No. 230*. Dinsdag A0. 1867. 20 Augustus. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (üinnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u-» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snara. te 3(£ u.; van" Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 11 1. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12 1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Ilypotli. en het Kadaster van 94. Met diepe verontwaardiging hebben zijdie het Nieuw Leidsch Dagblad onder de oogen krijgen, zeker kennis genomen van de insinuaties vau den redacteur van dat blaadje ten aanzien van den achtenswaardigen burge meester onzer stad. Het is volmaakt onnoodig de hand schoen op te netnen voor een man, wien de burgerij nog onlangs zoo duidelijk bewezen heeft, hoezeer zij zijn werk op prijs stelt, door hem met bijna algemeene stemmen tot lid van den gemeenteraad te kiezen. Wij hebben nog maar oppervlakkig kennis kunnen ne men van het vóór weinige dagen heropende Museum Boy mans te Botterdam, maar reeus die vluchtige kennismaking heeft ons zeer bevredigd. Niet alleen dat een groot deel der beste stukken grooter deel dan wij meenden uit den brand gered zijn, maar voor het verlorene wordt ons eenigszins vergoeding geschonken in de uitnemende stukken die het kabinet na den brand gewonnen heeft. De Rotterdammers verdienen ten volle, dat aan hunne onbekrompenheid, waar het geldt iets goeds en duurzaams tot stand te brengen, alle hulde gebracht worde. Ook hier weder verbaast het ons, hoe men in zoo korten tijd weder zooveel schoons heeft kunnen bijeenbrengen. In portretstukken vooral ia het Museum rijk geworden. Zoo valt ons het verlies van dea uitmuntenden Van der Helst dien de heer Nottebohm indertijd aan het Museum schonk, (Rijklof van Groens en zijn gezin), minder hard, nu wij er twee uitmuntende portretten van dien meester voor in de plaats hebben ge kregen, drie van den ouden Cuyp, drie van Nic. Maes, twee van Bol, enz. Van Rembrandt is het Museum een kapitale schets voor eene schilderij rijk gewordenvan Ru bens de voortreffelijke teekening uit het kabinet Leem bruggen: Christus aau het kruis. Ook van nieuwere mees- sters is reeds veel schoons bijeengebracht. Wij behoeven slecbts de bekende Scheifer's (Eberhard der Q-reiner) en den Koekkoek te noemen. Door het aanbrengen van een glazen dak is ook de lo kaliteit veel verbeterd. Als wij eene aanmerking hadden dan zou het deze zijn, dat sommige stukken wat hoog zijn gehangen. Br is nu nog plaats genoeg, getuige de ruimte aan de teekeningen afgestaan, die evenals iu het Museum Fodor te Amsterdam, voor een deel in lijsten tentoonge steld zijneeu zeer gelukkige methode. De catalogus is door de heeren Lamme met zorg be werkt en met facsimile's geïllustreerd. De groote verrassingen, waarop, volgens de beloften der offimeuse pers van Parijs, het publiek den 15den Au- gustus had mogen rekenen, zijn voorloopig weggebleven ot achtergehouden. Bij gemis van iets anders, heeft de regeering de nieuwe opera van zijn houten omhulsel laten ontdoen, dat tot dusverre het werk der kunstenaars voor de oogen van het publiek had verborgen. Ieder heeft de opera kunnen zien, de meesten hebben er hun oordeel reeds over uitgesproken. Het schijnt dat men niet in allen deele tevreden is. Het verguldsel schijnt niet gespaard te zijn en tot zelfs op de busten te zijn aangebracht, waarmede het gebouw prijkt. Over het geheel moet alles te veel op sierlijkheid en pracht, te weinig op grootheid en wezen lijken stijl zijn aangelegd. Eduiond Öcherer klaagt hierover iu een artikel van den tt Temps" van gisteren. Hij vindt ia die nieuwe opera een teeken van den treurigeu gang, dien de Parijsche beschaving neemt. Het schijut zegt hij dat Parijs zijn materieel centrum verplaatst heeft tegelijk met zijn moreel centrum. Er was een tijd, dat het schoonste gebouw van Parijs de catbedraal was: het was, toen de kerk haar schoonsten bloeitijd gehad heeft. In den tijd der monarchie was het de Louvre, in dien der revolutie het Hotel de Ville, nu is het eene opera. Parijs wordt bovenal de stad der geraffineerde genoegens en alle krachten der provincie worden in Parijs gelokt, om dat alles te genieten. Van die centralisatie, zegt Scherer, is niets goeds te wachten, en de administratie mocht wel eens bedenken, of zij met het bouwen eener nieuwe opera geene onzedelijke daad verricht, of zij zich zelve er niet mee ten val brengt. Want als de bevolking der provincie eindelijk bemerkt welk een treurig spel men met haar speelt en hoe men haar de werkelijke verlichting onthoudt, wie zal het haar dan euvel duidenzoo zij door revolutie zoekt te krijgen, wat haar op een anderen weg niet ten deel kon vallen? LEIDEN, 19 Augustus. Men schrijft ons uit Voorschoten: HH. MM. de koning en koningin van Zweden en Noorwegen met hunne dochter en HH. KK. HH. prins en prinses Brederik met hunne dochter zijn Zondag-avond met een extra trein te 6 uren van hier naar Rotterdam vertrokken, vanwaar zij hunne reis zullen vervolgen. Men schrijtt ons uit Boskoop: Vrijdag 11. nam de gemeenteraad aiüier een voor de toekomst dezer gemeente allergewichtigst besluit door de aanueming van een door de plaatselijke schoolcommissie ingediend ontwerp van wet, waarDij aimer van gemeentewege een onderwijzer zal wor den aangesteld voor meer uitgeoreid lager onderwijs. Van de zeven raadsleden verklaarde zich slechts eene stem, die van den heer Lunnemann, tegen het ontwerp. Eere den heer J. A. Vorstman, die ofschoon slechts voor kort in deze gemeente tot burgemeester benoemd, hare toont te begrijpen en haar welzijn wil bevorderen Terwijl Z. M. de koning en Z. H. de /rins Oranje, na hnnne aankomst te Aruhern, terstond naar het Loo hebben voortgezet, is Z. H. prins j&i&SAadei: v &y-'* - LEIDSGH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1