ramtorenschepen de Stier, de Buffel, de Schorpioen; monitors de Panter, de Krokodil en de Tijger. Onder de talrijke kermisbezoekers, welke dezer dagen te Botterdam arriveerden, bevond zich ook een kleer maker uit eene naburige gemeente, die bet zich echter hoofdzakelijk ten doel gesteld had om het spoor te vinden van zijne weerspannige dochter, eene fiksche 18jarige boe rendeern, die ongeveer 6 weken geleden heimelijk het ouderlijk huis had verlaten, zonder dat men tot 'hiertoe iets van haar had vernomen. Onze kleermaker schijnt echter, al zoekende naar zijne verloren dochter, ook niet onverschillig gebleven te zijn voor de merkwaardigheden, die de Botterdamsche kermis oplevert. Althans zijne nieuwsgierigheid dreef hem gisterenmiddag de tent binnen eener dikke damedie onder den naam van Saranetta van Londen, het wonder der wereld," onder de kermis gasten vrij wat furore heeft gemaakt. Verbeeld u het ge zicht van den plattelands-schneider, toen hij in dat wonder der wereld zijne eigene dochter herkendeZoodra hij van de confusie wat bekomen was, riep hij de hulp der politie in en werd de dikke dame genoodzaakt haren vader te volgen nadat zij hare mooie kleeren weder tegen het eenvoudige jak en den rok verwisseld had. De gemeenteraden van Middelburg en Vlissin- gen hebben den in-, uit- en doorvoer van vee enz. weder vrijgesteld, onder bepaling, dat bij invoer van vee een certificaat van oorsprong zal moeten worden overgelegd, benevens eene verklaring dat in de plaats van herkomst in de twee laatste maanden geene gevallen van veeziekte zijn voorgekomen. Overmorgen zal te Leeuwarden de jaarlijksche vergadering der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland worden gehouden, 's Namiddags zal er een diner en 's avonds een harmonie-concert in den Prinsentuin plaats hebben. Den volgenden dag zal een rijtoertje naar de Oudeschouw en van daar uit een watertochtje worden ge maakt, om besloten te worden met een vischmaal aan de Oudeschouw. In het Soerensche bosch is brand ontstaanwaar door twee huizen in de asch zijn gelegd. Op 'srijks werf te Den Helder wordt thans met verdubbelden spoed gewerkt aan het koperen van het fregat met stoomvermogen //Anna Paulowna", thans staande in het nieuwe droge dok, daar zoodra men hiermede gereed zal zijn, dit schip zal worden uitgelaten en het ramtoren- schip //Prins Hendrik" in genoemd dok zal worden opge nomen, om te worden nagezien. De spoorweglijn van Turnhout naar Tilburg is reeds sedert eeuigen tijd gelegd tot aan het punt, waar zij aan den staatsspoorweg moet aansluiten. Over die aan sluiting zijn, naar men verneemt, tusschen de beide be trokken spoorweg-maatschappijen moeilijkheden gerezen. Indien deze niet spoedig uit den weg geruimd zijn, zal de Belgische maatschappij genoodzaakt zijn, op haar eigen terrein een hulpstation daar te stellendaar men verzekert dat die lijn bepaald met 1°. September e. k. in exploitatie zal gebracht worden. Eerstdaags zal daarop een proefrit worden gehouden. Te Turnhout en Tilburg zullen bij gele genheid van de opening dier lijn groote festiviteiten plaats hebben. Het vroeger op heden bepaalde vertrek van HH. MM. den koning en de koningin van Zweden, benevens HDs. dochteralsook van HH. KK. HH. prins en prinses Frede- rik en prinses Maria der Nederlanden, is tot morgen, Zondag-middaguitgesteld. BUITENLAND. nalen van de torens, het roffelen der trommen en het schet teren der trompetten in de straten, dat een hevige brand was uitgebarsten. In het huis van den bierbrouwer Muller, op den hoek der Fahrgasse en van de Garküchenplatz, aan welks westelijke zijde de Domkerk staatwas de brand uit gebarsten; de vlammen verhieven zich reeds zeer hoog al vorens de spoedig toesnellende brandspuiten hulp konden bieden. Weldra echter, omstreeks halftweeontstond een vreeselijk tooneel. De wind, die vrij hevig uit het Oosten woei, dreef de vonken op de daken der naburige huizen, en vooral op het dak der Domkerk, dat in een oogenblik in lichtelaaie vlam stond; de brand deelde zich mede aan de catholieke school, welke tegen de Domkerk is gebouwd De vlammen breidden zich nog verder uit en tastten den bijna 400 voet hoogen toren aandie aan de westzijde van de kerk staat, en binnen weinige oogenblikken stond de toren tot aan de spits in vollen brand. Toen nu ook de langs de westzijde van den toren loopende rij huizen door den brand werden aangetast, stond de uit alle openingen vlammen brakende toren als eene reusachtige brandende zuil te midden van een vuurzee. Het was een verschrikke lijk, maar fraai gezicht, toen plotseling de roode gloed van deze vlammenzuil eenige minuten groen gekleurd werdde groote klokken, waaronder vooral de zware Karolusklok, waren gesmolten en het sissende metaal kleurde de opstij gende vlammen. De brandweerondersteund door detache menten van het garnizoen, wendde alle pogingen aan om eene verdere verspreiding van den brand, welke het aan de Höllgasse uit zeer nauwe stegen bestaande slachters kwartier bedreigde, tegen te gaan. De wind dreef de von ken over het geheele westelijke gedeelte der stad tot aan de promenade voor de Bockenheimerpoorthet dak der beurs en dat van Braunfels Haus en van den Gouden Leeuw vatten vuur, hetgeen men echter spoedig bluschte. Omstreeks 4 uren (de wind was sedert geheel gaan liggen) was het grootste gevaar voorbijhet dak der Domkerk was ingestortden brand in de Höllgasse was men meesterde vlammen in den toren werden gedui'ig zwakker en doofden eindelijk uit, toen al het houtwerk was verteerd. Van de Domkerk, welke geheel van haar dak is beroofd, staande muren nog onbeschadigd. De kroningskapel is ongedeerd gebleven. Het nieuwe orgel der Domkerk is vernield. De schade in het binnenste der kerk is intusschen niet zoo groot als men had gevreesd. De toren is geheel uitgebrand, maar naar het oordeel van deskundigen is het bestaan van dit trotsche gebouw, op welks spits nog de rijkslantaarn zich verheft, door het ongeluk geenszins in gevaar gebracht. Men heeft echter het verlies van verscheiden menschen- levens te betreurentwee vrouwendie uit de tweede ver dieping van een der brandende huizen sprongen, vielen dood op de plaats neder vier andere vrouwen konden slechts zwaar gekwetst gered wordeneen wachter eener bierbrou werij vond den dood in de vlammen; verscheidene manschap pen der brandweer en der bezetting werden door neerval lende balken gewonddrie soldaten zijn ooknaar men verneemt, omgekomen. De torenwachter, wien de weg langs den trap door de vlammen versperd was, redde zich ge lukkig doordien hij moedig genoeg was om zich langs het touw, waarmede de klokken geluid werden, van den top van den toren neder te laten glijden. De verkiezingen voor den rijksdag zijn op 31 dezer bepaald. De koningdie op zijne reis naar Cassel overal met geestdrift is ontvangen, zal morgen te Berlijn komen om den koning van Zweden te complimenteeren. De heer Duruy, minister van onderwijs, heeft de beleefdheid gehad, de onderwijzers der lagere scholen uit te noodigen, naar Parijs te komen, om de tentoonstelling te bezichtigen, en heeft voor huisvesting ter hunner be schikking gesteld de lokalen der lycea te Parijs, die ge durende de vacantie nagenoeg leeg staan. Maar wat de onderwijzers zeer onaangenaam heeft gestemd, is, dat zij Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen tot 2den luit.-magazijnmeester der art. 3de kl. te Venlo den ser geant F. A. La Rosevan het 3de reg. vest.-art.; verplaatst naar Den Helder den lsten luit.-magazijnmeester der art. 2de kl, te Venlo J. J. Mathijsen, en aan E. ter Kuile Gz. eervol ontslag verleend als lsten luit. bij de dd. schutterij te Enschedé; aan den heer J. C. H. Bley, Nederl. eonsul te V*rel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ridderkruis 2de kl. van de Haus- und Verdienst-Orden des Herzogs Peter Friedrich Ludwighem door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg geschonken, en den heer J. A. Meulemans, controleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Oosterhoutuit 's rijks dienst ontslagen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 70°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 62&, te 10 uren 58°. Zaterdag morgen te 5 uren 55°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 69°, te 4 uren 69°. Pruisen. Omtrent den brand te Frankfort wordt van daar onder dagteekening van 15 Aug. gemeldIn den afge- loopen nacht omstreeks 1 uur verkondigden de alarmsig Frankrijk. De Parijsche tentoonstelling schijnt haar bloeitijd gehad te hebben vóór de prijsuitdeeling. Een Fransch blad, sprekende over het verval van de belang stelling en de vermindering der bezoekers, gaat aldus voort: de gouden medailles klagen over de eeremedaillesde zil veren teekenen protest aan tegen de gouden; de bronzen doen een beroep op het publiek en op de toekomst; de eervolle vermeldingen sluiten hun glazen. De jury wordt openlijk beschuldigd in de dagbladen, van prijzen te heb ben gegeven aan industrieelendie niet eens geëxposeerd hadden; van tweemaal hetzelfde voorwerp onder verschil lende namen te hebben bekroond; van de onbegrijpelijkste verwarringen en misgrepen te hebben gepleegd. Het hagelt protesten en klachten en smaadredenenhet regent processen. Het wordt hoog tijd dat deze tempel des vredes gesloten wordt, indien men niet wil dat de exposanten de twee maanden, die hun nog overblijven, besteden om elkander onderling alsook de leden van de jury te verslinden."

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2