N°. 2307. Maandag A0. '1807. 19 Augustus. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 n. 30 ra 10 u. 17 m.; I u. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 li. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 n. 26 m.; 11 n. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 n. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 n.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra overige dagen 10 n. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3% u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Volgens de Eriesche Courant is de onverantwoordelijke benoeming van den jongen baron Van Heemstra tot bur gemeester van Harlingen geheel buiten den commissaris des konings in Friesland omgegaan. Zou de minister mis schien voorzien hebben, dat, zoo hij een verstandig man over de zaak consuleerdedeze ieder ander eerder zou heb ben voorgedragen dan den jongen baron Op onder steuning van de zijde van zijn chef in de provincie kan de nieuwe burgemeester dus ook al niet rekenen, en wat de plannen der Harlingers aangaat, die hebben onze lezers gisteren vernomen. Liefelijke toekomst! Wij zouden bijna geloof slaan aan de geruchtendie zeggendat de minis ter den jongen burgervader een privaat-gouverneur zal toe voegen, om zijne waardigheid te beschermen tegenover den heer commissaris des konings, de raadsleden en de ontevreden burgers. De Gron. Courant zegt aangaande de benoeming van den heer Mr. L. graaf van Heiden Reinestein tot commis saris des konings in de prov. Groningen: Dat de koning geen gevolg heeft gegeven aan den al- gemeenen wensch in deze provincie om den heer Geertsema tot zijnen vertegenwoordiger in dit gewest te benoemen, zal met leedwezen zijn vernomen, ofschoon er toch ook maar weinigen warendie aan de benoeming van Geertsema onder dit ministerie geloofden. Iedere regeering pleegt, vooral voor dergelijke hooge betrekkingen, mannen voor te dragen, die bare richting in 't algemeen zijn toegedaan, en 't is bekend, dat bet tegenwoordig conservatief ministerie zich bij onderscheidene benoemingen door partijbelang heeft laten leiden, 't Was daarom te verwachten, dat een verte genwoordiger van de conservatieve politiek zou worden voor gedragen tot commissaris des konings in de provincie Gro ningen, en vandaar dat het gerucht der benoeming van den heer De Brauw bij velen ingang vond. Dat gerucht is gelukkig gebleken onjuist te zijn. De heer De Brauw zou, vooral na zijn wetsvoorstel tot herziening der wet op het lager onderwijs, vrij algemeen met antipathie zijn ontvan gen; en dit kan niet gezegd worden van graaf Van Hei den Heinesteineen mandie hij moge, wat zijne staatkun dige richting betreftniet overeenstemmen met de politieke denkwijze van de meerderheid in deze provincie toch bekend staat door zijnen ijver in het bevorderen van al wat nuttig en in 't algemeen belang wenschelijk isdoor zijnen minzamen omgang en zijne hulpvaardigheid, deugden, die vooral in een commissaris des konings mogen worden op prijs ge steld. Moge hij de voetstappen drukken van zijnen voor ganger en met evenveel energie de belangen dezer provincie behartigen LEIDEN, 17 Augustus. De oudste dienstdoende predikant bij de Nederd. Herv. Gem. alhier mocht heden het zeldzame voorrecht genieten, dat hij 50 jaren lang in de Evangeliebediening werkzaam was geweest, en hiervan 34 jaren in onze stad. Een kost baar geschenk werd hem door eene commissie vanwege den kerkeraad en de gemeente aangeboden. De 74jarige maar nog jeugdige man zal morgenavond in de Pieterskerk de gedachtenis zijner vervulde 50jarige Evangeliebediening vieren. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Rijn- zicht bedraagt deze week 2098. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 110 tot 121 volwassen personen en van 55 tot 73 kinderen. Men schrijft ons uit Vo or schoten: H. M. de koningin van Zweden heeft gisterenmorgen aan het gemeentebestuur dezer gemeente eene som van f 100 gezonden, ten einde daarvan eene uitdeeling te doen aan 10 behoeftige huis gezinnen. De protestantsche en R. Catholieke armbesturen zullen ieder 50 ontvangenten einde aan den wensch van H. M. te voldoen. Naar men verneemt, zal H. M. de koningin zich in de eerste helft der volgende maand naar Engeland bege ven om aldaar gedurende eenigen tijd te verblijven. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn giste renmiddag te 4 uren uit de residentie naar hun buiten verblijf te Soestdijk vertrokken. Het heeft H. M. de koningin van Zweden en Noor wegen behaagd den heer C. F. Wolrabe te 's-Hage te benoemen tot HD. hofphotograaf. Uit 's-Hage wordt gemeld, dat bij den raad van state is aanhangig gemaakt een wetsontwerp op den ijk van de maten en gewichten, alsmede der gasmeters, terwijl het voornemen bestaat om dit ontwerp dadelijk na de opening der nieuwe zitting in te dienen. De Arn. Courant deelt mede, dat eerstdaags bij de dienstdoende schutterijen, evenals vroeger bij het leger, de epauletten zullen worden vervangen door schouderpas santen, sterren op den kraag en fouragères. Natuurlijk worden alleen de nieuw benoemde officieren tot die ver andering van distinctieve teekenen verplicht. Vier raadsleden van Arnhem hebben den burge meester uitgenoodigd om eene raadsvergadering te beleg gen, ten einde in overweging te nemen, of de op den 26sten dezer invallende kermis al dan niet voortgang zal hebben. De N. R. C. zegt vernomen te hebben, dat de voor Nederland in Engeland in aanbouw zijnde ramtorensche- pen en monitors de volgende namen zullen dragen, als:

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1