantal hunner doodschoot. Na afloop van dit bloedbad gaf hij aan de overgebleven getrouwe manschap- ij pen te kennen, dat hij voornemens was, wanneer hij voor het geweld moest zwichten, zich zelf van het leven te be- I rooven, maar dat hij hen dan insgelijks zou doen orabren- v gen. Het gevolg hiervan was, dat de manschappen in-eens besloten om gezamenlijk te deserteeren. Hun chef liet daarop terstond de paarden zadelen en alle benoodigdheden bijeenbrengen, terwijl hij eene oproeping zond aan alle ge- wapenden uit omliggende plaatsen en //aan allen die hun l leven lief hadden", om met hem gemeene zaak te maken. Een groot aantal soldaten en andere personen volgden I hem dan ook terstond en maakten dat zij wegkwamen. I Nauwelijks had de koning dit vernomen, of hij gaf be vel om al de nog achter gebleven vrouwen en kinderen der vluchtelingen gevangen te nemen. Zoodra hieraan vol- daan was, werden die allen, op zijn last, met was bestre- ken en levend verbrand. De heer Bardel, een Franschman en bijzonder gunsteling des konings, was thans ook in ketenen geslagen, terwijl zekere Mackerer, uit den Elzas, gewezen bediende van den Engelschen consul, bij Theo dorus was ontboden om zich te verantwoorden op de be schuldiging, dat hij pogingen had aangewend om zijne vrienden tot de vlucht aan te sporen. Theodorus hield, I zoolang hij met Mackerer sprak, een pistool op diens borst gericht, en zond hem eindelijk naar de gevangenis, met de woorden: //Slaap dezen nacht maar gerust, maar wees verzekerd dat ik u te eeniger tijd zal dooden;" Intusschen schijnt Theodorus vast besloten te hebben zich te Debra Tabor tot het uiterste tegen de insurgenten te verdedigen waartoe het hem vooreerst nog niet aan ammunitie of leeftocht ontbreekt. Of hij evenwel op de getrouwheid der aldaar aanwezige troepen kan rekenen, is nog twijfelach tig, vooral nu aldaar een gemor tegen hem is opgegaan, I ten gevolge waarvan hij zijn eigen zoon Rab Mestiashah geboeid naar de gevangenis heeft doen leiden. De heer Sterne had tevens vernomen dat er een afgevaardigde des konings naar Magdala op reis was gegaan om den last over te brengen, dat het garnizoen aldaar alle gevange nen moest ombrengen en dat het, na de geheele plaats in brand te hebben gestoken, naar Debra Tabor moest overkomen. Deze schriftelijke lastgeving is evenwel onder weg in handen der insurgenten gevallen, die den afge vaardigde onthoofd en het koninklijk geschrift verbrand hebben. Onder zulke omstandigheden liet zich dus het lot der Europeesche gevangenen nog gevaarlijker aanzien, dan ooit te voren. Turkije. De sultan heeft dertien Arabische paarden aan keizer Napoleon ten geschenke gezonden en elf aan den keizer van Oostenrijk. Amerika. Het blijkt duidelijk genoeg, dat keizer Maxi- miliaan niets liever wenschte dan Mexico te verlaten, in dien slechts de maarschalk Bazaine het hem had vergund! Alles wat de offlcieuse bladen dienaangaande gemeld heb ben, was dus onwaar. Buitendien wordt verzekerd, dat eene voor de Fransche interventie zeer onaangeuame brief wisseling van Maximiliaan uit Mexico naar Europa was gezonden en dat zekere woorden, welke de ongelukkige keizerin Charlotte in hare heldere oogenblikken bezigde, aan de hoven van Brussel en Weenen, alwaar men met de regeering van Napoleon III in goede verstandhouding wenschte te blijven, groote verlegenheid verwekten. Volgens berichten uit New-York wordt uit Vera- Cruz in dato 24 Juli medegedeeld, dat het Oostenrijksche fregat Elizabeth naar New-Orleans terugkeert, daar de Mexicaansche autoriteiten hadden geweigerd aan den kom- mandant het lijk van Maximiliaan uit te leveren. Voorts wordt gemeld dat alle vreemde consuls in Mexico, uitge zonderd die der Vereenigde Staten, hunne vlag hadden ingehaald. Er liep een gerucht, dat Marquez en de broeder van Miramon met andere generaals eene aanzienlijke strijd macht tegen Juarez organiseerden. In Chili en Peru heerscht veel agitatie ten gevolge van geruchten, dat eene Spaansche vloot in de Stille Zuid zee zou verschijnen. Nederlandsche Hervormde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. OFFICIEELE BERICHTEN. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland Brengt ter kennis van de belanghebbendendat van den 26sten Augustus eerstkomende, tot en met den 7den Sep tember daaraanvolgendezal zijn gestremd de vaart door de Blokhuizerbruggelegen in den rijks-grooten weg der lste klasse n°. 5, over de Greftonder Woerden. De Commissaris des Konings voornoemd, J. LOUDON. 's-Geavenhagk 16 Aug. 1867. AD VERTE NTIEiN. Heden overleed mijn geliefde jongste Zoon, LAMBER- TUS JOHANNES DE GOEJE, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 19 jaren. W. B. SCHILLING, Wed. de Goejb. Leiden, 19 Augustus. De Kolonel en Mevrouw BOELHOTJWER betuigen hunnen hartelijken dank, voor de vele ontvangen bewij zen van deelneming, bij het overlijden van hunnen Zoon. Leyden, 19 Augustus 1867. een bekwaam BROODBAKKEKSKNECÜT, liefst ran de P. G., van goede getuigschriften voorzien, om dadelijk in dienst te treden. Adres, in persoon of met franco brie ven, onder lett. B., bij den Boekhandelaar C. J. VAN LEEUWEN Lz. te Woerden. een welbeklante BROODB4KKERIJmet ruime logea bele BtTKGER WONING en WINKEL, waarin tevens Kruideniers-affaire wordt uitgeoefendbenevens groote berg plaatsen voor goederen, en vruchtbaren tuin en erve. Adres, met franco brieven, bij A. VAN DEN TOORN, Mr. Tim merman, te Hazerswoude. BENOEPEN ENZ. Beroepen: te Elburg: N. Osti te Hattem; te Ridderkerk en te Waar- der c. a.: C. J. Bryce te Alphen; te Helleroetsluis: J. A. van Wijk te Gouderak; te Den Ham: D. H. Teljer te Nieuwpoort; te Nieuw-Helroet: W. F. C. van Laak, cand.; te Wissekerke: C. de Wilde Cz. te Poort vliet; te Eist: J. van der Meulen te Losdorp; te Augustinuiga: I. J. Der- mout te I^utjegwoudete Garshuizen: M. A. Adriani te Harlingen; te Veenendaal: W. van Veen te Eethem c. a. Aangenomen: te Oosterwijk: door L. L. Dibbits, cand.; te Hekelingen door A. M. E. Jungius. Bedankt: te Kethel en Spaland: door A. Stuffken te Zuilichem en Nieuwaal; te Haarlemmermeer: door H. M. M. Rappard te Sexbierum; te Willemstad: door J. H. Gravenstein te Serooskerke; te Vleuten: door E. J. van Wisselingh J.Pz. te Vuursche; te Berkel: door G. J. Sijpkens te Harden'oerg. Emeritus: H. Leemhuis te Bourtange, in te gaan 1 Sept.; J. C. Matthes te Bergambacht, in te gaan 15 Sept. Overleden: J. B. Keiser te Mensingeween. Beroepen: te Hoorn: A. W. Huidekoper te Boliward. Beroepen: te Delft: L. Tobi, hulppr.; te Herwijnen: G. A. Kernpff, cand.; te Hattem; P. Miedema te Sliedrecbt; te Niezijl: A. S. Entingh te Den Helder; te Waddingsveen: H. H. Middel te Wolfaartsdijk; te De- demsvaart: Pertersen te Heemse. Aangenomen: te Winzum: door P. A. Lanting te Houwerzijl. Bedankt: te Hijken: door A. J. Abels te Dalfsen. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 18den Augustus 1867. E. M. P. Caron wedr. 36 j. en A. P. Randoe jd. 24 j. J. Oostveen wedr. 42 j. en A. W. d'Avoine jd. 42 j. C. Kouters jra. 27 j- en M. Schregel jd. 34 j. J. van E» jm. 23 j. en J. Sejjn jd. 24 j. A. Molet jm. 33 j. en M. M. Botermans jd. 20 j. V. de Haas jm. 24 j. en H. E. Versteeg jd. 27 j. J. Barendse jm. 22 j. en E. Gresai jd. 26 j. L. Kenbeek jm. 24 j. en S. Melet jd. 30 j. C. Verra jm. 26 j. en E. J. van Ingen Schenau jd. 25 j. J. Straatsma jm. 24 j. en C. Segaar jd. 23 j. T. A. Mussert wedr. 27 j. en G. E. van Burkom jd. 24 j.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3